ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סבב השיחות השני בין איראן לשש המעצמות התחדש הבוקר (חמישי) בבגדאד, אחרי שאתמול לא הגיעו הצדדים לפריצת דרך. בכירים אמריקאים אמרו בתדרוך לכתבים בבגדאד אתמול בלילה שהשיחות "היו קשות מאוד". השיחות הבוקר מתמקדות בניסיון לקבוע מועד לסבב שיחות שלישי, ככל הנראה בז'נבה במהלך יוני.

אתמול בלילה התקיימה פגישה מצומצמת בין ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, לבין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעם המעצמות. ג'לילי ואשטון נפגשו הבוקר פעם נוספת ולאחר מכן החל דיון בפורום רחב.

מתדרוכי הרקע שערכו המשלחת האמריקאית והמשלחת האיראנית עולה כי שני הצדדים אינם שבעי רצון ממה שמעו בשיחות אתמול. לפי ה"וושינגטון פוסט", תכנית חמש הנקודות שהציגו האיראנים כללה הרחבה של נושאי הדיון גם לסוגיות שאינן קשורות לתכנית הגרעין.

נציגי איראן לשיחות עם המעצמות בבגדאד

לדברי גורמים במשלחת האמריקאית לשיחות, האיראנים רצו להעלות לדיון בשיחות גם את ההסלמה במצב בסוריה, ולהכניס את הסוגיה הסורית כחלק מהעסקה עם המערב. האיראנים דרשו להיות חלק מכל פתרון עתידי בסוריה. המשלחת האמריקאית הדגישה שהיא מתנגדת לדון בשיחות על כל נושא אחר מלבד תכנית הגרעין האיראנית.

גם מהצד האיראני נשמעה אווירה פסימית. לפי סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א "שש המעצמות מעוניינות להגיע להסכם עם איראן בכל מחיר, אלא שאיראן סבורה שכדי להגיע להסכם כזה יש להכניס שינויים גדולים בהצעה שהגיש המערב בשיחות".

האיראנים הדגישו כי הצעת שש המעצמות אינה מאוזנת והם לא מקבלים דבר בתמורה. חוסיין מוסאוויאן, שבעבר שימש כדובר צוות המו"מ האיראני לשיחות הגרעין, אמר לעיתונאית כריסטיאן אמאנפור כי "המעצמות מבקשות מאיראן יהלומים בדמות הפסקת העשרת האורניום לרמה של 20%, אבל בתמורה הן נותנות לאיראן בוטנים בצורת חלקי חילוף למטוסי חברת התעופה האיראנית.

לפי הדיווח האיראני, התנהלות המשלחת האמריקאית בשיחות מעידה על כך שארה"ב לא מעוניינת באמת בהסכם. "המשלחת האמריקאית אומרת מצד אחד שהיא מעוניינת בהסכם מהיר כתוצאה ממו"מ, אבל מצד שני ממשיכה בהטלת סנקציות חד-צדדיות נגד איראן".

צוות המו"מ של המעצמות מגיע לעיראק, אתמול

במהלך השיחות אתמול דרשה איראן כי בתמורה לצעדים שהיא תבצע בנושא תכנית הגרעין, יסכימו שש המעצמות להסיר חלק מהסנקציות שמוטלות עליה, בדגש על אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שייכנס לתוקף ב-1 ביולי. עם זאת, לפי ה"וושינגטון פוסט" המעצמות הבהירו שבשלב זה אין כוונה להסיר את הסנקציות

ישראל עוקבת אחרי הדיווחים שיוצאים מהשיחות בבגדאד. גורם מדיני בכיר אמר כי מיד אחרי שיסתיימו השיחות צפויה ישראל לקבל עידכון מפורט מגורמים שלוקחים חלק במגעים עם האיראנים. "נשמע מהם מה היה בשיחות ואז נגיב ונתייחס", אמר המקור המדיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ