נתניהו התנצל בפני מזכ"ל האו"ם על הדלפת תוכן שיחתם

לשכת נתניהו פרסמה הודעה ללא תיאום מוקדם לאחר שיחה שקיים רה"מ עם באן על רקע נסיעתו לוועידת המדינות הבלתי מזדהות באיראן

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי המתיחות הרבה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מזכ"ל האו"ם באן קי-מון על רקע נסיעתו של האחרון לוועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהראן, יישרו השניים את ההדורים. לדברי פקיד ישראלי בכיר, הדבר הסתייע לאחר שנתניהו התקשר לבאן והתנצל על כך שפרסם ללא תיאום מוקדם פרטים משיחת טלפון שקיימו.

ב-10 באוגוסט התקשר נתניהו לבאן בניסיון להניא אותו מלצאת לוועידה בטהראן. דקות ספורות אחרי סיום השיחה מיהרה לשכת ראש הממשלה לפרסם הודעה ארוכה ובה תוכן הדברים שאמר נתניהו לבאן. "מקומך אינו בטהראן ונסיעתך תכתים את האו"ם כולו", אמר אז נתניהו למזכ"ל האו"ם.

ההודעה של לשכת נתניהו, שפורסמה ללא תיאום מוקדם עם לשכת באן, הביכה את המזכ"ל, שרתח על הדברים. לדברי פקיד ישראלי בכיר, כעבור כמה ימים, כאשר נתניהו הבין את הנזק שנגרם, הוא התקשר לבאן והתנצל. נתניהו אמר לבאן כי הוא לא חוזר בו מהתנגדותו לנסיעה לוועידה בטהראן וגם לא מאף אחד מהמסרים שאמר, אולם לא היתה לו כל כוונה להביך את המזכ"ל, שאותו הוא רואה כידיד של ישראל.

רה"מ נתניהו ומזכ"ל האו"ם באן קי מון צילום: משה מילנר / לע"מ

כמה שבועות לאחר מכן, אחרי שבאן חזר מהוועידה בטהראן, הוא התקשר לנתניהו ועידכן אותו על תוכן שיחותיו עם הנשיא אחמדינג'אד והמנהיג העליון חמינאי. לדברי דיפלומט מערבי שעודכן בתוכן השיחה, נתניהו אמר לבאן כי הוא שמע את נאומו בטהראן, שבו יצא נגד הכחשת השואה והאיומים בהשמדת ישראל מצד מנהיגי איראן.

בנוסף לנתניהו, גם שר הביטחון אהוד ברק התקשר באותו שבוע למזכ"ל האו"ם והעביר לו מסרים דומים. ברק, שסבור כי באן הוא גורם חיובי וידידותי של ישראל, ביקש לוודא שהמתיחות הגיעה לסיומה.

אחרי יישור ההדורים, נתניהו ובאן צפויים להיפגש בהמשך השבוע בשולי דיוני העצרת הכללית של האו"ם. נתניהו ימריא לניו יורק ביום רביעי בלילה. שעות ספורות אחרי נחיתתו הוא ינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם.

מקורות בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי נתניהו ממשיך לעבוד על טיוטת נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם. הוא נעזר ביועציו, אך גם בכותבי נאומים חיצוניים. "אני מתכוון לחזור ולומר שאסור שהמדינה המסוכנת ביותר בעולם תתחמש בנשק המסוכן ביותר בעולם", אמר אתמול נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

שעות ספורות אחרי נאומו ייפגש נתניהו עם שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, זאת על רקע המתיחות בין לשכת ראש הממשלה לבין הבית הלבן בסוגיה האיראנית. אתמול הגיע שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן לביקור בזק חריג בירושלים. אורן נפגש עם נתניהו ותדרך אותו לקראת פגישתו עם קלינטון. בשגרירות ישראל בוושינגטון אישרו כי השגריר אורן נמצא בישראל, אך טענו שמדובר ב"ביקור שגרתי מתוקף תפקידו". חרף תגובת השגרירות, מדובר בביקור חריג. אורן טס לישראל בשבת ורק קומץ דיפלומטים בשגרירות בוושינגטון ובמשרד החוץ היו בסוד הנסיעה. אורן ישהה בישראל 36 שעות וישוב לוושינגטון עוד לפני יום כיפור.

ביקורו של אורן חריג גם בשל העובדה שרק ביום רביעי שעבר ביקר בוושינגטון היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ונפגש עם מקבילו האמריקאי טום דונילון. למרות שעמידרור עדכן את נתניהו במסרים ששמע בבית הלבן, בא בנוסף גם השגריר אורן כדי לתדרך את ראש הממשלה.

בשבועיים האחרונים קיבל אורן מסרים מצד מנהיגים יהודים, חברי קונגרס וסנאטורים דמוקרטים ובכירים בבית הלבן, לפיהם יש כעס רב על התנהלותו של נתניהו מול הנשיא אובמה בעניין האיראני.

אורן מציג בשיחותיו עם הממשל בוושינגטון וכן בראיונות בתקשורת קו תקיף וזהה לזה של נתניהו בכל הנוגע לצורך להציב קו אדום לאיראן. עם זאת, בכתבת פרופיל על אורן שפורסמה ב"ניו-יורק טיימס" בשבוע שעבר נכתב כי הוא מסתייג מהסגנון הבוטה שבו משתמש נתניהו כאשר הוא מתבטא בנוגע למחלוקות בין ישראל לארה"ב בסוגיה האיראנית.

נאומו של נתניהו יתקיים חצי שעה אחרי נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). בניגוד לשנה שעברה, שבה הגישו הפלסטינים בקשה להתקבל כחברים מלאים באו"ם, הפעם הנושא הפלסטיני נדחק לקרן זווית.

עבאס צפוי להכריז בנאומו כי הפלסטינים מתכוונים לבקש מהעצרת הכללית של האו"ם להכיר בהם כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון, נוסחה מחייבת פחות מזו של השנה שעברה. עם זאת, אבו-מאזן יימנע מלנקוב במועד שבו יגישו הפלסטינים את הבקשה. ההערכה היא שצעד כזה, אם בכלל יתרחש, יחל רק אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב, ב-6 בנובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ