ברק רביד
דיפלומאניה

מפגש שהיה אמור להתקיים בשבוע הבא בוושינגטון בין חברי כנסת ישראלים לחברי פרלמנט מצרים בוטל. לדברי מקור במשרד החוץ, בשל הדלפת דבר המפגש לתקשורת חזרו בהם הנציגים המצרים שהוזמנו למפגש והודיעו שלא יגיעו. בימים האחרונים התעוררה מחלוקת בכנסת בשל הרכב חברי המשלחת הישראלית, והיו שטענו כי הם חסרים את הניסיון הדרוש למפגש כה חשוב.

במשרד החוץ קיבלו את ההודעה ברגשות מעורבים. "מצד אחד חבל שהמפגש בוטל כי זו היתה הזדמנות לקדם את היחסים עם מצרים של אחרי המהפכה", אמר מקור במשרד החוץ. "מצד שני, לאור הרכב משלחת חברי הכנסת הישראלית אולי עדיף שהמפגש לא מתקיים וכך תיחסך מאיתנו מבוכה".

מי שהרכיב את המשלחת היה שר החוץ אביגדור ליברמן. האחרון ביקש מח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה) לעמוד בראש המשלחת והזמין את ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) וח"כ יצחק ווקנין (ש"ס) להצטרף כחברים במשלחת.

השבוע פורסם כי יו"ר הכנסת ראובן (רובי) פנה לליברמן וביקש לשנות את הרכב המשלחת. לדברי גורמים בכנסת ריבלין חשב שחברי המשלחת אינם בעלי ניסיון מספיק בנושאי חוץ וביטחון ולכן יש למצוא ח"כים מנוסים יותר כדי להחליפם או להצטרף אליהם. ריבלין אף הציע למנות את יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ רוני בר-און (קדימה) או את ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) לתפקיד יו"ר המשלחת, אולם השניים סירבו.

ח"כ אברהם-בלילא. נבחרה לעמוד בראשות משלחת החכ"ים אך ויתרהצילום: תומר אפלבאום

מי שיזם את המפגש בין הפרלמנטרים הישראלים והמצרים הוא שגריר ישראל בקהיר, יעקב אמיתי, שפנה לשגרירות ארה"ב בקהיר והציע לארגן את המפגש בוושינגטון. המפגש עם חברי הפרלמנט המצרים הוא חשוב מעצם קיומו. בעיתוי הנוכחי, מפגש כזה גם נחשב לרגיש ביותר. באווירה הפוליטית הטעונה במצרים, הפכה ישראל למוקצה מחמת מיאוס, וכל מגע או קשרים עם גורמים ישראלים משמש מיד ככלי ניגוח פוליטי.

עם זאת, קבוצה של חברי פרלמנט מצרים ממפלגות חילוניות-ליברליות נענתה להזמנה. בראש המשלחת המצרית היה אמור לעמוד חבר הפרלמנט מוחמד עיסמאת אל-סאדאת. האחרון, שמשמש כיו"ר מפלגת "הרפורמה והפיתוח" הליברלית, הינו אחיינו של נשיא מצרים המנוח אנואר סאדאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ