השיחות בבגדאד |

איראן והמערב הגישו הצעות, אך אין פריצת דרך

בסבב השיחות שנערך היום הושגה התקדמות מסוימת והצדדים ייפגשו שוב מחר. הצעת טהראן מבוססת על עקרונות האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

במשך שלוש שעות ישבו בצהריים נציגי איראן ושש המעצמות בבית ההארחה הרשמי ב"אזור הירוק" המאובטח בבגדאד ודנו בעתיד הגרעין האיראני. בשלב זה עדיין אין סימנים לפריצת דרך אולם בסבב השיחות של הצהריים הושגה התקדמות מסוימת.

לאחר ששרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את השיחות מטעם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - הציגה הצעה לחבילת צעדים בוני אמון הדדיים, הגישה המשלחת האיראנית לראשונה הצעה משלה.

ההצעה של צוות המו"מ האיראני בראשות סעיד ג'לילי הגיש הצעה איראנית כתובה שכוללת חמש נקודות. סוכנות הידיעות האיראנית (אירנ"א) דיווחה כי חלק מהנקודות עסקו בתכנית הגרעין וחלק מהנקודות עסקו בסוגיות שאינן קשורות לתכנית הגרעין. לפי אותו דיווח האיראנים מציעים שורה של צעדים מעשיים אותם יבצע כל צד באופן הדרגתי תמורת צעד של הצד השני. האיראנים הדגישו כי הצעתם מבוססת על עקרונות האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ה-NPT.

בסיום השיחות בצהריים לקחו הצדדים כמה שעות הפסקה לצורך דיונים פנימיים במהלכם בחן כל צד את ההצעה שקיבל. הערב מתחדשות השיחות בבגדאד ויימשכו ככל הנראה גם מחר. כמו כן, צפויה להתקיים פגישה מצומצמת יותר בין אשטון לג'לילי ללא נוכחות יתר נציגי המעצמות. פגישה נפרדת צפויה להתקיים גם בין ג'לילי לנציג הסיני לשיחות.

נציגי איראן לשיחות עם המעצמות בבגדאד

אשטון הציגה את הצעת המעצמות בעל פה ולא במסמך כתוב. הבלוגרית לורה רוזן, שנמצאת בבגדאד כדי לסקר את השיחות, דיווחה כי הצעת המעצמות כוללת דרישה לפיה איראן תשעה את העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20% במתקן התת-קרקעי בפורודו שליד העיר קום ותסכים להוציא מהמדינה 100 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20% שכבר נמצא בידיה.

בתמורה תקבל איראן משלוח של דלק גרעיני מאחת משש המעצמות עבור כור המחקר הגרעיני בטהראן וכן שדרוג של כור המחקר הישן שסובל מבעיות בטיחות חמורות. כמו כן, כוללת הצעת המעצמות שדרוג לכור בבושהר – גם כן בתחום הבטיחות ואפשרות לסיוע בהקמת כור מחקר גרעיני חדש. החבילה כוללת גם חלפים לצי המטוסים האזרחי של איראן שסובל מבעיות תחזוקה קשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ