אובמה מנסה למנוע משבר בין ישראל למצרים

לדברי פקיד אמריקאי בכיר, ארה"ב רוצה לוודא שקהיר לא תנקוט בצעדים בלתי הפיכים בכל הנוגע ליחסים עם ישראל ולהסכם השלום עמה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי מגביר את מאמציו כדי למנוע פגיעה בהסכם השלום בין ישראל ל כתוצאה . נשיא ארה"ב שוחח בלילה עם נשיא מצרים וביקש מהאחרון לא לנקוט בצעדים שיחריפו את המתיחות עם ישראל.

ישראל לא עדכנה את ארה"ב מראש בכוונתה לחסל את ראש הזרוע הצבאית של החמאס או במועד בו תצא למבצע בעזה. עם זאת, במהלך השיחות שקיים היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור בבית הלבן בתחילת השבוע, הוא הבהיר כי ישראל נערכת לביצוע פעולה צבאית בעזה.

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי ארה"ב רוצה לוודא שמצרים לא תנקוט בצעדים בלתי הפיכים בכל הנוגע ליחסים עם ישראל ולהסכם השלום עמה. לדבריו, ארה"ב סבורה שמצרים צריכה למלא תפקיד ממתן ולפעול לבלימת ההסלמה ולהחזרת הרגיעה. לדברי הפקיד האמריקאי, לשכת ראש הממשלה העבירה לארה"ב מסר לפיו היא מעדיפה למנוע הסלמה נוספת, אולם מוכנה להמשיך במבצע ככל שיידרש כדי להפסיק את ירי הטילים.

מורסי ועבאס בקהיר, אתמולצילום: אי-אף-פי

הבית הלבן פרסם אתמול הודעה על שיחת הטלפון בין הנשיא אובמה לראש הממשלה . במהלך השיחה הביע אובמה תמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית נוכח ירי הטילים מעזה, אבל ביקש מנתניהו לעשות כל מאמץ כדי למנוע פגיעה באזרחים פלסטינים. "שני המנהיגים הסכימו שחמאס צריך להפסיק את ירי הרקטות כדי לאפשר למצב להירגע", נמסר בהודעת הבית הלבן.

מיד לאחר השיחה עם נתניהו התקשר הנשיא אובמה לעמיתו המצרי מורסי. השיחה התקיימה כמה שעות אחרי . פקיד אמריקאי בכיר ציין כי הממשל קיווה שמצרים לא תחזיר את שגרירה לקהיר, אולם הוסיף שבאופן יחסי התגובה המצרית היתה מדודה ולא בלתי הפיכה.

אובמה אמר למורסי כי ארה"ב מגנה את ירי הרקטות מעזה לעבר ישראל והבהיר לנשיא המצרי כי מבחינת ארה"ב יש לישראל זכות להגן על עצמה. אובמה הדגיש בפני מורסי כי למצרים יש תפקיד מרכזי בשימור הביטחון האזורי וכי הוא מעוניין לפעול יחד עמו כדי לנסות ולהביא לבלימת ההסלמה באזור.

במקביל לשיחה בין אובמה למורסי התקיימה גם שיחת טלפון בין שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון לבין עמיתה המצרי מוחמד כמאל עמרו. האחרון אמר לקלינטון כי ארה"ב צריכה להתערב בהקדם כדי לעצור את "התוקפנות הישראלית", כהגדרתו, נגד רצועת עזה.

מורסי אמר היום (חמישי) בסיום דיון שכינס בלשכתו סביב המצב בעזה כי הוא עושה כל מאמץ "להפסקת התוקפנות הישראלית על רצועת עזה ולעצירת שפיכות הדמים". "ישראל צריכה להבין שאנחנו לא נקבל את התוקפנות שמשפיעה בצורה שלילית על הביטחון והיציבות באזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ