אחרי חודשים של מתיחות: סגן השגריר בוושינגטון יועבר לתפקיד בקופנהאגן

הסגן ברוך בינה האשים את השגריר מייקל אורן במידורו ממטה משרד החוץ בירושלים. לאחר חצי שנה בתפקיד יעבור בקרוב לכהן כשגריר בדנמרק

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי חודשים רבים של מתיחויות, חילופי האשמות ואף נתק בין שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן לסגנו ברוך בינה, הוחלט היום (רביעי) במשרד החוץ לנקוט צעד שיביא להפרדת כוחות בין הנצים. ועדת המינויים העליונה, בראשות סגן שר החוץ דני איילון, מינתה את בינה לתפקיד שגריר ישראל בדנמרק, ולפיכך הוא צפוי לעזוב את וושינגטון ולעבור לקופנהאגן.

מאז נכנס בינה לתפקיד סגן השגריר בוושינגטון, בתחילת 2012, שררה מתיחות רבה בינו לבין השגריר אורן. בינה טען שאורן ממדר אותו, את צוות השגרירות ואת מטה משרד החוץ בירושלים. מנגד, אורן טען שבינה חותר תחתיו ביחסים עם אישים בארצות הברית ועם הדיפלומטים בשגרירות. המתיחות הרבה הביאה לנתק כמעט מוחלט בין השניים, מה שגרם לבינה לבקש באופן רשמי לעזוב את תפקידו, אחרי חצי שנה בלבד. 

במשרד החוץ מקווים שמינויו החדש של בינה ירגיע את המתיחות בשגרירות, הנחשבת לחשובה והרגישה ביותר בעולם, מבחינת ישראל. בשבועות הקרובים ימונה סגן חדש לשגריר מייקל אורן, ודיפלומטים בכירים רבים צפויים להתמודד על התפקיד. 

השגריר מייקל אורןצילום: תומר אפלבאום

באחרונה הוארך חוזהו של אורן בשנה נוספת. אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ינצח בבחירות הקרובות, צפוי אורן להשלים ארבע שנים בתפקיד. השגריר בוושינגטון נחשב לאיש אמונו של ראש הממשלה וממונה על ידו, בתיאום עם שר החוץ. לפיכך, אם נתניהו יפסיד, רוב הסיכויים שאורן לא ימשיך בתפקידו. 

לצד כל זאת, החליטה ועדת המינויים העליונה במשרד החוץ למנות את רותי כהנוב, הסמנכ"לית לענייני אסיה, לשגרירת ישראל בטוקיו. מלבד זאת מונה גרי קורן, שטיפל בסיכול המשטים לרצועת עזה, לשגריר ישראל בפראג. ציקי רמון, מנהלת המחלקה לענייני האיחוד האירופי, מונתה לשגרירת ישראל בליסבון. שמואל בן שמואל, ששימש כראש החטיבה לענייני תפוצות, מונה לשגריר ישראל בקנברה, בירת אוסטרליה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ