פיאד מצהיר לראשונה: לא פוסל התמודדות על הנשיאות

המתיחות בין רה"מ הפלסטיני והיו"ר עבאס צפויה להחריף אחרי שהראשון רמז בראיון עיתונאי כי גם הפתח וגם החמאס לא מעוניינים בבחירות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המתיחות בין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) לראש הממשלה סלאם פיאד צפויה להחריף מאוד בעקבות הראיון שנתן פיאד לעיתון וושינגטון פוסט, שהתפרסם בסוף השבוע. בראיון, שנראה כמו תחילתו של קמפיין פוליטי, טוען פיאד שאבו מאזן וחמאס פועלים יחד למנוע בחירות, ומצהיר לראשונה שאינו פוסל אפשרות להתמודד בבחירות לנשיאות.

בשנה האחרונה הידרדרו היחסים בין אבו מאזן ופיאד לשפל. השיא היה לפני חודשיים כאשר פיאד סירב לעמוד בראש משלחת פלסטינית שתעביר איגרת מאבו מאזן לראש הממשלה בנימין נתניהו. פיאד, שחשב שמדובר ברעיון מטופש וחסר תוחלת, הודיע לאבו מאזן שאינו מוכן לשתף פעולה עם המהלך.

מאז פועל אבו מאזן בכמה ערוצים כדי להדיח את פיאד מתפקיד ראש הממשלה, חרף הנזק הכבד שהדבר יגרום לרשות הפלסטינית בקהילה הבינלאומית. פיאד נתפס בוושינגטון ובבירות אירופה, שהן התורמות הגדולות לרשות הפלסטינית, כאדם מקצועי, מתון ונקי משחיתות.

סאלם פיאד

במגעים עם חמאס להקמת ממשלת אחדות, צפוי פיאד לעזוב את תפקידו ואבו מאזן צפוי לכהן כנשיא וגם כראש ממשלה. במגעים הסכים אבו מאזן להסיר את התנאי שממשלת אחדות תוקם רק אם ייקבע תאריך לבחירות. גם אבו מאזן וגם חמאס אינם מעוניינים בבחירות, מחשש שיאבדו כוח פוליטי רב.

בראיון לוושינגטון פוסט התבטא פיאד כפי שלא התבטא מעולם בפומבי, ומתח ביקורת ישירה על אבו מאזן. "אם את שואלת אותי, איני משוכנע שיש רצינות לגבי קיום בחירות", אמר למראיינת ללי ויימאות, הבעלים של העיתון.

ויימאות שאלה את פיאד האם הוא מתכוון שאין רצינות לגבי בחירות אצל חמאס. "מצד חמאס בוודאי – ואשאיר את תשובתי כך", אמר. "אבו מאזן נבחר בינואר 2005 לקדנציה של ארבע שנים... חמאס נבחר בינואר 2006 גם כן לארבע שנים – הקדנציות של שניהם גם היו צריכות להסתיים מזמן".

פיאד המשיך בהתקפה על אבו מאזן ועל חמאס ואף רמז כי על הפלסטינים לצאת למחאה עממית בדרישה לקיים בחירות. "צריך לתת לאנשים הזדמנות לממש את זכותם ולבחור את ההנהגה שלהם. זה היה צריך לקרות כבר מזמן. זה מה שבאמת חשוב לי. אני חושב שלאנשים יהיה דבר או שניים להגיד (אם אבו מאזן וחמאס ימנעו קיום בחירות, ב"ר). אני חושב שאנשים לא יסכימו לזה. אני מצפה מהעם שלנו לדרוש את ההזדמנות לבחור את ההנהגה שלו. זה משהו שיהיה צריך לכפות על המערכת. אנשים לא יהיו סובלניים לנצח".

פיאד הבהיר כי גם אם יודח מתפקידו כראש הממשלה, הוא מתכוון להמשיך ולפעול במערכת הפוליטית הפלסטינית. "אני לא הולך לשום מקום", אמר. "זה החלום שלי ואני לא חייב להיות בממשלה כדי להגשים אותו". וויימאות' שאלה את פיאד האם הוא מתכוון להתמודד בבחירות לנשיאות. "איני פוסל זאת", אמר. "אם אראה שסיכויי סבירים, אלך על זה. אני חושב שזה בר השגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ