ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היחסים בין ממשלות ישראל לדורותיהן לבין רשת השידור הבריטית בי-בי-סי מעולם לא היו מן המשופרים. הביקורת של כתבי ועורכי הרשת על מדיניות ישראל בגדה המערבית וברצועת עזה הרגיזו כמה ראשי ממשלה, שרי חוץ ודוברים ישראלים. הטענה הישראלית הקבועה כלפי הרשת היתה שהיא לוקה בחוסר איזון קיצוני לרעה בכל הנוגע לסיקור של ישראל.

בימים האחרונים התעוררה מתיחות חדשה, שהרקע לה הוא אתר האינטרנט המיוחד שהקימה הבי-בי-סי לקראת אולימפיאדת לונדון. האתר כולל עמוד מיוחד לכל אחת מהמדינות שמשתתפות במשחקים האולימפיים, ובו פרטים על הספורטאים, על הרקורד של אותה מדינה באולימפיאדות קודמות וכן כמה עובדות בסיסיות כגון גודל האוכלוסייה ועיר הבירה.

לפני כמה ימים הגיעו פניות ללשכת ראש הממשלה ולפיהן בעמוד של ישראל באתר האינטרנט האולימפי של הבי-בי-סי לא מופיעה כלל העמודה של "עיר הבירה". הרמות הגבה בלשכת נתניהו התחלפו במהרה בכעס של ממש כאשר נכנסו לעמוד של פלסטין באתר הבי-בי-סי. שם, בעמודה של "עיר הבירה" הופיעה מזרח ירושלים 

עמוד המשלחת הישראלית באתר ה-BBC, ללא ציון הבירה ירושלים

בתגובה, שיגר אתמול יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקשורת הזרה, מארק רגב, מכתב מחאה לראש משרד הבי-בי-סי בישראל פול דאנאהר. במכתב, שעותק ממנו הגיע לידי "הארץ", מציין רגב כי הוא "נדהם מהחלטת הבי-בי-סי להפלות את מדינת ישראל באתר האינטרנט האולימפי של הרשת".

רגב כתב לראש משרד הבי-בי-סי כי "לכל מדינה (וגם לא מדינה) שמשתתפת באולימפיאדה בלונדון ניתן עמוד מיוחד באתר האינטרנט שלכם ובו פרטי רקע שכוללים את שם עיר הבירה. לכל מדינה (וגם לא מדינה) חוץ מישראל. ירושלים היא בירתה של מדינת ישראל, ובהתאם אנחנו מבקשים מכם לתקן את העניין לאלתר".

כחלק מהקמפיין לתיקון אתר האינטרנט המיוחד של הבי-בי-סי לאולימפיאדה פתחה לשכת נתניהו עמוד מיוחד בפייסבוק, שנועד לגייס תומכים להפעלת לחץ על הבי-בי-סי. 

עמוד המשלחת הפלסטינית באתר, תוך ציון מזרח ירושלים כבירה

לשכת ראש הממשלה עידכנה אותי לפנות ערב שבעקבות המכתב ששלח מארק רגב לבי-בי-סי, שינתה הרשת את העמוד של ישראל באתר האולימפיאדה שלה. במסגרת השינוי התווספה השורה הבאה – "מקום מושבה של המשלה בירושלים, על אף שרוב השגרירויות הזרות נמצאות בתל-אביב" (Seat of government: Jerusalem, though most foreign embassies are in Tel Aviv.). בלשכת ראש הממשלה אמרו לי שמדובר בצעד בכיוון הנכון, אולם לא בצעד מספק והם עדיין דורשים את ציון העובדה שירושלים היא בירת ישראל בעמוד האולימפיאדה באתר הבי-בי-סי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ