נתניהו: שינוי קטן בהסכם השלום עם מצרים עלול לסכן את כולו

ראש הממשלה אמר כי ישראל מצפה ממצרים למנוע התקפות משטח סיני. לדברי נתניהו: חרם על ההתנחלויות יביא לפיטורי 25 אלף פלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחה על הסף את הקולות במצרים שקוראים לפתיחת הסכם השלום עם ישראל. במהלך ארוחת צהריים עם שגרירי האיחוד האירופי בישראל אמר נתניהו כי "שינוי ולו קטן בהסכם השלום עלול לסכן את ההסכם כולו".

נתניהו ציין כי היענות לדרישה לפתיחה מחדש של ההסכם עלולה לפגוע ביכולת להגיע להסכמי שלום עתידיים במזרח התיכון. "אתה חותם ועוד עשרים שנה יגידו לך שרוצים לפתוח את ההסכם", אמר נתניהו. לדבריו, ישראל מצפה ממצרים למנוע התקפות משטח סיני לשטח ישראל. "זה אינטרס בינלאומי שסיני תהיה בטוחה ולא בסיס טרור עולמי שמכוון גם נגדנו", אמר נתניהו לשגרירים האירופאים.

בשבועות האחרונים השמיעו שורה של בכירים מצרים התבטאויות בדבר הצורך לפתוח את הסכם השלום עם ישראל, במיוחד בכל הנוגע לגודל הכוחות שמותר לצבא המצרי להחזיק בחצי האי סיני. מוחמד סיף א-דולה, יועצו של נשיא מצרים מוחמד מורסי, אמר לפני כשבועיים כי מתקיימים דיונים בין המפלגות השונות במדינה בעניין עתיד הסכם השלום. הוא ציין כי ההסכם בנוסחו הנוכחי "מגביל את יכולתה של מצרים להגן על סיני והופך שליש ממנה לאזור נטול כוחות ביטחון". יאסר עלי, יועץ התקשורת של מורסי הכחיש את הדברים ואמר כי הנשיא המצרי אינו שוקל לפתוח את הסכם השלום עם ישראל.

עם זאת, העיתון "אל-חיאת" שיוצא לאור בלונדון דיווח לפני שבועיים כי במהלך פגישה בין מורסי לבין נשיא צרפת פרנסואה הולנד, אמר הנשיא המצרי כי ישראל היא זו שאינה מכבדת את הסכם השלום כיוון שאינה מתקדמת בתהליך השלום עם הפלסטינים.

נתניהו בשיחתו עם שגרירי האיחודצילום: רויטרס

במהלך הפגישה עם שגרירי האיחוד האירופי אתמול ציין עוד נתניהו כי מהלך פלסטיני חד-צדדי באו"ם יקשה על מציאת פתרון. "זו לא הדרך הנכונה ואני קורא לכם להתנגד לזה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה גם יצא נגד היוזמה באיחוד האירופי לחייב סימון של מוצרים מההתנחלויות ונגד הדרישה הפלסטינית להחרים לחלוטין מוצרים מההתנחלויות. "אני חושב שהעובדה שהפלסטינים מאשימים אותנו בכל מה שקורה אצלם לא תעזור לשיפור מצבם הכלכלי", אמר נתניהו. "אנחנו לא הבעיה. חרם על מוצרי התנחלויות יביא לפיטורי 25 אלף פלסטינים שמועסקים במפעלים בהתנחלויות, מה שיגביר עוד יותר את המשבר".

נתניהו התייחס בפגישה עם השגרירים לגרעין האיראני ובירך את האיחוד האירופי על הטלת סנקציות חדשות נגד המשטר בטהראן. עם זאת ציין נתניהו כי "ללא איום צבאי אמין על איראן" הסנקציות לבדן לא יביאו לעצירת תכנית הגרעין.

"אני מברך את האיחוד האירופי על הסנקציות הקשות נגד איראן שפוגעות קשה בכלכלתה", אמר נתניהו. "אך עד כה הסנקציות לא עצרו את תוכנית הגרעין. נדע אם הן משיגות את המטרה אם הצנטריפוגות יפסיקו להסתובב ותוכנית הגרעין תיסוב לאחור. צריך למנוע את הסיכונים כשעוד אפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ