אחרי הפיגוע בבורגס מתחיל הקמפיין הדיפלומטי

משרד החוץ הנחה את הנציגויות לבקש הצהרות גינוי, לפעול במרץ תקשורת, וגם "לחדד את מודעות דעת הקהל לטרור שמובל על ידי איראן וחיזבאללה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי הפיגוע מתחיל הקמפיין הדיפלומטי. ישראל ובולגריה פועלות יחד עם ארה"ב ומדינות נוספות כדי לנסח הודעת גינוי של מועצת הביטחון של האו"ם לפיגוע בבורגס, כך אמרו לאחר האירוע מקורות במשרד החוץ בירושלים. במקביל, הונחו שגרירי ישראל ברחבי העולם לפנות לראשי המדינות בהן הם משרתים ולבקש מהם לפרסם הודעת גינוי רשמית.

"הצהרות גינוי מפיהם של מנהיגים ושרי חוץ של מדינות רבות הן חשובות וחיוניות ויהוו מסר ברור שמועבר מהקהילה הבינלאומית לטרוריסטים ולאיראן", נכתב במברק ששלח ממלא מקום דובר משרד החוץ ליאור בן-דור לפנות בוקר לכל ראשי הנציגויות של ישראל בעולם.

"חשוב לנו שתפעלו במלוא המרץ בתקשורת, בראיונות, תדרוכים מאמרים וכו'", נכתב במברק. "נדרש מאמץ מירבי שמטרתו לחדד את מודעות דעת הקהל לאיום הטרור הרצחני שמובל על ידי איראן וחיזבאללה".

פינוי םצועים ישראלים על ידי צוותי מד"א, היוםצילום: רויטרס

בן-דור הדגיש במברק לשגרירים הישראלים כי בכל נסיונות הפיגוע האחרונים בקפריסין, קניה, ניו-דלהי ותאילנד "ניכרות טביעות האצבע של איראן והחיזבאללה". עוד נכתב במברק כי יש להדגיש ש"ברור שטהראן מכווינה את הפיגועים באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה וחיזבאללה".

"יש לציין כי שני ארגונים אלה מעולם לא הוכנסו לרשימות הטרור של האיחוד האירופי ושל גופים אחרים, מה שמונע עד עתה פעולה נחרצת לריסונם", נכתב במברק.

במשרד החוץ ביקשו משגרירי ישראל להדגיש כי הפיגוע כוון נגד ישראלים אולם על המטוס שנוסעיו נפגעו היו גם אזרחים אמריקאים, איטלקים וסלובקים וכן נפגעו אזרחים בולגרים. "הדבר מראה שאיראן אינה בוררת את קורבנותיה", צוין במברק. "איראן ממשיכה להשתמש בכלי הטרור כאמצעי להרתעה כלפי המערב, אפילו במחיר של פגיעה באינטרסים של מדינות עמן אין לה כל עימות".

מאז הפיגוע אתמול פורסמו כמה הודעות גינוי ובראשן של נשיא ארה"ב ברק אובמה. "אני מגנה בתוקף את התקפת הטרור הברברית נגד ישראלים בבולגריה", אמר אובמה. "ארה"ב תעמוד לצד בנות בריתה ותעניק כל סיוע כדי לזהות את המבצעים ולהעמיד אותם לדין".

במקביל לפרסום ההודעה התקשר אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו והביע תנחומיו על מותם של הישראלים בהתקפת הטרור. מלשכת ראש הממשלה נמסר שבשיחה סוכם כי ישראל וארצות הברית יפעלו יחד בחקירת הפיגוע.

נתניהו הודה לאובמה על השיחה ואמר לו כי איראן וחיזבאללה מנהלות מסע טרור ברחבי העולם. "איראן היא מדינת טרור גלובלי. צריך שהיא תישא בתוצאות", הדגיש נתניהו.
מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה גם הוא את הפיגוע בבולגריה וכך גם שרת החוץ של האיחוד האירופי ומשרד החוץ של צרפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ