מבצע ההונאה |

כך "הרדימה" ישראל את חמאס לפני החיסול

רה"מ הותיר בימים האחרונים רושם כי ישראל לא תפעל בקרוב ברצועה, השר בגין נשלח להתראיין בתקשורת ולהרגיע, ופרס נפגש עם ילדים בשדרות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ההחלטה על היציאה למבצע "עמוד ענן" בעזה התקבלה ביום שלישי בבוקר על ידי פורום שרי "התשיעייה". הקבינט המדיני-ביטחוני לא כונס לפני המבצע, אלא רק כמה שעות אחרי שהתחיל כדי לאשר את מטרות המבצע בדיעבד.

המבצע יצא לדרך היום (רביעי) אחר הצהריים בסיומו של מהלך הונאה שבו השתתפו לא רק צה"ל ומערכת הביטחון, אלא גם שרי הממשלה הבכירים ביותר. המטרה היתה "להרדים" את חמאס ויתר ארגוני הטרור בעזה, כדי שיורידו את רמת הכוננות לתקיפה ישראלית ויחזרו לשגרת פעילות שתאפשר לאתר את ראש הזרוע הצבאית של החמאס אחמד ג'עברי ולחסלו.

ביום שני קיים ראש הממשלה תדרוך לשגרירים זרים באשקלון כדי להדגיש שישראל תפעל להפסקת ירי הרקטות מעזה, אולם הותיר רושם על הדיפלומטים כי לא מדובר במהלך שייצא לפועל בקרוב. ביום שלישי ביקר נתניהו בבאר-שבע, נפגש עם ראשי רשויות מאזור הדרום והותיר גם אצלם את הרושם כי אין בכוונת ישראל לפעול בשלב זה בעזה. נתניהו וברק הבהירו ביום שלישי כי ישראל תבחר את "המועד הנכון ביותר" כדי להגיב על הירי מעזה.

במקביל, ביום שלישי אחרי ישיבת "התשיעייה" וכן ביום רביעי בבוקר נשלח השר בני בגין, שנחשב לפוליטיקאי מהימן והגון, להעניק ראיונות לתחנות הרדיו השונות כחלק ממהלך ההונאה. בגין ציין בראיונות ל"קול ישראל" ו"גלי צה"ל" כי סבב ההסלמה בעזה הסתיים וכי ישראל תפעל בעתיד אם הירי מעזה יחודש.

נתניהו וברק המשיכו את מבצע ההונאה היום בבוקר כאשר הגיעו יחדיו דווקא לפיקוד צפון וסיירו ברמת הגולן כדי לבחון את המצב בגזרה הסורית. גם הנשיא פרס היה חלק מניסיון ההונאה, כאשר יצא כמתוכנן לסיור בשדרות במהלכו ביקר בגני ילדים ובתי ספר.

המעקב אחרי ראש הזרוע הצבאית של החמאס אחמד ג'עברי החל כבר ביום שלישי, אולם תנאי מזג האוויר לא אפשרו לבצע את התקיפה. ביום רביעי בבוקר חודש המעקב אחריו. בשעה שנתניהו וברק היו לקראת סיום הסיור ברמת הגולן הם עודכנו כי ג'עברי אותר. הם אישרו את הפעולה והוציאו את המבצע לדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ