סין לחצה, וח"כים משכו חתימה מעצומה נגד קציר איברים

מערכה סינית עקשנית, לקבל התנצלות על חתימה של 9 ח"כים נגד קציר איברים, נענתה בטענות נבחרי הציבור שהם לא ידעו בדיוק על מה הם חותמים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

עצומה נגד קציר איברים בסין, ח"כים מבולבלים שאינם יודעים על מה חתמו, מחאה של המשטר הסיני ודיפלומטים ישראלים מבוהלים – כל אלה הם כמה מהמרכיבים של פרשה מביכה שהעסיקה בימים האחרונים לא מעט אנשים במשרד החוץ ובכנסת. אם זה לא היה אצלנו, היינו צוחקים.

בשבוע שעבר פנה היועץ המדיני בשגרירות סין בישראל לאגף אסיה במשרד החוץ בירושלים, וביקש ממנו לבוא לפגישה דחופה. הסיבה, לדבריו, היא כתבה שהתפרסמה ב-29 באוקטובר באתר ערוץ 7 באינטרנט, תחת הכותרת "חברי כנסת לאו"ם: לחקור קציר האיברים הסיני". בכתבה נאמר שתשעה חברי כנסת מכל סיעות הבית חתמו על עצומה ובה דרישה מהאו"ם לחקור את הטענות שהמשטר הסיני קוצר איברים של מתנגדיו הכלואים בבתי סוהר במדינה.

לפי אותו דיווח, חברי הכנסת שחתמו על העצומה היו אורי אורבך (הבית היהודי), יואל חסון (קדימה), מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), שי חרמש (קדימה), איברהים צרצור (רע"ם-תע"ל), דניאל בן סימון (עבודה), הרב חיים אמסלם, אכרם חסון (קדימה) וטאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל).

לדברי מקור במשרד החוץ בירושלים, הדיפלומט הסיני העביר מחאה רשמית ודרש הבהרות. "הופתענו לרעה מהחתימה של חברי הכנסת על העצומה", אמר הדיפלומט והוסיף כי כמה מהחותמים היו לאחרונה בבייג'ין, אורחי ממשלת סין. הדיפלומט הסיני דרש לדעת אם חתימת הח"כים על העצומה היא גם מדיניות הממשלה או הכנסת.

במשרד החוץ הבינו את הפוטנציאל הנפיץ של התלונה ומיהרו לעדכן את היועץ המדיני של הכנסת, עודד בן-חור, ואת יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין. השניים פתחו במגעים עם שלושה מהח"כים שחתמו על העצומה – יואל חסון, שי חרמש ודניאל בן-סימון – וניסו לשכנעם למשוך את החתימה.

ח"כ חסון בכנסתצילום: אמיל סלמן

אחד הח"כים סיפר שהיועץ המדיני בן-חור התקשר אליו ולכמה מעמיתיו ואמר שמשרד החוץ ממליץ לחבר מכתב התנצלות לשגרירות סין. בן-חור הוסיף כי בעקבות המחאה הסינית, במשרד החוץ מעריכים שח"כ שלא ימשוך את חתימתו עלול להיכנס לרשימה שחורה של ממשלת סין, והיא לא תאפשר לו לבקר במדינה בעתיד.

בעוד מתנהלות השיחות, התברר לריבלין ולבן-חור שהח"כים לא הבינו בכלל על מה חתמו. שלושת הח"כים סיפרו שבחור ובחורה פנו אליהם וביקשו לחתום על העצומה. מבדיקה שעשו בכנסת התברר כי המחתימים הם חברי ארגון "רופאים נגד קציר איברים", שאחד מחבריו הוא ג'יי לביא, שהיה נשיא אגודת ההשתלות בישראל.

ראשון המתקפלים היה ח"כ יואל חסון, שמיהר לנסח מכתב התנצלות ולהעביר אותו לבן-חור, כדי שיתורגם לאנגלית ויועבר לשגרירות סין. נוסח המכתב העיד עד כמה חובבנית היתה ההתנהלות של כמה מהח"כים.

לחצו לקריאת המכתב

"לפני מספר שבועות חתמתי בהיסח הדעת על מסמך שהוגש לי כלאחר יד, הקורא לאו"ם לחקור סחר באברי בני אדם", כתב ח"כ חסון במכתב שהגיע לידי "הארץ". "לצערי, הבנתי כי חתימתי, שנעשתה בטעות ובתום לב, משמשת שלא בצדק כלי לניגוח הממשלה הסינית, ופוגעת בעם הסיני ועל כן אני פונה אליך בבקשה להעביר את התנצלותי הכנה לממשלת סין ולעם הסיני. אציין שוב כי כל העניין בסיסו באי הבנת הנושא לעומקו, על כל משמעויותיו, ובכוונתי לפנות בימים הקרובים אל אותם גורמים שהחתימו אותי על מסמך זה בבקשה להסיר ממנו את שמי".

ח"כ שי חרמש, שגם הוא לא הבין על מה חתם, מיהר למשוך את חתימתו והביע נכונות לשלוח מכתב התנצלות. "הייתי צריך להיזהר לפי שחתמתי", אמר ל"הארץ". "לא התכוונתי לפתוח במלחמה עם מיליארד סינים. לא התייחסתי לזה ברצינות וזה יצא מכל פרופורציה".

ח"כ דניאל בן-סימון הודה גם הוא שלא ידע מי החתים אותו על העצומה, אבל הדגיש שקרא אותה עד סופה והזדהה עם התוכן. "אלה היו אנשים מארגון זכויות אדם שאיני זוכר את שמו", אמר. "הפעילו עלי לחצים לחזור בי, אבל הבהרתי שאין שום סיכוי ושאני עומד מאחורי הדברים".

לאחר עיון במכתבו של ח"כ חסון החליט ריבלין לגנוז אותו ולהעביר לסינים מסר בעל פה, באמצעות משרד החוץ. ריבלין הבהיר לסינים שזו יוזמה עצמאית של ח"כים, שעולה בקנה אחד עם חופש הבעת דעה ולכן אין כל מקום למנוע זאת.

ריבלין הבהיר כי לא היתה מעורבות רשמית של הכנסת במהלך ושאין לו כוונה לאפשר לקיים דיון בנושא במליאה, או באחת הוועדות. ריבלין הוסיף שהח"כים שחתמו על העצומה לא התכוונו שתשמש לניגוח ממשלת סין.

מקור במשרד החוץ אמר שהמסר של ריבלין הועבר לשגרירות סין בישראל. אבל בכך לא תמה הפרשה. הדיפלומטים הסינים, שלא היו שבעי רצון, פנו לח"כ דוד רותם, יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-סין. הסינים אמרו לרותם שהם מצפים למכתב התנצלות והעבירו לו מסמך הסברה, המנסה לקעקע את הטענות על קציר האיברים והפרת זכויות האדם בסין.

מקור בכנסת מסר שרותם חיבר מכתב התנצלות, שכלל חלקים שלמים מדף המסרים הסיני. רק לאחר התערבות כמה אנשים בכנסת הוסרו חלקים אלה מהמכתב, שכלל לבסוף אמירה שהח"כים חתמו על העצומה מנימוקים הומניטריים בלבד; שזו דעתם האישית ולא עמדת של הכנסת, ושלא היתה להם כוונה לנגח את ממשלת סין. עוד צוין במכתב כי הח"כים ישקלו להסיר את חתימתם מהעצומה.

רותם עבר בין הח"כים וביקש מהם לחתום על מכתב התנצלות, בטענה שאם לא יחתמו יחסי ישראל-סין ייפגעו קשות. לפחות מחצית הח"כים סירבו לחתום. "אני לא זוכר מי החתים אותי על העצומה, אבל קראתי את המסמך והבנתי היטב על מה אני חותם", אמר ח"כ אורי אורבך, שדחה את פנייתו של ח"כ רותם. "בסין נעשים מעשים קיצוניים. אם לא יתנו לי להיכנס לשם, אתמודד עם זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ