ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן השר לפיתוח הנגב והגליל איוב קרא וראש לשכתו מנדי צפדי גרמו לתקרית דיפלומטית בין ישראל לבולגריה. משרד החוץ בסופיה זימן את שגריר ישראל, שאול כמיסה, לפגישה דחופה כדי לספק הבהרות לגבי מעמדו של צפדי שביקר בבולגריה בסוף יולי, נפגש עם אנשי אופוזיציה סורים והציג עצמו כשליח מיוחד של ממשלת ישראל.

אתמול (שני) קיבל שגריר ישראל בסופיה שיחת טלפון ממשרד החוץ הבולגרי במהלכה התבקש להגיע מחר לפגישת הבהרה עם מנכ"ל משרד החוץ ואלרי ראצ'ב. מלשכתו של ראצ'ב נמסר לשגריר כי נושא הפגישה הוא ביקורו של מנדי צפדי, ראש לשכתו של סגן השר איוב קרא, בבולגריה.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" מברק התלונה ששלח השגריר כמיסה למשרד החוץ בירושלים נגד ביקורו של צפדי והעובדה שהאחרון הציג עצמו, כולל בראיונות לתקשורת, כשליח רשמי של ממשלת ישראל לדיאלוג עם האופוזיציה הסורית.

הרל"ש צפדי וסגן השר קרא, לפני כחצי שנה

  בעקבות הזימון לפגישת ההבהרה שיגר כמיסה מברק נוסף למשרד החוץ בירושלים בו ציין כי משרד החוץ הבולגרי ביקש לקבל תשובות לגבי הסוגיות הבאות: מהות פעילותו של צפדי והרקע להגעתו לבולגריה, האם פעילותו של צפדי מגובה בהנחיות רשמיות מירושלים, האם קיימים קשרים בין ישראל לאופוזיציה הסורית והאם צפדי קיים פגישות בבולגריה עם אנשי אופוזיציה סורים וכן מהי עמדת ישראל כלפי האופוזיציה הסורית.

  "כל הקשר של הבולגרים עם האופוזיציה הסורית הינו באחריותו של שר החוץ ומתנהל בחשאיות רבה", כתב השגריר כמיסה למשרד החוץ בירושלים. "אחת לכמה זמן הם דואגים לעדכן אותנו על המגעים הללו. אשמח לקבל הנחיות ודגשים כתובים לקראת הפגישה וכן תשובות במידה ואשאל על כך בתקשורת המקומית".

  כמיסה כתב עוד במברק כי לדעתו, הזימון לפגישת ההבהרה מגיע בעקבות כמה כתבות שהופיעו בעיתונים בולגרים וציטטו את הפרטים שפורסמו ב"הארץ" בנושא ביקורו המוזר של צפדי בבולגריה.

  לאחר מברק התלונה ששלח כמיסה לירושלים בשבוע שעבר, נאלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו להעיר לסגן השר איוב קרא ולבקש ממנו לחדול מהפעילות שמבצע צפדי. קרא, שהכחיש שנתניהו שוחח איתו, הכחיש גם שידע על הנסיעה של ראש לשכתו לבולגריה. הודעה לעיתונות שהוציא קרא על אותה נסיעה מצביעה על כך שתשובתו היתה לא מדוייקת במקרה הטוב ושקרית במקרה הרע.

  צפדי טען באוזניי עוד בשבוע שעבר שנסיעתו לבולגריה ופגישותיו עם אנשי האופוזיציה הסורים נעשו בשליחותו של גוף ממשלתי ישראלי עלום. "יש דברים שהשגריר לא יודע", אמר צפדי, "יש גם דברים שאני עושה שסגן השר קרא לא יודע עליהם ושאני לא יכול להרחיב עליהם בתקשורת. אם עובד מדינה יכול לשרת בנוסף לתפקידו הרשמי עוד גוף ששייך לאותה ממשלה אז הוא עושה את זה".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ