יחסים צוננים |

דיפלומטים ישראלים לא מוזמנים לחגיגות יום העצמאות של טורקיה

השפל ביחסי המדינות הוביל להוראה טורקית להחרים את נציגי ישראל. השנה, גם ישראל השיבה בחרם משלה, ולמרות זאת כמה טורקים הזמינו את עמיתיהם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשבר בין טורקיה לישראל, שגרם לגירוש השגריר הישראלי, לצינון שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני ולנתק כמעט מוחלט בין אנקרה לירושלים, הביא גם לחרם הדדי ורשמי בכל הקשור לטקסי יום העצמאות של שתי המדינות.

לפני כמה ימים, ב-29 באוקטובר, חל יום הרפובליקה של טורקיה, שאותו מציינות שגרירויות וקונסוליות טורקיות בעולם בטקסים רשמיים ובקבלות פנים חגיגיות. לקראת האירועים, שיגר משרד החוץ באנקרה הנחיה ברורה, המורה להחרים את נציגי ישראל, לכל שגריריו ברחבי העולם.

לפי ההנחיה אסור בתכלית האיסור להזמין ישראלים לאירועים הרשמיים שעורכות הנציגויות הדיפלומטיות של טורקיה. עם זאת, קבעה ההנחיה כי מותר ואף מומלץ לשגרירים להזמין נציגים מהקהילה היהודית במדינה בה הם משרתים.

מקור במשרד החוץ בירושלים ציין כי זו השנה השנייה שבה נשלחת הנחייה רשמית לשגרירים הטורקים לא להזמין ישראלים לאירועי החג הלאומי. לדברי המקור, השנה, לקראת אירועי יום העצמאות של ישראל, החליט משרד החוץ בירושלים לנקוט בצעד דומה ולהנחות את שגרירים והקונסולים הכלליים לא להזמין דיפלומטים טורקים לטקסים ולקבלות הפנים.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ונשיא טורקיה עבדוללה גול ונשותיהם באירוע לרגל יום הרפובליקהצילום: רויטרס

למרות החרם ההדדי, לא מעט דיפלומטים טורקים התקשרו לעמיתיהם הישראלים, עדכנו אותם על ההנחיה שקיבלו והתנצלו. חלק מהשגרירים הטורקים אף החליטו לצפצף על ההנחיה שקיבלו מאנקרה ולהזמין את עמיתיהם הישראלים בכל זאת לקבלת הפנים שערכו בביתם.

אולי מדובר בקוריוז, אולם חרם ימי העצמאות הוא עדות נוספת לשקיעה הנמשכת ביחסים בין טורקיה לישראל. בין מקבלי ההחלטות והפקידים הבכירים בירושלים ואנקרה אין כמעט מגעים. העברת המסרים בין הצדדים מתבצעת באמצעות הממשל האמריקאי או משלחות עיתונאים שמוזמנים ע"י שני משרדי החוץ.

רק לפני שבוע הגיעה משלחת עיתונאים טורקים למשרד החוץ בירושלים ונפגשה עם מי שהיה שגריר ישראל בטורקיה, פנחס אביבי. האחרון, שמכהן כיום כמשנה למנכ"ל משרד החוץ אמר שישראל וטורקיה צריכות להשאיר את המחלוקת סביב המשט לעזה מאחור ולנסות לפתור יחד בעיות משותפות כמו המשבר בסוריה.

דובר משרד החוץ הטורקי, סלצ'וק אונאל, הגיב בציניות לדבריו של אביבי. "ישראל יודעת בדיוק מדוע היחסים עם טורקיה הגיעו לנקודה בא אנו נמצאים", אמר. "במקום הצהרות בתקשורת, ישראל צריכה לבצע את הצעדים שיביאו לנירמול היחסים", קרי להתנצל על הרג 9 הפעילים הטורקים במשט לעזה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ