השגריר, סגן השר והקשרים החשאיים למורדים

עוזרו של קרא נועד עם נציגי אופוזיציה מסוריה - והציג עצמו כשליח ממשלתי

מנדי צפדי, עוזרו של סגן השר, הציג עצמו כמי שאמון על הקשר בין ישראל לאופוזיציה. השגריר בסופיה שבה נערכה הפגישה זעם, נתניהו נזף בקרא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מדוע מסתובב ראש לשכתו של סגן השר לפיתוח הנגב והגליל ברחבי העולם ומציג עצמו כשליח של ממשלת ישראל לדיאלוג עם האופוזיציה הסורית? זו השאלה שהציג שגריר ישראל , , במברק תלונה חריף ששיגר השבוע ל בירושלים.

לפני שלושה שבועות הגיע ראש לשכתו של קרא, מנדי צפדי, לביקור בסופיה. בהודעה לעיתונות שפרסמה לשכתו לפני הנסיעה נכתב כי סגן השר הוזמן למפגש עם אנשי אופוזיציה סורים בפרלמנט הבולגרי, אולם נבצר ממנו להגיע ולכן שלח את ראש לשכתו במקומו.

ההתרחשויות המביכות שאירעו מנקודת זמן זו תוארו במכתב התלונה של השגריר בבולגריה. ב-13 באוגוסט שיגר כמיסה את המברק בכותרת: "התנהלות המחייבת בדיקה וטיפול - מר צפדי עוזר השר לפיתוח הנגב והגליל? מעורבות מדינית?". "לפני שבועיים וחצי התקשר מר צפדי, אשר הזדהה באוזני המזכירה כסגן השר לפיתוח הנגב והגליל", כתב השגריר כמיסה, "בשיחה עמי הוא הזדהה כעוזר ושליח של סגן השר איוב קרא, שבכוונתו לבקר בבולגריה בשליחותו של קרא כדי לטפל בקשר ובשיתוף פעולה עם האופוזיציה הסורית בבולגריה, דרך כמה פגישות עם אנשי פרלמנט". 

השגריר כמיסה התעניין אם ראש לשכתו של סגן השר קרא מגיע כנציג רשמי של ממשלת ישראל והבהיר שאם זה המצב עליו לתאם את ביקורו דרך משרד החוץ בירושלים. הוא הבהיר לצפדי כי רק לאחר שיקבל אישור ממשרד החוץ ישתף פעולה עם ביקורו. במברק התלונה שלו כתב כמיסה כי משלב זה לא עמד עוד בקשר עם ראש לשכתו של קרא. אלא שכעבור שבוע קיבלה השגרירות שיחת טלפון ממערכת העיתון "סטנדרט", השני בגודלו בבולגריה. כתב העיתון סיפר לקצין העיתונות של השגרירות כי קיים ראיון עם צפדי, שטען בפניו שהוא שליח רשמי של מדינת ישראל, שעוסק בשיתוף פעולה עם האופוזיציה הסורית.

הרל"ש צפדי וסגן השר קרא, לפני כחצי שנה

"יידוע השגרירות והבנת חומרת תוכן הראיון טרם פרסומו והנזק שעלול היה להיגרם כתוצאה מכך גרמו לח"מ ולצוות השגרירות להפעיל לחץ על מערכת העיתון כדי לעצור את הפצת הראיון", כתב כמיסה במברק, "הלחץ הצליח והכתבה לא פורסמה". כמיסה הוסיף כי הבהיר למערכת העיתון כי צפדי "פעל על דעתו בלבד וללא כל קשר או תיאום עם משרד החוץ בירושלים או עם השגרירות".

כמיסה כתב עוד למשרד החוץ שצפדי גם הגיע לביתו של נהג האוטובוס שנהרג והציג עצמו בפני המשפחה כנציג רשמי של מדינת ישראל. "אני ממליץ לבחון אם מר צפדי הוא אכן עובד רשמי של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ומה מעמדו וסמכויותיו לגבי פעולות מדיניות וסוגיות רגישות כמו קשר ותיווך מול האופוזיציה הסורית בבולגריה", כתב כמיסה.

כמיסה נחשב למקורב לשר החוץ ו כמינוי פוליטי. לדברי מקור במשרד החוץ, כאשר מברקו של כמיסה הגיע לליברמן, הגיב שר החוץ בכעס רב, עדכן את ראש הממשלה נתניהו ודרש ממנו לנזוף בסגן השר קרא.

נתניהו לקרא: הימנע מהתנהלות דומה בעתיד

לפני כמה חודשים כבר שיגר ליברמן לנתניהו מכתב תלונה נגד קרא, בעקבות סדרת מפגשים שקיים האחרון באוסטריה עם נציגי מפלגת הימין הקיצוני שאנשיה נתפשים בקהילה היהודית ובשגרירות ישראל כמזוהים עם אידיאולוגיה ניאו-נאצית. בזמנו נמנע נתניהו מלנזוף בקרא, אולם הפעם לא היה יכול להתעלם מטענותיו של ליברמן. נתניהו שוחח עם קרא, העיר לו והדגיש בפניו שיש להימנע מהתנהלות כזו בעתיד.

התקשרתי אתמול (רביעי) גם לסגן השר קרא וגם לראש לשכתו מנדי צפדי כדי לקבל את גרסתם לאירועים. בניגוד להודעה לעיתונות שפרסם לפני נסיעתו של צפדי, בשיחה איתי אתמול הכחיש קרא כל קשר לנסיעתו של ראש לשכתו ואף טען שצפדי אכן הגיע לבולגריה כנציג רשמי של מדינת ישראל. "העוזר שלי נשלח לסופיה מטעם גורמים בממשלה אבל לא מטעמי", ציין קרא.

ליברמן. דרש לנזוף בקרא בעקבות המברק משגריר בולגריה

לאחר מכן שינה מעט את גרסתו. "העוזר שלי הוזמן על ידי הפרלמנט הבולגרי לדיון בנושא הסורי ונפגש עם גורמים שאי אפשר לדבר עליהם בפרהסיה", אמר סגן השר. "אני לא רוצה לדבר על זה כי מדובר בסוגיה רגישה. אלו דברים שלא מדברים עליהם בתקשורת. אני לא צד לזה בכלל וזה לא מטעמי".

גם ראש לשכתו של קרא, מנדי צפדי, אמר לי אתמול כי נסיעתו לבולגריה ופגישותיו עם אנשי האופוזיציה הסורים נעשו בשליחותו של גוף ממשלתי ישראלי עלום. "יש דברים שהשגריר לא יודע", אמר צפדי, "יש גם דברים שאני עושה שסגן השר קרא לא יודע עליהם ושאני לא יכול להרחיב עליהם בתקשורת. אם עובד מדינה יכול לשרת בנוסף לתפקידו הרשמי עוד גוף ששייך לאותה ממשלה אז הוא עושה את זה".

צפדי, יליד הכפר הדרוזי שברמת הגולן, טען שיש לו קשרים ענפים עם האופוזיציה הסורית ואף רמז שבעבר ארגן לשר החוץ פגישות עם גורמי אופוזיציה סורים. "כשליברמן רצה שאארגן לו פגישות לא היתה לו בעיה", אמר צפדי, "אני לא מתכוון להרחיב עם מי ועל מה".

צפדי טען עוד כי בניגוד לדברי השגריר בסופיה, הוא דווקא עדכן גורמים במשרד החוץ על נסיעתו לבולגריה ואף תדרך את סגן שר החוץ על שיחותיו לאחר שחזר לארץ. לטענתו של צפדי, מכתב התלונה של השגריר נובע אך ורק ממלחמות אגו. "הודעתי לשגריר על הנסיעה שלי ועל הלו"ז שלי", אמר צפדי, "מה שהכעיס את השגריר היה הפרסום על הביקור שלי אצל משפחת הנהג שנהרג . האגו שלו גבר עליו והוא שלח מברק שאין לו כל ביסוס באמת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ