על רקע המתיחות עם הבית הלבן |

השגריר בארה"ב בא לישראל לתדרך את נתניהו לקראת נסיעתו לניו יורק

הביקור החריג נעשה לאחר שהועברו אל השגריר מסרים מצד מנהיגים יהודים, פוליטיקאים ואנשי ממשל בארה"ב לפיהם יש כעס רב על התנהלות רה"מ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע המתיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה בסוגיית הגרעין האיראני, הגיע הבוקר (ראשון) שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן לביקור בזק חריג בירושלים. אורן נפגש עם נתניהו ותדרך אותו לקראת נסיעתו לעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בהמשך השבוע.

בשגרירות ישראל בוושינגטון אישרו כי השגריר אורן נמצא בישראל אך טענו שמדובר ב"ביקור שגרתי מתוקף תפקידו". חרף תגובת השגרירות, זהו ביקור חריג. אורן טס לישראל בסוף השבוע כדי להספיק להיפגש עם נתניהו כבר היום. נסיעתו של אורן לישראל היתה בפרופיל נמוך ומספר קטן של אנשים בשגרירות בוושינגטון ובמשרד החוץ היו מודעים לקיומה. אורן ישהה בישראל כ-36 שעות, והוא ישוב לוושינגטון עוד לפני יום הכיפורים. 

ביקורו של אורן חריג גם בשל העובדה שרק ביום רביעי שעבר ביקר בוושינגטון היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, ונפגש עם מקבילו האמריקאי טום דונילון. לפי דיווח ב"מעריב", שיחותיו של עמידרור עסקו בניסיונות לגבש הבנות חדשות עם הממשל האמריקאי בעניין איראן, שלפחות חלקן יפורסמו בפומבי. על אף שעמידרור חזר ועדכן את נתניהו במסרים ששמע בבית הלבן, הגיע גם השגריר אורן כדי לתדרך את נתניהו לקראת פגישתו עם שרת החוץ הילרי קלינטון ביום חמישי בניו יורק.

אורן מציג בשיחותיו עם הממשל בוושינגטון וכן בראיונות בתקשורת קו תקיף וזהה לזה של נתניהו בכל הנוגע לצורך להציב קו אדום לאיראן. עם זאת, בכתבת פרופיל על אורן שפורסמה ב"ניו יורק טיימס" בשבוע שעבר נכתב כי הוא מסתייג מהסגנון הבוטה שבו משתמש נתניהו כאשר הוא מתבטא בנוגע למחלוקות בין ישראל לארצות הברית בסוגיה האיראנית.

בשבועיים האחרונים הועברו אליו מסרים רבים מצד מנהיגים יהודים, חברי קונגרס וסנאטורים דמוקרטים וכן בכירים בבית הלבן, לפיהם קיים כעס רב על התנהלותו של נתניהו מול הנשיא אובמה בנושא האיראני. אחד המסרים הבולטים היה המכתב ששיגרה הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה ברברה בוקסר לנתניהו לפני כשבוע, בו כתבה כי היא "מאוכזבת עמוקות" מהתבטאויותיו של נתניהו נגד הנשיא אובמה בעניין איראן. 

נתניהו ימריא לניו יורק ביום רביעי בלילה במוצאי יום כיפור. שעות ספורות אחרי נחיתתו הוא ינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי הוא ממשיך לעבוד על טיוטת נאומו. "אני מתכוון לחזור ולומר שאסור שהמדינה המסוכנת ביותר בעולם תתחמש בנשק המסוכן ביותר בעולם", אמר נתניהו היום בפתח ישיבת הממשלה.

נאומו של נתניהו, כמו גם פגישותיו המדיניות והראיונות שהוא מתכוון להעניק לתקשורת האמריקאית, יעסקו רובן ככולן בסוגיה האיראנית. נכון לעכשיו לוח הזמנים של נתניהו בניו יורק דליל ביותר. מלבד הפגישה עם הילרי קלינטון הוא יפגוש את מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, את ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר ואת שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המגעים עם איראן מטעם שש המעצמות – ארצות הברית, סין, רוסיה, גרמניה, בריטניה וצרפת. בתוך כך, שר הביטחון אהוד ברק נפגש הערב עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון במלון וולדורף אסטוריה בניו-יורק, ודן עמה בגרעין האיראני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ