לארי דיוויד, העוף הפלסטיני והקשיים של נתניהו

חבילה מפתיעה נחתה לאחרונה בלשכת ראש הממשלה. השולח: פרקליט הצמרת אלן דרשוביץ. התוכן: פרק מסדרה של HBO. המטרה: פתרון הסכסוך; וגם: מה חיפש הנשיא פרס בירדן, ומי לא ידע על בואו || טור שבועי חדש

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פרקליט הצמרת היהודי-אמריקאי אלן דרשוביץ, אחד הפעילים הקולניים ביותר למענה של ישראל בארה"ב, שלח לפני כמה שבועות חבילה לראש הממשלה בנימין נתניהו. בחבילה היה DVD שעליו פרק בסדרה "תרגיע" של הקומיקאי היהודי לארי דיוויד. הפרק, ששודר ב-24 ביולי בארה"ב וזכה לצפייה של כ-2.5 מיליון בני אדם, נקרא "העוף הפלסטיני".

דרשוביץ סיפר לעיתון הסטודנטים היהודי "קולומביה קארנט" כי מדובר בפרק האהוב עליו בסדרה. "הצעתי לנתניהו שיזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לצפות בפרק יחדיו. אולי אם שניהם יצחקו קצת, הם יוכלו לחדש את המו"מ... אולי לארי דיוויד לא יזכה רק בפרסי "אמי", אלא אפילו בפרס נובל לשלום, אם הפרק הזה יחזיר את עבאס לשולחן המו"מ".

הפרק מספר על הדילמה של לארי דיוויד בין חבריו בקהילה היהודית לבין אכילה במסעדת העוף הפלסטינית החביבה עליו, ששמה כמה אירוני – אל-עבאס. "הם צריכים לשלוח את העוף שלהם לישראל", אומר לדיוויד אחד מחבריו שבא לאכול איתו במסעדה. "נכון", משיב דיוויד. "למחרת בבוקר הם יורידו את כל ההתנחלויות".

הדילמה של דיוויד רק גוברת על רקע הפנטזיות שלו לגבי נשים פלסטיניות, אותן סוף סוף הצליח לממש. "אתה תמיד נמשך למישהי שלא רוצה אותך, נכון?", מסביר דיוויד. "במקרה הזה זו מישהי שאפילו לא מכירה בזכותך להתקיים ורוצה להשמיד אותך. זה מדליק אותי".

תרגיע, HBO

דרשוביץ ישב ביציע במהלך נאומו של נתניהו באו"ם בחודש ספטמבר בניו-יורק. כמה שעות לאחר מכן הוא נפגש איתו לארוחת ערב שבת. שאלתי את אחד ממקורביו של ראש הממשלה האם נתניהו צפה בפרק, אך זה לא ידע להשיב. בכל מקרה הוא הבטיח לבדוק ולצפות בעצמו.

****

היחסים בין ישראל לפלסטינים נכנסו לקיפאון כה עמוק, שנראה שדרכים קונבנציונאליות לא יביאו לפריצת דרך. כאשר התסריט להידרדרות אלימה בשטח הופך לסביר יותר ויותר, ייתכן שכדאי לנסות טיפול בצחוק מבית היוצר של לארי דיוויד. במציאות, אף אחד כבר אפילו לא חולם על התנעה מחדש של תהליך השלום. סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס, שביקר בישראל לפני שבועיים סיכם את ביקור בשתי מילים: "הכל תקוע". התחושה האמריקאית היא שגם נתניהו וגם אבו-מאזן אינם מעוניינים באמת להתקדם לקראת חידוש מו"מ. חוסר האמון ביניהם גדול מדי והחששות שלהם מהפוליטיקה הפנימית עמוקים מדי.

המנהיג הישראלי והמנהיג הפלסטיני ממשיכים להטיל את האחריות זה על זה בפני כל גורם בינלאומי שמגיע לאזור. נתניהו טוען, בצורה שקשה להתווכח איתה, שאבו-מאזן הולך לפיוס עם חמאס ולמעשה נטש את דרך המו"מ עם ישראל. אבו-מאזן מנגד, מאשים את נתניהו, במידה רבה של צדק, כי הוא מסרב להציג עמדות רציניות על שולחן המו"מ ועסוק בביצור מפעל ההתנחלויות.

בעוד שני אלה רבים, נשיא ארה"ב ברק אובמה ניתק את עצמו בפועל מהמתרחש בין ישראל לפלסטינים. צוות השלום האמריקאי התפרק, כאשר האחרון לעזוב היה יועצו הבכיר של אובמה לענייני המזרח התיכון, דניס רוס. עזיבתו של רוס, שהיה האיש של בנימין נתניהו בבית הלבן, היא מכה לראש הממשלה הישראלי. רוס היה חסיד הגישה לפיה יש ללטף את נתניהו ולתת לו גזרים, ולא ללחוץ ולאיים עליו.

אובמה. מתנתק

אבל נתניהו יודע שלפחות עד אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב אובמה צפוי להניח לו. הנשיא האמריקאי עסוק בלהדוף קמפיין אגרסיבי של המפלגה הרפובליקנית בקרב ציבור הבוחרים היהודי בארה"ב, לפיו אובמה הוא אנטי-ישראלי. בבחירות הקודמות הצביעו לאובמה 80 אחוז מהיהודים, בבחירות הקרובות – מי יודע.

אובמה, שנלחם על קדנציה נוספת בבית הלבן, נאבק עכשיו על כך קול. אמש שוב נאלץ להתייצב בכנס תורמים יהודים בביתו של יו"ר הקונגרס היהודי האמריקאי ג'ק רוזן במנהטן כדי להסביר עד כמה תמך בישראל בשלוש השנים האחרונות. "איני רוצה לטפוח לעצמי על השכם יותר מדי אבל הממשל שלי עשה למען ביטחון ישראל יותר מכל ממשל אחר בעבר", אמר אובמה לתורמים, שבסיום הערב חתמו על צ'קים בסך 300 אלף דולר. במצב כזה, הדבר האחרון שהנשיא רוצה זה לריב עם נתניהו.

****

כאשר זהו המצב בשטח, החשש העיקרי של גורמים רבים בישראל, ברשות הפלסטינית ובקהילייה הבינלאומית הוא הידרדרות להתלקחות אלימה. שם המשחק בימים אלה, כפי שהגדיר זאת לאחרונה השליח האמריקאי דיוויד הייל בתדרוך לדיפלומטים בוושינגטון, הוא מניעת הסלמה (De-Escalation) והפגת מתיחויות.

הריסת גשר המוגרבים, הקפאת כספי המסים הפלסטינים, גירוש 2,500 בדואים מאזור E1 ליד מעלה אדומים והחקיקה האנטי-דמוקרטית בכנסת היו רק חלק מהסוגיות שעליהן קיבלה לשכת ראש הממשלה תלונות ומסרי אזהרה מגורמים בינלאומיים בשבועיים האחרונים.

עשו לנו לייק וקבלו את הטור הבא של ברק רביד ישירות לפייסבוק שלכם

האמריקאים, האירופים, הירדנים והמצרים שעוסקים בעיקר בהרגעת השטח, לא הצליחו להבין את התנהלותה של ממשלת ישראל בעניין הקפאת כספי המסים הפלסטינים. הם הפעילו לחץ כבד על נתניהו במשך קרוב לחודש. התסכול שלהם גבר עוד יותר כאשר פעם אחר פעם שמעו מיועציו של נתניהו – עו"ד מולכו והאלוף יעקב עמידרור – כי הכסף ישוחרר וכמה שעות לאחר מכן דווחו שנתניהו לא הצליח להעביר החלטה בשמינייה או בקבינט.

אתמול סוף סוף החליט נתניהו לשחרר את הכסף. נתניהו טען כי הסיבה לכך היא הפסקת המהלכים הפלסטינים באו"ם, אך בפועל הוא ידע על החלטתו של אבו-מאזן בעניין כבר לפני שבועיים. האמריקאים עדכנו אותו ואת יועציו בעניין.

אם כן, מה הסיבה להתנהלות המוזרה הזו? כמו בעבר התשובה היא אביגדור ליברמן. שר החוץ תקף את העברת הכספים בדיוני השמינייה והקבינט והצליח לגייס לצידו את שר האוצר שטייניץ. לאחר מכן הוא אף צירף לכך איום בפירוק הקואליציה. נתניהו נלחץ והשאר היסטוריה.

שר בכיר בשמינייה אמר כי אינו מצליח להבין את הפחד של נתניהו מליברמן. "ליברמן שם כל כמה שבועות אקדח על השולחן וכל פעם מתגלה שהאקדח ריק מכדורים או במקרה הטוב מלא בקפצונים", אמר השר הבכיר. "ביבי גם יודע את זה אבל פעם אחרי פעם הוא נלחץ".

***

בתחילת השבוע יצא הנשיא שמעון פרס לרבת-עמון כדי לפגוש את המלך עבדאללה. פרס יצא לירדן כשליחו של נתניהו. הנשיא הישראלי, שכבר מזמן הפסיק לומר בפומבי את דעתו האמיתית לגבי התנהלות ממשלת ישראל בנושא המדיני, הפך לדוור שנושא מעטפות עם מסרים עבור ראש הממשלה.

פרס, שנחשב לסמלה של מדינת ישראל בעולם, הגיע לירדן מאחורי הגב של מי שמשמש כסמלה וכנציג הרשמי של מדינת ישראל בממלכה ההאשמית - השגריר דניאל נבו. ביום שני בבוקר, זמן קצר לפני שפרס הגיע קיבל נבו טלפון מבכיר ירדני. "אנחנו רואים אותך היום בפגישה עם הנשיא?", שאל הבכיר הירדני את נבו.

פרס ועבדאללה, השבוע. "מתואם עם ראש הממשלה"

לשגריר הנבוך לא נותר אלא להתנצל ולהודות כי כלל לא ידע על הביקור, קל וחומר על הפגישה עם המלך. בעוד שנציגה הרשמי של ישראל מודר מהפגישה, מי שכן נכח בה הוא נציגו בישראל של איש העסקים היהודי-אמריקאי דני אברהם, אבי גיל. האחרון, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד החוץ, משמש כיועץ חיצוני של פרס, תוך כדי עבודה במכון השלום של אברהם.

פרס אולי קיווה שהביקור בירדן יישאר חשאי, אך המלך הירדני החליט לפרסם אותו כמה דקות אחרי סיום הפגישה עם פרס. מסוקו של הנשיא עוד לא עבר את הגבול בחזרה לישראל וסוכנות הידיעות הירדנית כבר דיווחה כיצד המלך עבדאללה הזהיר אותו מהמשך המדיניות הישראלית "לשינוי אופיה של ירושלים".

גורמים בכירים במשרד החוץ תקפו בחריפות את פרס ואת התנהלותו בביקור בירדן. "לא מכובד שנשיא מדינת ישראל מגיע לרבת-עמון כמו גנב בלילה מאחורי גבו של השגריר הישראלי", אמרו. בבית הנשיא דחו את הביקורת. "נשיא המדינה מקיים קשרים ענפים עם ראשי מדינות בכל העולם ובכלל זה גם עם ראשי מדינות שכנות והוא מתואם באופן מלא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם הפגישה האחרונה עם המלך תואמה בצורה מלאה עם ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ