משרד החוץ האמריקאי מגדיר אלימות מצד מתנחלים כפעולת טרור

וושינגטון גינתה בחריפות את ההתקפה על המונית הפלסטינית ביום חמישי. יו"ר הרשות טען כי הפעולות האלימות מצד המתנחלים מתבצעות בחסות צה"ל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

דו"ח הטרור של משרד החוץ האמריקאי לשנת 2011, שהתפרסם לפני כשבועיים, מגדיר  אלימות מצד מתנחלים כלפי פלסטינים בגדה המערבית כפעולות טרור. בסוף השבוע החולף גינתה וושינגטון בחריפות את ההתקפה על המונית הפלסטינית ביום חמישי, שלפי החשד התבצעה על ידי מתנחלים.

דו"ח הטרור של משרד החוץ האמריקאי כולל פרק שעוסק בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה יחדיו. בסעיף "לחימה בהקצנה ובאלימות מצד קיצונים", מתייחס המשרד בעיקר לפעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים בשנה האחרונה. 

בדו"ח מוזכרת ההתקפה שעשתה קבוצת מתנחלים על מפקדת חטיבת אפרים. "ההתקפה עוררה דיון ציבורי בישראל על תופעת אלימות המתנחלים", נכתב בדו"ח. "אישים פוליטיים ואנשי ביטחון התחייבו ליישם שורה של צעדים כדי להעניש את מבצעי ההתקפות האלימות הללו". בדו"ח נכתב כי שר הביטחון, אהוד ברק, הגדיר את פעולות "תג מחיר" כבעלות מאפיינים של טרור וכן כי מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, הגדיר את ההתקפות על פלסטינים ורכושם בגדה המערבית כ"טרור". 

המונית השרופה, ביום חמישי צילום: דוברות משטרת מחוז ש"י

משרד החוץ האמריקאי ציין בדו"ח כי בשנת 2011 הוצתו 10 מסגדים בגדה המערבית ובירושלים – עלייה משמעותית לעומת השנתיים הקודמות. "ב-2010 התרחשו שש תקריות כאלה וב-2009 תקרית אחת בלבד", נכתב בדו"ח. "הרשויות בישראל סבורות שההתקפות בוצעו על ידי מתנחלים". 

בהמשך הדו"ח, בכותרת "אירועי הטרור של 2011" מונה המשרד את הפיגועים המרכזיים שהתרחשו בגדה המערבית וברצועת עזה. לצד הדגשת המשך ירי הרקטות מעזה, צוינו במיוחד שבעה אירועים, שלושה מהם היו פעולות "תג מחיר" – ריסוס כתובות נאצה בבית הקברות המוסלמי ממילא בירושלים בנובמבר, הצתת מסגד בירושלים בדצמבר והצתת מסגד בכפר בורקה – גם כן בדצמבר. 

בסוף השבוע פרסם משרד החוץ האמריקאי הודעת גינוי חריפה להתקפה על המונית הפלסטינית, שלפי החשד בוצעה על ידי מתנחלים קיצונים. "ארה"ב מגנה בצורה החריפה ביותר האפשרית את ההתקפה נגד המונית הפלסטינית בגדה המערבית", הדגישה דוברת המשרד ויקטוריה נולנד בהודעה. "אנחנו מביעים את תנחומינו לקורבנות, שביניהם גם ילדים ואנו מאחלים להם החלמה מהירה. ממשלת ישראל גינתה את ההתקפה האכזרית הזו והתחייבה להעמיד לדין את המבצעים. אנחנו מצפים מרשויות אכיפת החוק בישראל לעשות זאת במהירות הרבה ביותר. אנחנו קוראים לכל הצדדים להימנע מפעולות שעלולות להביא להסלמה אלימה". 

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), אמר בסוף השבוע בראיון לתחנת רדיו פלסטינית כי התקפות המתנחלים על תושבים פלסטינים "מתקיימות בצל השמירה שמעניק להם צבא הכיבוש הישראלי והן צריכות להיפסק". אבו-מאזן ציין כי אם הצבא הישראלי ירצה, הוא יוכל למנוע את ההתקפות האלה. "זה מתקיים מול עיניהם והם אינם מנידים עפעף", אמר, "זו ראיה למדיניות הגזענית שעדיין מקננת במנטליות של הצבא הזה ושל המתנחלים". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם יו"ר הרשות הפלסטינית ובירך אותו לרגל עיד אל-פיטר. בשיחה התייחס נתניהו להתקפה שלשום והבטיח שייעשו כל המאמצים כדי להביא את המבצעים לדין.

נתניהו אף העביר בסוף השבוע מסרי הרגעה ליו"ר הרשות ולראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, בעקבות חשש בישראל מכך שההתקפה על המונית הפלסטינית תידרדר לאלימות רחבה יותר בגדה המערבית. לשכת נתניהו מסרה כי שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, התקשר לאבו-מאזן ולפיאד ומסר להם שנתניהו רואה את האירוע שבו נפצעו שישה פלסטינים בחומרה רבה. מולכו אמר לבכירים הפלסטינים כי נתניהו הורה לכוחות הביטחון לעשות כל מאמץ כדי לאתר את המבצעים ולעצור אותם. מולכו אף הבהיר ליו"ר הרשות ולראש הממשלה הפלסטיני כי נתניהו מתכוון לעקוב אישית אחרי הטיפול הרפואי אותו מקבלים הפצועים בבית החולים בישראל. 

מדובר במסר חריג שמעביר נתניהו להנהגה הפלסטינית. בעבר, לאחר מקרים שבהם הוצתו מסגדים, הסתפק ראש הממשלה בהודעת גינוי בלבד. אך כעת, ככל הנראה בשל הערכה שלאירוע יש פוטנציאל נפיץ במיוחד, החליט נתניהו להעביר את מסרי ההרגעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ