500 חיילים סורים נכנסו לאזור המפורז בגולן, ישראל התלוננה לאו"ם

הכוחות פעלו נגד המורדים בעת ביקור השר ברק באזור. "הפרה בעלת השלכות מרחיקות לכת על היציבות באזור", כתב סגן השגריר באו"ם למזכ"ל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

כוחות של צבא סוריה חדרו בשבוע שעבר לאזור המפורז שבגבול עם ישראל ברמת הגולן. בעקבות האירוע שיגרה ישראל מכתבי תלונה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולנשיא מועצת הביטחון, ובהם הזהירה מההשלכות החמורות העלולות להיות למהלך.

חדירת הכוחות הסורים, שמנו 500 חיילים חמושים ו-50 כלי רכב שחלקם משוריינים, לאזור המפורז אירעה ביום חמישי האחרון. הכוחות נכנסו לשטח המפורז באזור הכפר ג'ובתא אל-ח'שב, קילומטרים ספורים ממזרח לכפר הדרוזי מסעדה שבצפון רמת הגולן. כניסת הכוחות הסורים לאזור אירעה ככל הנראה כחלק מהקרבות שהם מנהלים נגד כוחות המורדים. באותו יום סייר בגזרה שר הביטחון אהוד ברק, שתצפת על הקרבות המתנהלים מצדו השני של הגבול. ברק ציין כי הקרבות מתנהלים "200 מטר מכוחות האו"ם וכ-800 מטר מגדר המערכת", אולם לא ידע באותו רגע כי החיילים הסורים נכנסו לאזור המפורז.

מקור במשרד החוץ בירושלים ציין כי ישראל ראתה את ההפרה הסורית של ההסכם בחומרה רבה, במיוחד על רקע חוסר היציבות הנוכחי בסוריה. בעקבות חדירת הכוחות הסורים לאזור המפורז שיגרה ישראל מכתב תלונה תקיף למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולשגריר קולומביה לאו"ם נסטור אוסוריו, שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון של האו"ם. "אדוני, אני כותב אליך כדי להפנות את תשומת לבך להתפתחות מדאיגה ביותר באזורנו", כתב סגן שגריר ישראל באו"ם חיים וקסמן, "ב-19 ביולי, במהלך קרבות בין צבא סוריה לבין גורמים חמושים אחרים ליד הכפר ג'ובתא אל-ח'שב, חצו חיילים סורים אל תוך אזור החיץ שנקבע בהסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה מ-1974".

חיילים סורים בדמשק, בשבוע שעברצילום: אי–פי

סגן השגריר הישראלי ציין כי מדובר בהפרה בוטה "בעלת השלכות פוטנציאליות מרחיקות לכת לגבי הביטחון והיציבות באזור". וקסמן הוסיף כי ישראל מודאגת מאוד מפעולות הצבא הסורי באזור החיץ. "מועצת הביטחון צריכה להתייחס להתפתחות מדאיגה זו במלוא הרצינות", כתב.

לדברי מקור במשרד החוץ, המשלחת הישראלית לאו"ם קיימה לאורך כל יום חמישי מגעים עם האגף לכוחות שמירת שלום באו"ם, ובהם הדגישה את חומרת העניין. בעקבות המגעים, הפיץ כוח משקיפי האו"ם (אונדו"פ) מכתב משלו, שבו אישר שהכוחות הסורים נכנסו לאזור המפורז. מפקד אונדו"פ אף פנה לבכירים בצבא סוריה והעביר להם את המסר הישראלי יחד עם מחאה של האו"ם על ההפרה הסורית. 

האזור המפורז ברמת הגולן הוגדר בהסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה מ-1974. במסגרת ההסכם הוגדר אזור חיץ ברוחב של 3-6 ק"מ, שיהיה מפורז מכוחות צבא ישראלים או סורים ויהיה נתון לפיקוח צבאי של כוח או"ם ולמינהל אזרחי סורי. כוח האו"ם – אונדו"פ – מונה כאלף חיילים מקנדה, פולין, פינלנד ואוסטריה, שמפקחים על הפירוז באזור החיץ ועל דילול הכוחות משני צדי הגבול.

הדאגה בישראל מהמצב בסוריה ובייחוד מגורל מצבורי הנשק הכימי וטילי הקרקע-קרקע של אסד, הולכת וגוברת. היום (א') בצהריים כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות בנושא בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון, השרים ברק וליברמן ושרים בכירים נוספים. "אנו עוקבים מקרוב אחרי האירועים בסוריה וערוכים לקראת כל התפתחות שתבוא", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ