לפיד: אם נתעקש, הפלסטינים יוותרו גם על מזרח ירושלים

יו"ר יש עתיד, שאמר את הדברים בפני בכירים לשעבר במערכת הביטחון, הביע תמיכה בסיפוח 300 אלף הפלסטינים הגרים בשכונות הערביות בבירה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, סבור כי אם ישראל תציג עמדה בלתי מתפשרת בנושא ירושלים כפי שהיא מציגה בנושא זכות השיבה, יביא הדבר לכך שהפלסטינים יוותרו על הדרישה לפיה מזרח העיר תהיה בירת המדינה הפלסטינית. לפיד אמר את הדברים ביום שלישי במהלך הרצאה שקיימה "המועצה לשלום וביטחון" - עמותה של בכירים לשעבר במערכת הביטחון שפועלים לקידום תהליך השלום ולהקמת מדינה פלסטינית.

מקור שנכח באירוע וניהל רישום של ההרצאה, סיפר כי אחד הנוכחים העלה את דברי לפיד נגד חלוקת ירושלים. "אתה רוצה ש-300 אלף הפלסטינים שגרים בשכונות הערביות של ירושלים יהיו ישראלים?", שאל את לפיד. יו"ר יש עתיד השיב בחיוב. "במדינת ישראל חיים ערבים וצריך ללמוד לחיות איתם", אמר.

על אף שהוא נעדר כל ניסיון מדיני ומעולם לא לקח חלק בשיחות מדיניות עם הפלסטינים, הציג לפיד מיד לאחר מכן הערכה אופטימית למדי לגבי מרחב הגמישות הפלסטיני בסוגיית ירושלים. הוא הדגיש כי לדעתו ישראל תוכל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים ללא צורך בחלוקת ירושלים והעברת הריבונות על השכונות הערביות בעיר לידיהם.

"למה אבו-מאזן אמר פתאום שהוא יורד מזכות השיבה?", שאל לפיד תוך שהוא מתייחס לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בראיון לערוץ 2 בסוף השבוע שעבר. באותו ראיון, אמר עבאס כי אינו מעוניין לחזור לביתו בצפת, ממנו ברחה משפחתו ב-1948, אך בשום שלב לא הצהיר כי הוא מוותר על זכות השיבה.

"אבו-מאזן ירד מזכות השיבה כי הפלסטינים זיהו שיש קונסנזוס מוחלט בציבור הישראלי בעניין הזה ולכן הם עוברים לנושא הבא", הוסיף לפיד. "אותו דבר צריך להיות בעניין ירושלים... אסור למצמץ בנושא הזה. בירושלים אין פשרות. אם הפלסטינים יבינו שבלי לוותר על ירושלים לא תהיה להם מדינה, הם ירדו גם מהדרישה הזו". דוברת מפלגת יש עתיד, נילי רייכמן, אישרה כי לפיד אמר את הדברים במהלך ההרצאה.

יאיר לפיד מציג את מצעו המדיני באריאל, בשבוע שעברצילום: אלון רון

לפיד הכריז במהלך נאומו המדיני באריאל בשבוע שעבר כי הוא מתנגד לכל פשרה טריטוריאלית בירושלים ואמר כי העיר "תישאר בריבונות ישראלית ולא תחולק". לפיד אמר בנאומו באריאל כי ירושלים "היא הלב הפועם שסביבו נבנתה מדינת ישראל החדשה". לדבריו, "שיבת ציון לא היתה למגדלי עזריאלי אלא למגדל דוד, וליבה של ירושלים הוא גם ליבה של מדינת ישראל".

ב-20 השנים האחרונות, מאז תחילתו של תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, נחשבה סוגיית ירושלים לאחד מנושאי הליבה של הסדר הקבע. הפלסטינים דרשו כי ישראל תיסוג ממזרח ירושלים על בסיס קווי 1967, כולל מהר הבית, כדי שיוכלו להקים שם את בירתם.

במהלך המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית בקמפ-דיוויד ביולי 2000 ולאחר מכן בשיחות טאבה בינואר 2001, הסכים ראש הממשלה דאז אהוד ברק לפשרה טריטוריאלית בירושלים, כולל ב"אגן הקדוש", קרי העיר העתיקה והר הבית. חלוקת ירושלים היתה גם חלק מה"רעיונות" שהציג נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, לברק וליאסר ערפאת בדצמבר 2000. ברק קיבל את רעיונות קלינטון, אך הציג כמה הסתייגויות.

במשא ומתן שניהלו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית עבאס ב-2008, אחרי ועידת אנאפוליס, הסכים אולמרט להעברת השכונות הערביות בירושלים לריבונות פלסטינית. כמו כן, הסכים אולמרט להעביר את האחריות לניהול האגן הקדוש לידי ועדה בינלאומית בה יהיו חברות ירדן, סעודיה, פלסטין, ארה"ב וישראל.

גם הפלסטינים מצידם הציגו נכונות לפשרות מסוימות בירושלים, הן בשיחות קמפ-דיוויד והן בשיחות אנאפוליס. הפלסטינים היו מוכנים להשארתן של רוב השכונות היהודיות שהוקמו אחרי 1967 במזרח ירושלים, למעט הר חומה, תחת ריבונות ישראלית. כמו כן, הם אף הסכימו להצעה לפיה ועדה משותפת תנהל את הר הבית והמקומות הקדושים והשארת שכונת שייח-ג'ראח תחת ריבונות ישראל בתמורה לחילופי שטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ