ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ביום חמישי ערך סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ', תדרוך לכתבים באנקרה. פעולת צה"ל ברצועת עזה היתה סוגיה מרכזית בו. ארינץ' שנחשב לדמות מפתח בממשלה הטורקית הפתיע. "טורקיה וישראל צריכות לדבר זו עם זו לפחות בנושא עזה כדי להביא לסיום הלחימה", אמר.

מבצע "עמוד ענן"- כל הדיווחים החיים באתר "הארץ"

ארינץ' אולי דיבר דברי טעם, אבל במצב הנוכחי של יחסי ישראל-טורקיה, דו-שיח על המצב בעזה הוא משימה בלתי אפשרית. לא בכדי מיהר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, להוריד את הנושא מסדר היום ולהבהיר כי "עדיף שמדינות אחרות ינהלו את המגעים עם ישראל".

כמו במלחמת האזרחים בסוריה, גם במשבר הנוכחי בעזה, מתברר כמה מזיק הוואקום שנוצר בעקבות הנתק ביחסים בין ישראל לטורקיה. שתי המדינות, שיחסיהן בארבע השנים האחרונות נמצאים בהידרדרות מתמדת, אינן מסוגלות להתגבר על עלבונות אישיים ומשחקי כבוד ולשתף פעולה בסוגיות אסטרטגיות שקריטיות לביטחון הלאומי שלהן.

ארדואן נואם באוני' קהיר, אתמולצילום: רויטרס

אחד היחידים שהצביע על המחדל הקשה הזה מאז תחילת המבצע בעזה, הוא ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ממפלגת העבודה. כמו רבים מעמיתיו, גם הרצוג נע ונד בין אולפני הטלוויזיה השונים, אך בניגוד לאחרים שהרעיפו שבחים על הממשלה, הוא דווקא הדגיש את הכישלון של נתניהו מול טורקיה.

"הטעות של נתניהו היא שהוא לא ניסה באמת לפתור את המשבר עם טורקיה", אמר הרצוג. "בגלל הנתק עם הטורקים, ישראל נמצאת בנחיתות אסטרטגית ומתקשה להניע מהלך מדיני להפסקת אש מול חמאס".

המשבר ביחסים עם טורקיה לא החל במשט לעזה במאי 2010, אלא במבצע "עופרת יצוקה". עם זאת, בארבע השנים האחרונות לא הצליח ראש הממשלה בנימין נתניהו לשקם את היחסים עם אנקרה או לפחות לבלום את ההידרדרות.

נתניהו לא ייחס חשיבות מספקת לסוגיה הטורקית והשקיע בה זמן מועט יחסית בהשוואה לנושאים אחרים. הוא לא זיהה במועד את משמעות הנזק האסטרטגי שנגרם לישראל בגלל הקרע עם טורקיה ונכשל בהתמודדות עם המשט לעזה.

גם כאשר בחר נתניהו לנסות ולסיים את המשבר עם טורקיה, הוא עשה זאת בחובבנות. החליף שליחים כמו גרביים, פעל בהססנות, נגרר אחרי שר החוץ אביגדור ליברמן במקום להוביל וכהרגלו זיגזג.

הוא רצה להתנצל בפני הטורקים על אירועי המשט ולסיים את המשבר. לפחות חמש הזדמנויות היו לו בשנתיים וחצי האחרונות להכריע ולהוביל מהלך פיוס. ארה"ב לחצה, מערכת הביטחון תמכה, הדרג המקצועי במשרד החוץ עודד ואפילו היועץ המשפטי לממשלה המליץ, אך בכל פעם נסוג בו נתניהו ברגע האחרון.

זיגזוגיו בנושא הטורקי נבעו בעיקר מהתנגדותו של שר החוץ ליברמן להתנצלות ישראלית בפני טורקיה. נתניהו כל כך חשש שליברמן ינגח אותו פוליטית ויציג אותו כחלש ונרפה, עד שהעדיף לא להחליט. גם כאשר ליברמן הבהיר כי לא יהווה מכשול בפני הסדרת היחסים עם טורקיה, חשש נתניהו שמדובר בתרגיל עוקץ פוליטי והעדיף להימנע מהכרעה.

מתנגדי הפיוס עם טורקיה, ושר החוץ ליברמן בראשם, השתמשו בשמירה על הכבוד הלאומי כדי להצדיק את עמדתם. הם טענו כי ארדואן רק מנסה להשפיל את ישראל וכי דקה אחרי שיקבל את ההתנצלות על אירועי המשט הוא ישוב ויתקוף בכל הכוח.

ארדואן אינו טלית שכולה תכלת. הוא לא חובב ציון ולא יתפקד לליכוד, אבל הוא מנהיג אזורי חזק ורב השפעה. הוא נחשב למנהיג המוסלמי הקרוב ביותר לנשיא ארה"ב ברק אובמה והמשבר ביחסי אנקרה-ירושלים לא מפריע לארה"ב להמשיך ולנהל מערכת יחסים אסטרטגית וקרובה עם אנקרה.

אבל גם ארדואן נפגע מהמשבר עם ישראל. עד לפני ארבע שנים היתה טורקיה המוציאה והמביאה בירושלים בסוגיה הסורית, הפלסטינית והאיראנית. ארדואן איבד נכס חשוב, גם אם לא יודה בכך לעולם.

עליית "האחים המוסלמים" לשלטון במצרים והנתק עם לשכת הנשיאות בקהיר, מקשה על ישראל לגבש מוצא מדיני ממבצע "עמוד ענן". אין לישראל היום אף בת ברית אסטרטגית ערבית או מוסלמית שמנהלת יחסים קרובים עם חמאס ומסוגלת להיות מתווך הוגן.

המבצע בעזה מוכיח שגם אם הכבוד הלאומי חשוב, הביטחון הלאומי חשוב עשרות מונים. אחרי שיידומו התותחים ויסתיימו הבחירות בישראל, בהנחה שנתניהו ימשיך להיות ראש הממשלה, עליו להציב את שיקום היחסים עם טורקיה בראש סדר העדיפויות. גם אם איננו אוהב את ארדואן, ייתכן שנזדקק לו במבצע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ