קרב הבלימה נגד ההכרה הבינלאומית במדינה פלסטינית

בעוד התהליך המדיני בקיפאון עמוק, הרשות ממשיכה בנסיונות ההכרה וישראל בנסיונות הטרפוד. על הפרק: הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעוד התהליך המדיני בקיפאון עמוק, ישראל והרשות הפלסטינית ממשיכות להתכתש בזירה הבינלאומית. הפלסטינים ממשיכים בניסיונות להתקבל כמדינה מן המניין בעוד ועוד ארגונים בינלאומיים, במיוחד במסגרת האו"ם, ואילו ישראל מנסה לבלום ולסכל את המהלכים.

בכמה מקרים, שהבולט שבהם הוא ארגון התרבות והמדע של האו"ם - אונסק"ו - הצליחו הפלסטינים להתקבל כמדינה חברה מן המניין. עם זאת, בסוף השבוע הצליחה ישראל לבלום ניסיון פלסטיני דומה.

הרשות הפלסטינית ניסתה להתקבל כמדינה משקיפה לארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה, ה-OSCE. הארגון אינו קשור לאו"ם, אלא מאגד מדינות שהיו חלק מברית המועצות לשעבר עם מדינות האיחוד האירופי ומדינות נוספות במערב. ישראל אינה חברה בארגון אך מחזיקה במעמד של מדינה משקיפה.

בסוף השבוע התקיימה במונאקו האסיפה הפרלמנטרית של הארגון, במהלכו ביקשו הפלסטינים להעלות להצבעה את קבלתם כמדינה משקיפה. נציגי ישראל בכינוס - השגריר אביב שיר-און וחברי הכנסת שי חרמש ונינו אבסדזה מקדימה, החלו בשיחות עם חברי הפרלמנט שייצגו את המדינות השונות שמחזיקות בזכות הצבעה.

הנפת הדגל הפלסטיני במטה אונסק"ו, בשנה שעברהצילום: רויטרס

לאחר יממה שלמה של שתדלנות הן מצד הנציגים הישראלים והן מצד הנציגים הפלסטינים התקיימה הצבעה. 28 מדינות, בהן גם טורקיה, הצביעו נגד קבלתה של פלסטין כמדינה משקיפה ו-21 מדינות הצביעו בעד. הפלסטינים לא השיגו רוב וההצעה נפלה.

סגן שר החוץ דני אילון אמר ל"הארץ" שמדובר בהישג לישראל. "הפלסטינים מנסים לבצע פעולות חד-צדדיות בכל פורום אפשרי ואנחנו נמשיך לפעול כדי למנוע מהם לקבל הכרה כמדינה מחוץ למסגרת של המו"מ עם ישראל", אמר אילון.

בשבוע שעבר סוכל ניסיון פלסטיני אחר, במסגרת הדיונים בעצרת הכללית של האו"ם על אמנה בינלאומית להסדרת נושא הסחר העולמי בנשק, ביקשו הפלסטינים להיות חתומים גם כן על האמנה.

הפלסטינים אינם בעלי מעמד של מדינה באו"ם, אלא מיוצגים ע"י אש"ף שזוכה למעמד של משקיף בלבד. מדינות ערב ניסו לסייע לפלסטינים להתקבל כחתומים על האמנה ודרשו לאפשר להם להשתתף בדיונים. ישראל מצדה הודיעה כי אם הדבר יקרה היא תפרוש מיד מהדיונים.

כיוון שהאמנה צריכה להתקבל בקונצנזוס בקרב כל 193 המדינות, פרישה של ישראל היתה מסכלת למעשה את ניסוח האמנה כולה. ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי, שרצו למנוע את המשבר, הודיעו שגם הן מתנגדות לשילובם של הפלסטינים בדיונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ