סקר בינ"ל של הבי-בי-סי |

ישראל במקום ה-3 ברשימת המשפיעות לרעה על העולם

ישראל חולקת מקום יחד עם צפון קוריאה ומקדימות אותה רק פקיסטאן ואיראן. רק אזרחי שלוש מדינות החזיקו בדעה חיובית על ישראל: ארה"ב, קניה וניגריה

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
דיפלומאניה

סקר דעת קהל חדש של רשת הבי-בי-סי שנערך בקרב אזרחים מ-22 מדינות, ממקם את ישראל במקום לא מחמיא בצמרת רשימת המדינות שמשפיעות לרעה על העולם ושמעוררות תחושות שליליות. את המקום הראשון ברשימה תפסה איראן, ש-55% ממשתתפי הסקר סימנו אותה כמדינה שלילית, במקום השני היתה פקיסטאן עם 51% ובמקום השלישי ניצבו יחדיו ישראל וצפון קוריאה עם 50%.

הסקר הבינלאומי רחב ההיקף הוא יוזמה של השירות הבינלאומי של רשות השידור הבריטית הבי-בי-סי. הסקר בוצע ע"י מכון הסקרים GlobeScan בשיתוף פעולה עם התכנית לדעת קהל בינלאומית באוניברסיטת מרילנד בארה"ב. בסקר, שנערך בין דצמבר 2011 לפברואר 2012, השתתפו יותר מ-24 אלף בני אדם ב-22 מדינות.

הממצאים שעולים מהסקר לגבי מעמדה של ישראל בדעת הקהל הבינלאומית מדאיגים ביותר. עורכי הסקר קובעים כי על אף שכבר בסקר של השנה שעברה היה היחס לישראל שלילי, המצב הוחמר בסקר של השנה. בעוד שבסקר הקודם השיבו 47% כי לישראל יש השפעה שלילית על העולם, בסקר השנה השיבו כך 50% מהמשתתפים.

ממה נובע היחס השלילי לישראל? 45% מהמשיבים ב-22 המדינות שנבדקו ציינו כי מדיניותה של ממשלת ישראל היא שגורמת להם לראות בישראל גורם שמשפיעה בצורה שלילית על העולם. 27% נימקו את יחסם השלילי לישראל ביחסה של מדינת ישראל לאזרחיה. מנגד, 29% מאלה שיחסם לישראל חיובי נימקו זאת באהדתם ליהדות ו-26% ציינו שיחסם החיובי לישראל נובע משיקולים של מדיניות חוץ.

רק 21% ממשתתפי הסקר הגדירו את יחסם לישראל כחיובי ורק בשלוש מדינות – ארה"ב, ניגריה וקניה, היה רוב לאלה שהשיבו כי יחסם לישראל חיובי. 50% מהאמריקאים שהשתתפו בסקר השיבו כי יחסם לישראל חיובי, עלייה של 7% מהסקר של השנה שעברה. 35% מהאמריקאים השיבו כי יחסם לישראל שלילי, ירידה של 6% מהשנה שעברה. עורכי הסקר ציינו כי מעמדה של ישראל בדעת הקהל האמריקאית הוא האיתן ביותר מאז נערך הסקר לראשונה ב-2005. בניגריה השיבו 54% שיחסם לישראל חיובי – עליה של 23% ובקניה השיבו כך 45% - עליה של 16%.

הפגנה בדרום קוריאה נגד מדיניות ישראלצילום: אי-פי

מנגד, מעמדה של ישראל באיחוד האירופי נמצא בהידרדרות. 74% מהספרדים (עליה של 8%), 65% מהצרפתים (עליה של 9%), 69% מהגרמנים ו-68% מהבריטים סבורים שלישראל יש השפעה שלילית על העולם. לפי הסקר, מעמדה של ישראל בדעת הקהל במדינות מערביות נוספות קשה גם כן. 65% מהאוסטרלים ו-59% מהקנדים מחזיקים ביחס שלילי כלפי ישראל – בשתי המדינות מדובר בעלייה של 7% מהשנה שעברה. בדרום-קוריאה חלה גם כן הידרדרות של 15% מהשנה שעברה – כאשר 69% מהדרום-קוריאנים רואים בישראל מדינה שלילית.

לפי הסקר, מצבה של ישראל בדעת הקהל בארבע המעצמות הצומחות החדשות בעייתי גם כן. 45% מהסינים, 58% מהברזילאים ו-29% מההודים מחזיקים ביחס שלילי לישראל. מספר האוהדים של ישראל במדינות אלה נמוך בהרבה. הסקר קובע שגם ברוסיה, שבשנה שעברה בלטה כמדינה בה דעת הקהל כלפי ישראל היא חיובית, חלה שחיקה במעמד ישראל וכיום רק 25% מהרוסים מחזיקים בדעה חיובית על ישראל לעומת 26% שרואים את ישראל באור שלילי.

באופן צפוי, מצבה של ישראל בדעת הקהל בעולם המוסלמי הוא הקשה ביותר. 85% מהמצרים חושבים שישראל משפיעה בצורה שלילית על העולם – 7% יותר מהשנה שעברה. מצרים היא המדינה שבה היחס הוא השלילי ביותר לישראל מתוך 22 המדינות שהשתתפו בסקר. בנוסף, 50% מהפקיסטאנים עוינים את ישראל לעומת 9% שאוהדים אותה ו-61% מהאינדונזים עוינים את ישראל לעומת 8% שאוהדים אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ