הדו"ח שנתניהו ניסה להסתיר עלול להתפוצץ לו בפרצוף

דו"ח הוועדה בראשות אדמונד לוי, המכשיר בנייה בגדה, הונח על שולחן רה"מ כבר לפני שבועיים וחצי. בלשכתו ידעו שמדובר בחומר נפץ פוליטי ומדיני

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

כבר שבועיים וחצי שוכב דו"ח המאחזים שחיברה הוועדה בראשותו של השופט העליון בדימוס אדמונד לוי על שולחנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כאשר חברי הוועדה הגישו את הדו"ח לנתניהו ב-21 ביוני, נעשה הדבר בחשאי - הרחק מעיני התקשורת. לשכת ראש הממשלה אפילו לא פרסמה אז הודעה קצרה ולקונית לעיתונות.

כתבים שהתקשרו ללשכת ראש הממשלה והתעניינו אם הדו"ח הוגש זכו אז לתשובות יבשושיות ומתחמקות. גם כשהודלפו פרטים ראשונים לעיתון "מקור ראשון" נמנעה לשכת נתניהו מלאשר את הדברים.

רק הבוקר, יממה אחרי שהדו"ח הופץ לכמה משרי הממשלה ומהם לתקשורת, נזכרה לשכת נתניהו שמעמד הגשת הדו"ח בכלל צולם על ידי לשכת העיתונות הממשלתית. באיחור של שבועיים וחצי הופצו למערכות תמונות סטילס וקטעי וידיאו של האירוע ההיסטורי.

נתניהו ויועציו ידעו היטב מדוע הם שומרים על הדו"ח בפרופיל נמוך. בדיעבד לא בטוח בכלל שנתניהו היה ממנה את הוועדה, שאותה הקים בלחץ של שרי הליכוד שכל רצונם היה לקרוץ למחנה פייגלין במרכז המפלגה.

השופט לוי מוסר את הדו"ח לנתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

כשבלשכת ראש הממשלה קראו את הדו"ח הם הבינו שמדובר בחומר נפץ פוליטי ואף יותר מכך - מדיני. אם הדו"ח ימוסמס – צפויה לנתניהו אינתיפאדה מצד המתנחלים ושרי הימין בממשלתו. אם הדו"ח יאומץ וייושם – צפוי נתניהו לעמוד מול ביקורת בינלאומית חריפה שאת השלכותיה קשה לצפות.

תגובתו הפומבית הראשונה של נתניהו היתה כללית ולא מתחייבת והעידה אלף מונים עד כמה היה שמח אם הדו"ח של השופט אדמונד לוי היה נעלם כמו שני הדו"חות האחרונים של מבקר המדינה היוצא מיכה לינדנשטראוס. כל מה שנשאר מהם זה 36 שעות של כותרות בעיתונים וראיונות בתוכניות הבוקר ברדיו.

"אני מעריך את העבודה השקטה של הוועדה", אמר נתניהו. "אביא את דו"ח ועדת אדמונד לוי לדיון בוועדת השרים לענייני ההתנחלויות בגדה המערבית ונחליט לגביו בפורום הזה".

החלק בדו"ח שמדאיג במיוחד את נתניהו נוגע לקביעה של הוועדה כי הגדה המערבית אינה שטח כבוש ולפיכך לא חלות עליה אמנת ז'נווה הרביעית והחלטות האו"ם הרלוונטיות. המשמעות היא לדברי הוועדה "כי מבחינת המשפט הבינלאומי הקמת יישובים יהודיים ביהודה ושומרון אינה לוקה באי-חוקיות".

הקביעה הזו של הוועדה הושפעה בין השאר מניירות עמדה שהעבירו עמותת הימין "רגבים" ומועצת מטה בנימין, שאותה ייצג אלוף משנה במילואים עו"ד דניאל רייזנר. האחרון שימש בעבר ראש מחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית. למרבה האירוניה, בשלוש השנים האחרונות ייעץ בנושא הפלסטיני לשליחו של נתניהו עו"ד יצחק מולכו.

כדי להצדיק את הקביעה שהגדה המערבית אינה שטח כבוש ושההתנחלויות חוקיות, הרחיקו השופט אדמונד לוי וחבריו השופטת תחיה שפירא והשגריר אלן בייקר עד ל-2 בנובמבר 1917 – אז פורסמה הצהרת בלפור.

על אף שהצהרת בלפור היתה כללית בלבד ונעדרת כל תוקף משפטי, הוועדה קבעה שבהצהרה יועדו יהודה ושומרון להיות חלק מהבית הלאומי היהודי. הוועדה קבעה כי יהודים לא ישבו באזור זה בין 1948 ל-1967 "רק בגלל כורח של מלחמה" ואחרי מלחמת ששת הימים היהודים "שבו" לשטח שהובטח להם. מסיבה זו, מדגישה הוועדה, יש לישראל זכות לדרוש ריבונות על השטח.

בקדנציה הראשונה של נתניהו כבר הפיק משרד החוץ ניירות הסברה בכותרת "ההתנחלויות הן חוקיות". אף גורם בעולם לא קנה אז את הסחורה הזו מהדיפלומטים הישראלים הנבוכים שניסו למכור אותה. דיפלומט ישראלי שיבוא היום עם נייר כזה לאחד ממשרדי החוץ במערב ייזרק בבושת פנים מכל המדרגות.

בצירוף מקרים נדיר פרסם הבוקר העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" חוות דעת משפטית של הפרופסור ג'יימס קרופורד מאוניברסיטת קיימברידג' שלפיה הטלת חרם על ההתנחלויות מצד ממשלות אינה מנוגדת לחוקי הסחר של האיחוד האירופי. חוות הדעת הועברה למשרדי החוץ של בריטניה ושל מדינות נוספות באיחוד האירופי, שם גובר התסכול ממדיניותה של ישראל בגדה המערבית.

נתניהו יודע שההתנחלויות הן נקודת התורפה המרכזית של ישראל מול הקהילה הבינלאומית. אין מדינה אחת בעולם שמתייצבת לצדה של ישראל בסוגיה. החלטה של ממשלת ישראל שמאמצת את דו"ח אדמונד לוי תרחיק מישראל את ידידיה האחרונים ותגביר את בידודה בעולם, תיתן רוח גבית לקמפיין הפלסטיני החד-צדדי במוסדות האו"ם וחמור מכל – תעביר את הקריאות לחרם על מוצרי ההתנחלויות מהשוליים אל מרכז השיח הבינלאומי.

נקודה אחרונה. שר הביטחון אהוד ברק שדיבר היום בוועדת החוץ והביטחון ציין שהאוויר בגדה המערבית מלא אדי דלק. "לישראל יש מה לסכן והמשך המצב הקיים של השקט אינו מובן מאליו", אמר ברק. "זה יכול להביא להתפרצויות ולכן הקיפאון המדיני לא משרת אותנו". גם אם נתניהו מדחיק זאת, מדבריו של ברק עולה שבתרחיש קיצוני עלול להביא אימוץ הדו"ח להתלקחות של אינתיפאדה פלסטינית חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ