רוסיה נחלצה לעזרה, וגינוי ישראל באונסק"ו נדחה

גינוי ירדני לפעילות ישראל בהר הבית ויוזמות של הרשות וסוריה נגד המצב בגדה, ברצועה, וברמת הגולן נדחו בחצי שנה בעקבות פשרה שהציעה מוסקווה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המגעים הדיפלומטיים בארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם – אונסק"ו – סביב החלטת הגינוי לישראל בנושא ירושלים קיבלו הערב תפנית דרמטית. זמן קצר לפני ההצבעה, העלתה שגרירת רוסיה לאונסק"ו הצעת פשרה שלפיה ההצבעה על החלטת הגינוי שיזמה ירדן ועוד ארבע החלטות אנטי-ישראליות שהגישו הרשות הפלסטינית וסוריה – תידחה בחצי שנה. בהצבעה שהתקיימה לאחר מכן, אושרה הצעת הפשרה.

ביממה האחרונה נפגש שגריר ישראל לאונסק"ו, נמרוד ברקן, עם שורה של שגרירים זרים וניסה לשכנע אותם שלא לתמוך בהצעת ההחלטה הירדנית בעניין הר הבית וכן בעוד ארבע הצעות אנטי-ישראליות על החינוך בגדה המערבית, המצב ברצועת עזה, המצב ברמת הגולן והמצב במזרח ירושלים. אחת הנקודות שהטרידו את ישראל במיוחד היתה הדרישה לשגר שליח מיוחד של האו"ם כדי לפקח על פעולות ישראל בירושלים, תוך שימת דגש על הר הבית.

בשיחות השכנוע שערך השגריר ברקן, הוא נפגש גם עם השגרירה הרוסית והדגיש כי לא ייתכן שבכל אחד מכינוסי אונסק"ו יעסקו אך ורק בישראל, תוך כדי פוליטיזציה מוחלטת של הארגון שאמור לעסוק בחינוך, תרבות ומדע. השגרירה הרוסית לא נתנה כל התחייבות לגבי הצבעתה, אולם בשעות האחרונות הציגה לשגרירי המדינות השונות נוסחת פשרה. 

גשר המוגרבים

דיפלומט ישראלי בכיר ציין כי לפי ההצעה הרוסית – כל חמש הצעות ההחלטה האנטי-ישראליות יידחו בחצי שנה לכינוס הבא של אונסק"ו, שיתקיים בפאריס באפריל 2013. במקביל, יתקיימו דיונים עם ישראל על האפשרות של שיגור משלחת מומחים מטעם אונסק"ו כדי לבחון את המצב בגדה המערבית ובירושלים.

לדברי הדיפלומט הישראלי הבכיר, היוזמה הרוסית הגיעה בהפתעה גמורה עבור הירדנים, הפלסטינים ושאר מדינות ערב, והשפיעה על מאזן הכוחות. כך, בהצבעה שהתקיימה זמן קצר לאחר מכן, תמכו 28 מדינות ביוזמה הרוסית מול 23 מדינות שהתנגדו לה. בין המדינות המתנגדות היו בעיקר מדינות ערביות ואפריקאיות, יחד עם צרפת, שהיתה המדינה היחידה מהאיחוד האירופי שהתנגדה ליוזמה הרוסית.

"שגרירת רוסיה היא אשה רצינית ביותר והיא העלתה את היוזמה כדי להציל את אונסק"ו מפוליטיזציה מסוכנת", אמר הדיפלומט הישראלי הבכיר. "הרבה מדינות הבינו שהצעות ההחלטה האנטי-ישראליות האלה היו מוגזמות, ולראיה אפילו ברזיל היתה בעד הדחייה. זה הישג גדול לישראל".

הדיפלומט הישראלי הוסיף כי בדיונים שיתקיימו על שיגור משלחת של אונסק"ו, ישראל לא תהיה חייבת להסכים לכך ולא ניתן יהיה לכפות עליה את המשלחת. "אין לנו התנגדות עקרונית למשלחת כזו, אבל לא רצינו שייכפו עלינו עוד ועדה נוסח גולדסטון", אמר הדיפלומט הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ