אחרי הזיכוי, האם אולמרט בדרכו חזרה לפוליטיקה?

כל בכירי קדימה הם נאמניו של אולמרט. אם ירצה לחזור לעמוד בראש המפלגה - הוא לא יתקשה להביס את מופז, שמיהר לפרסם הודעת ברכה על הזיכוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההחלטה הדרמטית של בית המשפט המחוזי בירושלים הבוקר לזכות את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, תזעזע לא רק את מערכת אכיפת החוק בישראל, אלא גם תכה גלים במערכת הפוליטית הישראלית ובזירה הבינלאומית.
בכל הנוגע למערכת אכיפת החוק, מדובר במכה קשה לפרקליטות. שתי הפרשות בהן זוכה אולמרט היו תיקי הדגל של פרקליט המדינה משה לדור בכל הנוגע לכהונתו. הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי תחייב את לדור באופן אישי ואת הפרקליטות בכלל לחשבון נפש ובדק בית מקיף.

מה שברור הוא שלדור, כאחד מאלה שעמדו בשנים האחרונות בראש המערכת, לא יוכל להוביל את חשבון הנפש הזה. אמון הציבור בו ובמערכת שתחתיו נפגע אנושות. השלב הראשון בדרך לתיקון הוא נטילת אחריות אישית מצד לדור ופרישה מהתפקיד.

לגבי ההשלכות הפוליטיות, אין ספק שפוליטיקאים ישראלים רבים נעו הבוקר בחוסר נוחות בכיסאותיהם – ראש וראשון להם – בנימין נתניהו. ראש הממשלה, שנהנה בשנים האחרונות מתחושה במערכת הפוליטית ובציבור כי אין אלטרנטיבה אמיתית לשלטונו, צריך לשנות את הנחת העבודה שלו.

מרגע שהתפטר מתפקידו בעקבות פרשת טלנסקי, היה אולמרט משוכנע שיזוכה. הוא סירב לחתור לעסקת טיעון ונלחם בבית המשפט על חפותו. המלחמה של אולמרט לא היתה רק על עתידו האישי אלא גם על עתידו הפוליטי. באף שלב בשנים האחרונות הוא לא וויתר באמת על הרצון לשוב ולהתמודד על ראשות הממשלה.

מקורביו של אולמרט סבורים שגם המשפט בתיק הולילנד יסתיים בזיכוי ושההרשעה בסעיף הפרת האמונים בעניין מרכז ההשקעות לא תישא עמה קלון. לדבריהם, אחרי הזיכוי בפרשות טלנסקי וראשון-טורס הדרך לחזרתו של אולמרט לזירה הפוליטית סלולה. השאלה היחידה היא מה יחליט אולמרט והאם הוא מוכן לחזור בקרוב למגרש הפוליטי. אם התשובה על כך תהיה חיובית יוכל אולמרט למצב עצמו יותר מכל אחד אחר כאלטרנטיבה לבנימין נתניהו.

חזרה של אולמרט לפוליטיקה לא תחייב אותו להתארגנות ממושכת. גם אחרי שסיים את תפקידו כראש ממשלה, הוא לא באמת עזב את הפוליטיקה. יועציו הקרובים והנאמנים מלשכת ראש הממשלה עדיין עובדים איתו בעסקיו הפרטיים, הוא שומר על קשר קבוע עם בכירים בכמעט כל המפלגות בכנסת וממשיך להיפגש ולשוחח בטלפון עם שגרירים ומנהיגים זרים.

לאולמרט יש בני ברית פוליטיים וידידים אישיים במפלגת העבודה, בישראל ביתנו, בש"ס, בליכוד וכמובן בקדימה. בנוסף, אולמרט מקורב מאוד ליו"ר מפלגת "יש עתיד" החדשה יאיר לפיד. ברית פוליטית ביניהם אינה דבר מופרך. אדם נוסף שמקורב לאולמרט והכריז שיקים מפלגת מרכז חדשה הוא חיים רמון.

כל בכירי קדימה הם נאמניו של אולמרט – רוני בר-און, צחי הנגבי, דליה איציק, יואל חסון, רוחמה אברהם ואחרים. אם ירצה לחזור לעמוד בראש המפלגה – הוא לא יתקשה להביס את מופז. אגב, האחרון מיהר לפרסם הודעת ברכה על זיכויו של אולמרט, אך לא קרא לו לחזור לפעילות פוליטית.

כמה ימים אחרי החקירה הראשונה של אולמרט בפרשת טלנסקי הוא נפגש בירושלים עם שרת החוץ של ארה"ב דאז קונדוליסה רייס. האחרונה כתבה בספר זיכרונותיה כמה הופתעה מהתכנית חסרת התקדים שהציג לה אולמרט בכל הנוגע לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

מלבד רייס והנשיא בוש, מנהיגים רבים אחרים בעולם מכירים היטב את ההצעה של אולמרט לאבו-מאזן, עליה יו"ר הרשות לא השיב עד היום. חלק מהם סבורים שהיא היתה מספיקה כדי להוביל להסכם שלום היסטורי. לפיכך, החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים תהדהד לא רק בירושלים, אלא גם בוושינגטון, ברמאללה ובבירות אירופה.

גם אולמרט טען בשנים האחרונות כי היה קרוב לפריצת דרך מדינית מול הפלסטינים ואולי גם מול סוריה. מה שסיכל לטענתו חתימה על לפחות הסכם שלום אחד היו כתבי האישום שהוגשו נגדו. לא בטוח שהתחזית האופטימית הזו של אולמרט היתה מתממשת. עם זאת, אין ספק שהתהליכים המדיניים שהוביל בכהונתו סיפקו לישראל לגיטימציה בינלאומית חסרת תקדים. אותה לגיטימציה היא שאפשרה לישראל לצאת לשתי מלחמות בלבנון ובעזה עם תמיכה מקיר לקיר של מעצמות המערב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ