אירלנד תקדם חרם של האיחוד האירופי על מוצרי התנחלויות

שר החוץ האירי ציין כי החרם "עולה בקנה אחד עם עמדות האיחוד וערכיו", אך הוא מעריך שהמהלך ייכשל עקב התנגדויות של כמה מדינות חברות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אירלנד מתכוונת לנצל את כניסתה לתפקיד הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי ב-1 בינואר 2013 כדי לקדם החלטה משותפת של כל 27 המדינות החברות להחרמת מוצרים מההתנחלויות בגדה המערבית. שר החוץ של אירלנד, אימון גילמור, חשף את התכנית במכתב ששיגר ליו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האירי.

במכתב מה-2 בנובמבר, שהגיע לידי "הארץ", כותב גילמור כי במפגש שרי החוץ של האיחוד האירופי באוקטובר, הוא הצהיר שאירלנד תתמוך בחרם כולל של האיחוד האירופי על מוצרים מההתנחלויות ותעלה את הנושא לדיון. מקור במשרד החוץ בירושלים ציין כי ישראל רואה את היוזמה בחומרה וכי שגריר אירלנד יזומן בשבוע הבא לשיחת הבהרה.

לקריאת המכתב המלא

"במפגש הבא של מועצת שרי החוץ נבחן את מימוש החלטתנו מחודש מאי (לפיה יש להגביר את האכיפה באיחוד האירופי על מיסוי מוצרי התנחלויות, ב"ר)", כתב גילמור. "נבחן האם יש צורך בצעדים תקיפים יותר, שייתכן ויכללו גם חרם על מוצרי התנחלויות. אני שמח שאנחנו שמנו את הנושא הזה על השולחן ואנחנו בקשר עם מדינות אחרות בעניין".

הפגנה בפאריס לרגל בואו של נתניהו לצרפת, בחודש שעברצילום: אי–פי

גילמור ציין במכתבו כי הוא סבור שחרם על מוצרי התנחלויות "עולה בקנה אחד עם עמדות האיחוד האירופי וערכיו" והוסיף כי יש גם "מניע ערכי" להטלת חרם כזה, שעשוי להשיג השפעה סמלית. הוא ציין כי אינו סבור שחרם על מוצרי התנחלויות ישתק את הבניה או אפילו יפגע בו בצורה משמעותית.

לדברי גילמור יש להתמקד בעצירת הבנייה בהתנחלויות "והרחבתן חסרת המעצורים" ולאו דווקא בסוגיית החרמת המוצרים. "רוב ההתנחלויות הן ערי שינה לתושבים שעובדים בתוך ישראל והן אינן מייצאות דבר", כתב. "מוצרים מההתנחלויות הם בעיקר פירות וירקות ומהווים חלקיק קטן מכלל הייצוא הישראלי לאיחוד האירופי. המשק הישראלי המקומי יוכל לקלוט את התוצרת מההתנחלויות בכל מקרה".

שר החוץ האירי ציין עוד במכתבו כי בשל סוגיות משפטיות ומעשיות אין טעם להטיל חרם על מוצרי התנחלויות ברמה הלאומית באירלנד בלבד. הוא הדגיש כי יש טעם לקדם חרם כזה רק ברמה של האיחוד האירופי כולו.

שר החוץ האירי, אימון גילמור צילום: בלומברג

גילמור הדגיש כי לאור השינויים במוסדות האיחוד האירופי, יכולתה של אירלנד להשפיע על החלטות מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי, גם כנשיאה התורנית, הינה מוגבלת. הוא ציין כי מדינות רבות בתוך האיחוד האירופי מתנגדות לחרם על מוצרי התנחלויות. כדי לקבל החלטה מחייבת באיחוד האירופי יש להגיע לקונסנזוס של כל 27 המדינות החברות.
"אני סבור שבשלב זה אין סיכוי להגיע להסכמה בנוגע לחרם על מוצרי התנחלויות באיחוד האירופי", כתב גילמור. "עד שיהיה סיכוי כזה, אני סבור שזו תהיה שגיאה עבור אירלנד למקד את האנרגיה שלה על הצד הזה של הבעיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ