אבו מאזן התקשר לברך את אולמרט על הזיכוי

בכהונתו כראש הממשלה, הגיש אולמרט ליו"ר הרשות הצעה מרחיקת לכת להסכם מסגרת. גם שרים מהליכוד ושגרירים זרים בירכו אותו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

מאז שעות הצהריים שוהה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בביתו ביישוב מוצא שליד ירושלים, ומקבל זרם של שיחות ברכה וזרי פרחים בעקבות זיכויו הבוקר. אחת השיחות היותר מעניינות הגיעה מיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). המנהיג הפלסטיני, שנמנע מלדבר ומלהיפגש עם ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו, בירך את אולמרט על זיכויו ואיחל לו בהצלחה בהמשך.

במהלך כהונתו של אולמרט הוא ניהל מו"מ אינטנסיבי עם אבו-מאזן, החל בוועידת השלום באנאפוליס בנובמבר 2007. במהלך 2008, לאחר התפוצצות פרשיות טלנסקי וראשונטורס, הגיש אולמרט לאבו-מאזן הצעה להסכם מסגרת לפיתרון סוגיות הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אולמרט הציע לאבו-מאזן נסיגה ישראלית מ-94% מהגדה המערבית, יחד עם פיצוי של חילופי שטחים בסך של כ-6%. כמו כן, הציע אולמרט להעביר את האגן הקדוש בירושלים לניהולה של ועדה בינלאומית ולקלוט כמחווה הומניטארית 5,000 פליטים פלסטינים בישראל.

אולמרט ואבו מאזן ב-2007צילום: משה מילנר לע"מ

שרת החוץ האמריקאית באותה תקופה קונדוליסה רייס כתבה בזכרונותיה כי הופתעה מאומץ לבו של אולמרט בכל הנוגע לקידום תהליך השלום. לאחר שנפגשה עם אולמרט בירושלים ושמעה מפיו את ההצעה שהעביר לאבו-מאזן, היא התקשרה ליועץ לביטחון לאומי סטיב הדלי ואמרה לו: "תגיד לנשיא שהוא צדק לגבי אולמרט, הוא רוצה הסכם. ולמען האמת, הוא יכול למות בניסיון להשיג הסכם. רבין נרצח כשהציע הרבה פחות מזה".

אבו-מאזן לא השיב להצעתו של אולמרט, אלא העביר לו בספטמבר 2008 מסמך עם שאלות הבהרה. בראיון לוושינגטון פוסט במאי 2009 אמר אבו-מאזן כי חרף הסכמות מסוימות בינו לבין אולמרט, "הפערים בינינו נשארו גדולים". בראיון לערוץ 2 לפני כמה ימים הכחיש אבו-מאזן את הדברים, וטען כי הוא ואולמרט דווקא הגיעו להסכמות רבות.
רייס כתבה בזיכרונותיה כי דחקה בנשיא בוש ללחוץ על אולמרט ואבו-מאזן להעלות את הסכמותיהם על הכתב. זאת, על מנת להפוך אותן למחייבות יותר. אולם, אבו-מאזן סירב לעשות זאת עקב העובדה שאולמרט התפטר מתפקידו והיה בדרכו מחוץ לחיים הפוליטיים. רייס אף הזכירה ששרת החוץ דאז ציפי לבני ביקשה ממנה "לא לקדש" את הצעתו של אולמרט.

מלבד אבו-מאזן, התקשרו היום לאולמרט כמה משרי הממשלה - כולל כאלה מהליכוד - ובירכו אותו על זיכויו. כמו כן, הוא קיבל שיחות טלפון מכמה שגרירים זרים שהעבירו מסרי ברכה ממנהיגיהם ואף ביקשו לתאם עימו פגישה בהקדם.

במסיבת עיתונאים שכינס בבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר הכרעת הדין בעניינו אמר אולמרט כי בימים הקרובים הוא צפוי להתייחס בהרחבה להעמדתו לדין ולזיכויו ולהציג את גרסתו בפני התקשורת והציבור.

ייתכן וגרסתו של אולמרט תושמע כבר השבוע. ביום חמישי יגיע אולמרט למכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב (INSS) כדי לנאום במהלך כנס בנושא מלחמת לבנון השנייה. יש להניח שמלבד התייחסותו לשיקוליו ולקבלת ההחלטות בקיץ 2006 הוא גם יתייחס לסוגיות האקטואליות שנוגעות למשפטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ