עיראק 2002, איראן 2012: מצאו את ההבדלים בנאומי נתניהו

עשר שנים לפני נאום הקו האדום באו"ם, קרא נתניהו בקונגרס להפיל את סדאם חוסיין כי הוא מפתח נשק גרעיני. גם אז דיבר ברמת הוודאות הגבוהה ביותר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"אין שאלה ואין כל צל של ספק שסדאם חוסיין פועל להשיג נשק גרעיני". הדובר: האזרח המודאג בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל לשעבר. המועד: 12 בספטמבר 2002. המקום: שימוע בוועדה לביקורת המדינה של בית הנבחרים האמריקאי.

קטע וידאו מתוך אותו שימוע הוצף בימים האחרונים ברשת על ידי הבלוגר האמריקאי ג'ים לאוב, כמעט במקביל לנאומו של נתניהו בפני העצרת הכללית של האו"ם. בנאומו באו"ם הדגיש נתניהו כי אם לא תיעצר, איראן תהיה על סף ייצור של פצצה גרעינית ראשונה כבר באביב או לכל המאוחר בקיץ. לכן טען נתניהו, יש להציב כבר עכשיו "קו אדום" לתכנית הגרעין האיראנית.

השימוע בקונגרס שהתקיים בדיוק עשור קודם לכן, נשמע מאוד דומה לנאומו של נתניהו באו"ם. הטיעונים זהים, האינטונציה זהה, אפילו היועצים זהים - יועצו המדיני של נתניהו היום, רון דרמר, שחיבר את הנאום באו"ם, נראה בסרטון מלפני עשר שנים ישוב מאחורי נתניהו באולם בית הנבחרים האמריקאי.

מעבר לעובדה שנתניהו ודרמר נראים בסרט צעירים בעשור, ההבדל המהותי בין שני האירועים הוא מילה אחת – עיראק של 2002 התחלפה באיראן ב-2012. הנה כמה ציטוטים נבחרים:

"אין כל ספק שסדאם חוסיין רוצה ופועל כדי להשיג נשק גרעיני – אין כל ספק בכך. אין גם ספק שברגע שהוא ישיג נשק גרעיני – ההיסטוריה תשתנה מייד".

צילום: אי–פי

"אין שאלה שסדאם חוסיין לא ויתר על תכנית הגרעין שלו. אין כל ספק בכך. אין שאלה לגבי כך שסדאם לא היה מרוצה מארסנל הנשק הכימי והביולוגי שלו... לכן זה לא יהיה רציני להניח שהאיש הזה, שלפני 20 שנה היה קרוב לייצור פצצה גרעינית, בילה את 20 השנים האחרונות בישיבה על ידיו. הוא לא עשה זאת. כל אינדיקציה שיש לנו מראה שהוא פועל יותר מאי פעם לייצר נשק להשמדה המונית, כולל נשק גרעיני... כל מי שאומר אחרת הוא פשוט לא אובייקטיבי. סדאם נחוש להשיג פצצות אטומיות ויכולות אטומיות בהקדם האפשרי".

"...היום ארה"ב צריכה להפיל את המשטר הזה כיוון שסדאם חוסיין חמוש בנשק גרעיני יעמיד בסכנה את שלום העולם כולו. אל תטעו – ברגע שיהיה לסדאם חוסיין נשק גרעיני, לארגוני הטרור יהיה נשק גרעיני".

"לפני שני עשורים ניתן היה לסכל את שאיפותיו הגרעיניות של סדאם חוסין על ידי הפצצת מתקן אחד. אבל היום רק הפלת המשטר כולו תספיק...סדאם חוסין יכול לייצר נשק גרעיני באמצעות צנטריפוגות בגודל של מכונות כביסה שניתן להסתיר במקומות שונים במדינה. אני רוצה להזכיר לכם שעיראק היא מדינה גדולה מאוד. היא לא בגודל של מונטה קרלו. זו מדינה גדולה. אני מאמין שגם פיקוח ובדיקות לא יגלו את מתקני המוות הניידים האלה".
חצי שנה לאחר אותו שימוע בקונגרס האמריקאי, פלשה ארה"ב לעיראק והפילה את משטרו של סדאם חוסיין. אגב, חרף חיפושים נרחבים בכל רחבי עיראק לא נמצאו כל ראיות לכך שמשטרו של סדאם חוסיין פיתח נשק גרעיני. גם מצבורי נשק כימי וביולוגי לא נמצאו במדינה.

בשנים שחלפו מאז המלחמה בעיראק האשימו לא מעט גורמים בארה"ב את ישראל ואת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בכך שעודדו ואף דחפו את הנשיא בוש למלחמה בעיראק. מלחמה שעלתה בחייהם של אלפי חיילים אמריקאים.

בחודשים האחרונים נשמעו בארה"ב קולות דומים לגבי הלחץ שהפעיל ראש הממשלה נתניהו על הנשיא אובמה בסוגיית הגרעין האיראני. הביקורת נשמעה במאמרים של בכירי הכותבים בעיתונות האמריקאית וכן בבלוגים וברשתות החברתיות.

הסרטון מ-2002 שהופץ בימים האחרונים בבלוגספירה והועלה ליו-טיוב מייצג היטב את התחושה של רבים בארה"ב – במיוחד אלה שמזוהים עם המפלגה הדמוקרטית – שאז נתניהו דחף את ממשלו של הנשיא בוש לצאת למלחמה נגד עיראק, והיום הוא מנסה להפעיל לחץ על ממשלו של הנשיא אובמה לצאת למלחמה נגד איראן.

יהיה זה לא הוגן לטעון שנתניהו הגה את תכנית הגרעין האיראנית, או את שאיפתה של איראן להשיג נשק גרעיני ממוחו הקודח. די לקרוא את דו"חות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כדי להבין שהגרעין האיראני הוא בעיה אמיתית.

עם זאת, לא פעם נראה שנתניהו משתמש בסוגיה האיראנית כקרדום לחפור בו – ברצותו יפריז בגודל האיום, ברצותו יזיז את לוחות הזמנים וברצותו ישתמש בסוגיה האיראנית כדי לנגח את הממשל האמריקאי או את יריביו הפוליטיים מבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ