מה יש לשמאל לחזר אחרי כחלון, המאמי הלאומי של הימין

אם במפלגות המרכז-שמאל בונים על משה כחלון שיחבור אליהם כדי להפיל את נתניהו, כדאי שיבדקו קודם מה הוא חושב על הכיבוש, למשל

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

מאז הודיע על פרישתו מהפוליטיקה לפני שבועיים הפך משה כחלון למאמי הלאומי. טורים על גבי טורים עמוסי געגוע ונוסטלגיה היללו את הפוליטיקאי הפופולרי, השר החברתי והגלדיאטור שנלחם בטייקונים. עממיקו אמיתי. פסטיבל כחלון הגיע לשיאו אתמול, כאשר האחרון הוכתר כתקווה החדשה של גוש המרכז-שמאל.

לפי הפרסום אמש ב"הארץ", מקורביו של כחלון הזמינו ממכון המחקר של רפי סמית סקר שמצביע על כך שמפלגה בראשותו של השר הפורש תנגוס בצורה משמעותית בכוחו של הליכוד. הסקר ניבא למפלגה חדשה בראשות כחלון 20 מנדטים ואפילו 26 מנדטים, אם ירוץ יחד עם ציפי לבני באותה מפלגה. חבירה בין לבני לבין כחלון, נשמעו הסברים, תביא למהפך פוליטי ולהפלת נתניהו מהשלטון. יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מיהרה גם היא לקפוץ על המציאה ואותתה כי היא מזמינה את כחלון לרוץ איתה.

כל זה טוב ויפה. אבל לפני שתופרים את החליפות לממשלת המרכז-שמאל הבאה, כדאי לבדוק את עמדותיו של משה כחלון בכמה נושאים שוליים, כמו תהליך השלום, הכיבוש בגדה המערבית, ההתנחלויות ושלטון החוק. חיפוש קצר בגוגל מגלה כי באותה מידה שכחלון חברתי, הוא גם מחזיק בעמדות שלא יביישו את נציגי הימין הקיצוני בכנסת.

כחלון מדבר על מגרון וחוק ההסדרים (מתוך יוטיוב)

להלן כמה תזכורות: לפני חודשיים, הגיע כחלון לביקור במועצה האזורית שומרון כאורחו של גרשון מסיקה. האחרון טען לאחרונה כי פעולות "תג מחיר" הן בכלל פרובוקציה של הפלסטינים. כחלון ומסיקה ביקרו בהתנחלות איתמר, שם לפי דיווח בערוץ 7, התבטא כחלון בעד אימוץ דו"ח אדמונד לוי. "זה דו"ח עדכני וחשוב... יש לאמץ את הדו"ח החדשני הזה. אימוץ מסקנותיו יחזק את ההתיישבות", אמר כחלון.

למי ששכח, דו"ח אדמונד לוי קבע כי הגדה המערבית אינה כבושה אלא מהווה שטח במחלוקת. לפיכך, קבע הדו"ח, ההתנחלויות אינן בלתי חוקיות בהתאם לדין הבינלאומי. הדו"ח המליץ על שורה של שינויים בנוהלי תכנון ובנייה בגדה המערבית שיביאו להכשרה של מאחזים בלתי חוקיים רבים.

בחודש מארס האחרון הופיע כחלון בכנס פוליטי בקיסריה לצידו של פעיל הימין הקיצוני משה פייגלין ודיבר על פינוי המאחז הבלתי חוקי מגרון והכוונה למנוע את הפינוי על ידי חקיקת חוק חדש שיעקוף את פסיקת בג"ץ בנושא. בסרטון שהועלה לאתר יו-טיוב מביע כחלון תמיכה בחוק עוקף בג"ץ ואומר כי לא יסייע בפריימריז לחברי ליכוד שלא יתמכו בחוק כזה. "החוק הוא מעל בג"ץ", אמר כחלון. "בג"ץ יכול לפסוק מה שהוא רוצה".

באפריל 2011, כמה חודשים לפני הפנייה הפלסטינית לאו"ם, נפגש כחלון עם צעירי הליכוד והביע תמיכה בסיפוח השטחים והחלת החוק הישראלי על הגדה המערבית ו-2.5 מיליון תושביה הפלסטינים. לפי הקלטות מהמפגש ששודרו ברדיו גלי ישראל אמר כחלון כי אם הפלסטינים יקבלו מעמד של מדינה מהאו"ם "צריך מיד סיפוח של כל השטחים באותו יום". כחלון הוסיף: "הכרזתם על מדינה אין שום בעיה? אנחנו גם נכריז. כמו שאומרים הילדים - אתם התחלתם".

כחלון הביע באותו מפגש תמיכה בהרחבת הבנייה בהתנחלויות גם מחוץ לגושים בעומק הגדה המערבית. "יש מחוץ לגושים בנייה והיא נבנית בקצב מעורר כבוד. להגיד לכם שזה מספיק? התשובה היא לא", פסק כחלון.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ