ברמאללה מיואשים: הבוחר הישראלי שכח אותנו

בכירי הרשות נפגשו ברמאללה עם קבוצת ח"כים וחשפו את הייאוש ברחוב הפלסטיני מהאדישות הישראלית. "בסוף זה יתפוצץ לנו בפנים", מזהירים הבכירים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד
רמאללה

יוסי ביילין ישב אתמול (ראשון) לצדו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) באולם הכנסים במוקטעה והעלה זיכרונות. "פעם עבדנו בלי האמריקאים", אמר, "קלינטון שמע על אוסלו שבועיים לפני הטקס בבית הלבן". עבאס, בחיוך מריר, תיקן אותו: "שבוע לפני".

19 שנים אחרי אותו אירוע היסטורי, הייאוש ברמאללה מעולם לא נראה עמוק יותר. הוא ניכר היטב על פניהם של אבו מאזן ויועציו שנפגשו אתמול עם משלחת של יוזמת ז'נבה ובה ח"כים ממפלגת העבודה, קדימה, מרצ וגם הליכוד.

ההנהגה הפלסטינית אובדת עצות. המהלך במועצת הביטחון בשנה שעברה נכשל והמהלך המתוכנן השנה לא מעניין את העולם. כשאבו מאזן נאם בפני העצרת הכללית של האו"ם לפני שבועיים האולם היה חצי ריק. גם הפלסטיני הממוצע איבד עניין בתהליך השלום. הוא התייאש מהתקווה להביא לסיום הכיבוש הישראלי ומפנה את תסכוליו על המשבר הכלכלי לעבר יו"ר הרשות וראש ממשלתו סלאם פיאד.

הבחירות הקרובות בישראל רק מגבירות את הדכדוך במוקטעה. בקמפיין שבו הליכוד רץ על אג'נדה איראנית, מפלגת העבודה על מחירי הקוטג' והמלפפונים, ויאיר לפיד על המושג האמורפי "שינוי השיטה", הפלסטינים מבינים שאינם מעניינים את הציבור הישראלי או את נבחריו. "מעולם לא חשתי ייאוש גדול כל כך ברחוב הפלסטיני כפי שאני חש היום", אומר יאסר עבד-רבו, מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, והתסכול ניכר על פניו. "כשאני מדבר היום על פתרון שתי המדינות אנשים מסתכלים עלי כמו משוגע שאמר שליברמן הוא מנכ"ל יוזמת ז'נבה". ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, לא מפסיק לחייך, אבל מפגין את אותו ייאוש. הוא מספר כי המליץ לאבו מאזן להחזיר את המפתחות לנתניהו. "הרשות מפורקת ממילא, אז בואו נעשה את זה רשמי", הוא אומר.

אולמרט נפגש עם עבאס, בירושלים ב-2008

האם מהייאוש הזה ינבטו זרעי האינתיפאדה השלישית? אבו מאזן הדגיש גם אתמול בפני הח"כים שחזרה לטרור לא באה בחשבון, אך רמז שהמשך הקיפאון עלול להביא להידרדרות. "איש לא יודע מה יקרה אם האביב הערבי יגיע אלינו", אמר. "זה הגיע לירדן ותראו מה קורה בסוריה – יש כאוס בכל מקום". יועציו פסימיים עוד יותר. "האזרח הפלסטיני רואה שהנושא המדיני-לאומי חסום לגמרי אז עכשיו הוא מתמקד בחיי היומיום", אמר עבד-רבו לח"כים. "אבל הוא לא ישכח ובסוף זה יתפוצץ לכולנו בפנים".

אבו מאזן מיואש מנתניהו. "הוא הורס את פתרון שתי המדינות", הוא מציין. "יש עכשיו יותר ויותר פלסטינים שמדברים על מדינה אחת". מה דעתך על חזרתו של אולמרט לפוליטיקה, שאלו אותו האורחים הישראלים, למה לא הגעתם להסכם? אבו מאזן נדרך ומבהיר שמדובר בעניין פנים-ישראלי. אך רגע לאחר מכן הוא פותח במונולוג שכולו געגועים לראש הממשלה לשעבר. הוא סיפר על הקשר השוטף שהוא משמר עם אולמרט ואף חשף שהתקשר אליו לפני שבועיים מניו יורק. אחד מיועציו אמר שהשיחה עסקה בברכות לאולמרט על הכרעת הדין בעניינו ובתהליך השלום, אך לא בפוליטיקה.

אך הראיה לכמיהה של אבו מאזן לחזרתו של אולמרט לפוליטיקה היתה העובדה שלא היסס לשכתב את ההיסטוריה לגבי המו"מ שניהלו השניים ב-2008. בראיון לוושינגטון פוסט במאי 2009 אמר אבו מאזן שלא הושג הסכם כי "הפערים היו גדולים מדי".

אתמול הוא נשמע אחרת לחלוטין. ״בתקופת אולמרט היו לנו הצלחות״, הוא נזכר. "לא הגענו להסכם, אבל הגענו להבנות בכל סוגיות הליבה... אני בטוח שאם היה יותר זמן, אולי עוד חודשיים, היינו יכולים להגיע להסכם... הוא עזב וכשנתניהו הגיע הוא התכחש להן והחליט לחזור לנקודת האפס".

הח"כים והפעילים הפוליטיים דחקו ביו"ר הרשות לנסות ולהשפיע יותר על דעת הקהל הישראלית עוד לפני הבחירות. "תהליך השלום לא משחק תפקיד בבחירות האלה וזה סימן רע", אמר לו ח"כ דני בן-סימון (עבודה). עו"ד שמעון חזן, איש ליכוד ותיק מחולון, הביא הצעה משלו. "אני מזמין אותך לישראל", אמר, "תבוא כמו סאדאת ותדבר לעם. אתה יכול להשפיע".

רון פונדק מאדריכלי הסכם אוסלו היה ספציפי יותר. "בנובמבר יש בכיכר רבין עצרת זיכרון, תבוא ותדבר לישראלים", הציע. יוסי ביילין הצטרף: "תודיע שאחרי הבחירות בישראל אתה מוכן לנאום בכנסת", אמר. "המשפט הזה יכול לשנות הכל. כולם ידברו על זה. כולם יצפו לזה".

אבו מאזן הקשיב לאורחים הישראלים, אך בשלב מסוים איבד את סבלנותו. הוא הרים חוברת דקה שחולקה לכל אחד מהנוכחים בפגישה ופירטה את העמדות הפלסטיניות בכל סוגיה שקשורה לתהליך השלום. "מה לא ברור", שאל תוך כדי שהוא מנופף בחוברת, ספק כועס ספק מתוסכל. "תסתכלו בזה. שנתניהו יסתכל בזה. מה עוד אני יכול להבהיר? הכדור במגרש הישראלי. אתם רוצים שתי מדינות. תתנהגו בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ