נתניהו חי (פוליטית) כדי לנאום

המיצג עם הרישום והמארקר היה אמנם מעט ילדותי, אך יעיל. נאומו של רה"מ לא חידש רבות מנאומים קודמים, מלבד דחיית התקיפה באיראן לאפריל או יולי 2013

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו עשה הערב (חמישי) בניו יורק את אחד הדברים שהוא הכי אוהב - לנאום. לזכותו ייאמר שהוא עושה זאת לא רע בכלל. הרבה נאומים היו לו מאז נכנס בפעם השנייה ללשכת ראש הממשלה - בר-אילן, הקונגרס האמריקאי, ספטמבר2011 באו"ם ואחרים. בכל פעם נתנו באותם נאומים סימנים - גורלי, מכריע, נאום חייו. יש שיאמרו שנתניהו חי כדי לנאום. אחרים דווקא יצביעו על כך שנתניהו נואם כדי לחיות (פוליטית).

בימים שלפני הנאום סיפרו יועציו של נתניהו שהוא כותב את הנאום בעצמו. באחד העיתונים אף נכתב כי הוא עובד עליו 20 שעות ביום. כמה דקות לאחר הנחיתה בניו יורק הפיצה לשכתו תמונה שלו עובד על הנאום במטוסו, ובסביבתו אף סיפרו שהוא ישפץ את הנאום ממש עד העלייה לבמה.

כאשר נתניהו הגיח לכמה דקות לחלקו האחורי של מטוסו כדי לומר שלום לעיתונאים הוא עקץ אותם על כך שפרטים מנאומו לא דלפו לתקשורת. "זה יהיה נאום חדשותי", הוא הסכים לומר לפני שנבלע חזרה במחלקת העסקים.

נאומו של נתניהו היה טוב. הוא אכן נכתב בצלמו וברוחו. שילוב של שיווק, הסברה, תיאטרליות מעט מוגזמת ושימוש באביזרים להמחשת המסר. הכרזה עם קריקטורת הפצצה שנתניהו שלף מעל במת העצרת היתה בת הדודה של המשולש המפורסם ששרטט על הלוח הלבן בלשכתו והפך ללהיט בפייסבוק.

נתניהו והפצצהצילום: אי–פי

המיצג הדרמטי של שליפת המארקר וסימון הקו האדום על גבי הקריקטורה של הפצצה היה אולי מעט ילדותי, אבל בסוף היום הם עשו את העבודה. הטריק ההסברתי של נתניהו צפוי להפוך לתמונה הפותחת של חלק גדול ממהדורות החדשות, העיתונים ואתרי החדשות בתקשורת הבינלאומית. אם הדבר יגרום לעיסוק תקשורתי גדול יותר בעולם בפעולות העשרת האורניום של איראן, הרי זה מבורך.

חדשות גדולות לא היו בנאומו של נתניהו. הוא לא חשף מידע חדש שבידי ישראל בנוגע לתכנית הגרעין של איראן, לא השמיע טיעונים חדשים או מקוריים במיוחד וגם לא התלהם יתר על המידה נגד המשטר האיראני. גם בכל הנוגע ליחסיו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה לא סיפק נתניהו חדשות.

ראש הממשלה עשה הכל כדי להציג חזית אחידה עם הממשל האמריקאי. הוא הדגיש לחיוב את פעולותיו של הנשיא אובמה נגד איראן ואף סיפר לדיפלומטים הרבים בעולם כי ישראל וארה"ב ממשיכות בשיתוף פעולה הדוק בנושא האיראני, ומקיימות התייעצויות בימים אלה ממש סביב הדרכים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, שבשבועות האחרונים נקלע למוקד הסערה התקשורתית סביב המחלוקות בין ישראל לארה"ב בנושא האיראני, לא הסתיר את שביעות הרצון של הממשל מדבריו של נתניהו. "מה שראש הממשלה אמר מראה כי לישראל ולארה"ב יש מטרה משותפת שהן פועלות למענה יחדיו", אמר.

אם היו חדשות בנאום נתניהו, הן מצויות בלוח הזמנים שהציג לפעולה צבאית. אם עד לפני כמה שבועות לוח הזמנים עליו רמז נתניהו היה סביב מועד הבחירות בארה"ב, כעת נתן נתניהו לקהילה הבינלאומית המודאגת וגם לציבור הישראלי המודאג לא פחות דחייה. אם תהיה פעולה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין של איראן, היא לא תקרה לפני אפריל או אפילו יולי 2013. אם בכך תסתכם נסיעתו לארה"ב. דיינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ