נתניהו רוצה לפרסם באפריקה: "אל תבואו לפה"

נתניהו הנחה לגבש קמפיין תקשורתי שיבהיר כי ישראל אינה יעד אטרקטיבי. לא בטוח שהרעיון יכול לצאת לפועל, שכן אמצעי התקשורת נשלטים בידי השלטונות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הגדר בגבול עם מצרים, שנועדה בעיקר למנוע הסתננות של מהגרים אפריקאים לישראל, תושלם רק בתחילת 2013. עד אז, מעוניין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנסות ולהרתיע את המסתננים בדרך אחרת – להשיק באפריקה קמפיין יחסי ציבור שלילי לגבי כדאיות ההסתננות לישראל.

ביום ראשון כינס נתניהו דיון רב משתתפים לטיפול בבעיית מהגרים מאפריקה, אליו הגיעו נציגים מכל משרדי הממשלה הרלוונטיים. נתניהו מקיים את הדיון אחת לשבועיים כדי לקבל עדכונים על קצב הקמת הגדר ומתקני השהייה למסתננים, וכן על המגעים להחזרתם עם מדינות באפריקה.

במהלך הדיון האחרון, פנה נתניהו לאנשי מערך ההסברה הלאומי שבמשרד ראש הממשלה, והנחה אותם להציג לו בדיון הבא הצעה לקמפיין תקשורתי במדינות אפריקה מהן מגיעים המהגרים, על מנת להרתיע אותם מלהסתנן לישראל.

מהגר מדרום סודאן מובל בידי פקחי רשות האוכלוסין, לפני חודש באילתצילום: אלכס ליבק

האם קמפיין שכזה יצליח להרתיע את המהגרים? דברו על זה בפייסבוק

נתניהו ביקש לבחון אם ניתן לפרסם באמצעי התקשורת באותן מדינות מידע שיבהיר כי ישראל אינה יעד אטרקטיבי למהגרי עבודה מאפריקה. לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו מעוניין לפרסם במדינות באפריקה כי כל אדם שייתפס מסתנן מגבול מצרים לא יוכל לעבוד בישראל, ויועבר מיד למתקן מעצר - שם ניתן יהיה להחזיקו לתקופה של עד 3 שנים.

מסר נוסף שנתניהו מעוניין להעביר למהגרי העבודה הפוטנציאלים הוא שהגדר שמוקמת בגבול מקשה מאוד על חדירה לישראל. כך, סבור נתניהו, תרד המוטיבציה של אותם מהגרים להתחיל את המסע מאפריקה לישראל. מטה ההסברה הלאומי החל לבדוק את הנושא, בעיקר מול משרד החוץ.

הרעיון של נתניהו אולי מקורי, אך כלל לא ברור אם הוא בר ביצוע. הבעיה העיקרית היא שבמדינות מהן מגיעים רוב המהגרים – אריתריאה וסודאן – התקשורת ועוגת הפרסום הזעירה נשלטות לחלוטין בידי הממשלה. ניתן יהיה לבצע קמפיין תקשורתי שכזה ברשתות חברתיות, אולם כלל לא בטוח שלרוב התושבים יש בכלל גישה לאינטרנט.

כמו כן, ישנו החשש שקמפיין שלילי שכזה עלול לפעול כבומרנג: במקום להפחית את המוטיבציה של מהגרי העבודה להגיע לישראל, הוא יפגע בתדמיתה של ישראל בדעת הקהל באפריקה ובמערב.

בסופו של דבר, אומר פקיד בכיר שעוסק בנושא, ייתכן שהדרך הכי יעילה להעביר את המסר למי שחי באריתריאה או סודאן ומתכנן לבוא לישראל לעבוד, היא מפה לאוזן. אם המסתננים שכבר נמצאים בישראל ירגישו שיש שינוי במדיניות הממשלה ושנהיה להם קשה יותר לעבוד כאן – הם יספרו על כך למשפחה ולחברים בבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ