הנאום של רומני, המלים של ביבי

לעיני חובשי כיפות אמריקאים, פליטי לשכת רה"מ ושלדון אדלסון נאם מיט רומני בלא כריזמה. הוא עקץ את אובמה, אך בנוגע לאיראן, הוא נשמע כמו יריבו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אנשי מטה הבחירות של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, בחרו בפינצטה את 150 המוזמנים שהתיישבו על כיסאות העץ בכיכר שמשקיפה על מגדל דוד. חובשי הכיפות בעלי המבטא האמריקאי שלטו ברחבה. החילונים הצברים היו מיעוט וכללו בעיקר עיתונאים.

הקהל היה שילוב של מיליונרים יהודים-אמריקאים, ראשי המתנחלים כגון יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, ישראל הראל, ראש עמותת אלעד, דוד בארי, ופליטי לשכת נתניהו לדורותיהם כמו דורי גולד, נפתלי בנט, איילת שקד ויועז הנדל.

את המקומות הטובים ביותר במרכז השורה הראשונה קיבלו, כצפוי, שלדון ומרים אדלסון. איל הקזינו והבעלים של העיתון "ישראל היום" נחשב לאחד מתומכיו הגדולים ביותר של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 100 מיליון הדולר שאדלסון התחייב לתרום כדי לסלק את אובמה מהבית הלבן, הם השמן שבגלגלי קמפיין הבחירות של רומני.

רומני נשא את נאומו בשעת דמדומים בשכונת משכנות שאננים, כשמאחוריו חומות העיר העתיקה. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שקיבל את פניו של האורח, התגייס לא פחות מראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לסייע לאנשיו של רומני להפיק את האירוע.

מיט רומני בירושלים, הערב. רוב הקהל הורכב מחובשי כיפות אמריקאיםצילום: אוליבייה פיטוסי

בימים האחרונים תוקפים בכירי המפלגה הרפובליקאית את הבית הלבן על כך שהוא מסרב להצהיר שירושלים היא בירתה של ישראל. רומני ניצל את התפאורה של נאומו כדי לעקוץ את אובמה בנקודה זו, שפורטת על הנימים הרגישים של לא מעט יהודים אמריקאים. "מרגש אותי מאוד להיות בירושלים – בירתה של ישראל", הכריז רומני. כמועמד לנשיאות קל לצאת בהצהרות מעין אלה – אם וכאשר ייבחר – ישמיע רומני קולות אחרים ואולי אף הפוכים לחלוטין.

רומני עצמו הקריא את נאומו משני טלפרומפטרים שהוצבו מול הבמה, אך בניגוד לאובמה, נראה המועמד הרפובליקאי אפור ונטול כריזמה. אפילו מהקהל הביתי והאוהד שמולו נאם לא הצליח רומני לסחוט קריאות עידוד או מחיאות כפיים סוערות.

נאומו של רומני נשמע כאילו נכתב בכלל בלשכת ראש הממשלה. הקול היה קולו של רומני, אך המלים היו מלותיו של נתניהו. לא בכדי מיהר נתניהו לברך. "אני רוצה להודות לך על דברי התמיכה בישראל ובירושלים ששמענו בנאומך", אמר נתניהו לרומני כאשר השניים נפגשו לארוחת ערב עם בני משפחותיהם.

ובכלל, נתניהו חיבק את רומני כפי שלא חיבק אף ראש ממשלה ישראלי מועמד לנשיאות ארה"ב שרץ נגד נשיא מכהן. מלבד פגישת העבודה בלשכה בשעות הבוקר אירח נתניהו את רומני, רעייתו ובניו גם לארוחת ערב במעונו הרשמי.

כל ביקורו של רומני בישראל נולד בלשכתו של נתניהו. לפי המגזין "טאבלט", מי שבישלו את הביקור בארוחת בוקר במלון "קינג דיוויד" בירושלים לפני חודש ימים, היו יועצו של רומני דן סנור ויועצו של נתניהו רון דרמר, שבא בעצמו ממשפחה רפובליקאית במיאמי. השניים תיכננו את ביקור רומני כמבצע חשאי כדי למנוע מצב שבו הנשיא אובמה יחליט לבוא לביקור בזק בישראל לפני המועמד הרפובליקאי. סנור ודרמר אף החליטו יחדיו לתת את "הסקופ" על הביקור ל"ניו-יורק טיימס".

רומני פתח בנושא האהוב על נתניהו כאשר הזכיר את תקומתו של העם היהודי לאחר השואה, המשיך בערכים המשותפים לישראל ולארה"ב, ציין את יום השנה ה-40 לרצח י"א חללי מינכן, סיפר על הפיגוע באוניברסיטה העברית לפני עשור בו נהרגו סטודנטים ישראלים ואמריקאים והילל את החדשנות הישראלית ואת כלכלתה המשגשגת. כנראה שבתדרוך בדרכו לישראל לא סיפרו לרומני על המחאה החברתית.

מיט רומני נואם בירושלים, הערב. אפור ונטול כריזמהצילום: אוליבייה פיטוסי

דווקא כשהגיע לסוגיה האיראנית, השמיע רומני טקסטים דומים לאלה של ברק אובמה. הוא קבע שהכלת הסוגיה האיראנית אינה פתרון, טען שארה"ב צריכה לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני והבטיח להציב את הסוגיה בראש סדר העדיפויות של הביטחון הלאומי האמריקאי.

עם זאת, לכל לאורך יום הפגישות שקיים עם ראש הממשלה נתניהו, הנשיא פרס ויו"ר האופוזיציה מופז הוא לא התחייב לתקוף את מתקני הגרעין האיראנים אם ייבחר לנשיאות. המקסימום שהסכים יועצו הבכיר דן סנור לומר לכתבים שסיקרו את ביקורו, היה כי רומני "יכבד את החלטה של ישראל אם תחליט לתקוף את מתקני הגרעין באיראן".

כל זה לא הפריע לרומני לרמוז שהנשיא המכהן ברק אובמה מתייחס לגרעין האיראני בנאיביות ואף מתעלם מהבעיה. "כאשר מנהיגיה של איראן מכחישים את השואה ומדברים על מחיקת ישראל מהמפה, רק אדם נאיבי יבטל את הדברים כרטוריקה בלבד", אמר רומני. "אל תטעו, האייתוללות בטהראן בודקים מי יעמוד מולם ומי יסיט את מבטו ויתעלם. אני לא אתעלם... ראינו את זוועות ההיסטוריה ולא נעמוד מן הצד וניתן להן לחזור על עצמן".

המקסימום שהסכים רומני לומר בנוגע לפעולה צבאית נגד איראן הזכיר שוב התבטאויות של אובמה. "בסופו של דבר אסור לשלול אף אופציה לטיפול בגרעין האיראני", אמר. "אנו מכירים בזכותה של ישראל להגנה עצמית ובכך שיהיה זה נכון עבור ארה"ב לעמוד לצדכם".

רומני התחייב כי יכבד את הכללים הנהוגים במערכות בחירות ולא יתקוף את הנשיא אובמה במהלך ביקור המדיני בישראל. הוא אמנם לא הזכיר במפורש את שמו של אובמה, אולם בנאומו הערב בירושלים אי אפשר היה לטעות ביעד לחצי הביקורת שלו – הנשיא המכהן, לטענתו, חיזק את אויבי ישראל. "עמידה לצדה של ישראל אין פירושה רק שיתוף פעולה צבאי ומודיעיני", אמר רומני ברמיזה לטענתו של הנשיא אובמה כי שדרג את היחסים הביטחוניים עם ישראל באופן חסר תקדים. "איננו יכולים לשתוק כאשר מי שמנסה לחתור תחת ישראל משמיע דברי ביקורת, ובוודאי שאסור לנו להצטרף לביקורת הזו".

דבריו של רומני כוונו לשורת העימותים הפומביים בשלוש השנים האחרונות בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, על הבנייה בהתנחלויות והקיפאון במו"מ עם הפלסטינים. "ריחוק דיפלומטי פומבי בין האומות שלנו מחזק את אויבי ישראל", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ