אונסק"ו ייתן חסות לאוניברסיטה של החמאס בעזה

ארגון התרבות והמדע של האו"ם יכיר בחשיבות האוניברסיטה כמוסד אקדמי מוביל. משרד החוץ: ההחלטה - שילוב של חוסר אחריות והיעדר שיקול דעת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשבר בין ישראל לאונסק"ו, ארגון התרבות והמדע של האו"ם, מגיע לשפל חדש בעקבות החלטה של מנכ"לית הארגון אירינה בוקובה להעניק חסות לאוניברסיטה האסלאמית בעזה, שמזוהה עם ארגון החמאס. שגריר ישראל לאונסק"ו נמרוד ברקן ניהל אתמול שיחה קשה עם בכירים באונסק"ו והיום יעביר להם איגרת מחאה רשמית.

מקור בכיר במשרד החוץ אמר כי לפני כמה ימים הגיעה לשגרירות ישראל לאונסק"ו הודעה לעיתונות מטעם מזכירות הארגון שבה נמסר על הענקת קתדרה מטעם אונסק"ו לאוניברסיטה האסלאמית בעזה. הענקת הקתדרה היא מעין מתן תו תקן מטעם הארגון הבינלאומי, ממנה משתמעת הכרה בחשיבות האוניברסיטה כמוסד אקדמי מוביל.

ההחלטה עוררה זעם רב בירושלים, במיוחד בשל העובדה שבמשך שנים משמשת האוניברסיטה כמוקד תמיכה פוליטי של החמאס. לפי מידע מודיעיני שבידי ישראל, בפקולטות להנדסה ולכימיה באוניברסיטה הוכשרו לא מעט מ"המהנדסים" שעבדו בשירות החמאס וייצרו מטעני חבלה ורקטות. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" הפציץ חיל האוויר את אחד האגפים באוניברסיטה, שבו לטענת ישראל, היו מעבדות וסדנאות לייצור חומרי נפץ ורקטות.

הענקת הקתדרה לאוניברסיטה האסלאמית התאפשרה בעקבות קבלתה של פלסטין כחברה מלאה בארגון אונסק"ו לפני כמה חודשים. הכעס בישראל היה גדול עוד יותר לאור העובדה שמסיבה לא ברורה זו האוניברסיטה הפלסטינית הראשונה עמה בחר ארגון אונסק"ו לשתף פעולה, ולא אוניברסיטאות בולטות אחרות ברשות הפלסטינית כמו אוניברסיטת אל-קודס או ביר-זית.

במשרד החוץ בירושלים מטילים את מלוא האחריות על מנכ"לית אונסק"ו בוקובה וטוענים כי שיתוף הפעולה עם האוניברסיטה האסלאמית בעזה היא חלק מהקמפיין שהיא מנהלת כדי להיבחר לקדנציה שנייה בבחירות שייערכו ב-2013.

"בוקובה רוצה להיבחר בכל מחיר", אמר בכיר במשרד החוץ. "יש רוב באונסק"ו לעולם השלישי ולכן היא מתחנפת לערבים כדי להבטיח את בחירתה מחדש. זה עוד סימן לפוליטיזציה ההולכת וגוברת של סוכנות או"ם שאמורה להתעסק בכלל בתרבות, חינוך ומדע".

שגריר ישראל לאונסק"ו נמרוד ברקן קיים אתמול שיחה קשה עם הגורמים במזכירות אונסק"ו שאחראים על המזרח התיכון. "זה מוסד שמסייע לטרור והיה מעורב בטרור בעבר", אמר ברקן בשיחה. "אנחנו לא חושבים שראוי היה לתת קתדרה בחוסר זהירות כזה ובלי אפילו לבדוק באיזה מוסד מדובר".

היום צפוי ברקן להעביר ללשכתה של מנכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה איגרת מחאה רשמית ממדינת ישראל שאליה יצורף גם מידע רב שבידי ישראל על קשריה של האוניברסיטה לחמאס, בדגש על הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הפלסטיני.
"ההחלטה הזו היא שילוב של חוסר אחריות והיעדר שיקול דעת", אמר בכיר במשרד החוץ, שביקש . לשמור על עילום שם בשל רגישות המגעים הדיפלומטיים עם אונסק"ו. "לפני שאונסק"ו נתן קתדרה לטכניון ולמרכז הבינתחומי הם בדקו את הדברים בזכוכית מגדלת, בעזה אף אחד לא בדק".

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, בימים אלה פועלת מנכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה מול הממשל האמריקאי כדי שהנשיא אובמה יחתום על צו שעוקף את החקיקה שהתקבלה בקונגרס ולפיה ארה"ב תשוב להעביר מימון לאונסק"ו.

החקיקה בקונגרס התקבלה בעקבות קבלתה של פלסטין כחברה מלאה באונסק"ו. מאז הפסיקה ארה"ב את העברת התקציבים לאונסק"ו, שהיוו כרבע מתקציב הארגון. לפני כמה ימים הודיעה סעודיה כי היא תורמת 20 מיליון דולר לאונסק"ו לאות הערכה על תמיכתה של המנכ"לית בוקובה בקבלתה של פלסטין לארגון וכדי לכסות על היעדר המימון האמריקאי.

השגריר הישראלי לאונסק"ו צפוי לדבר בנושא עם עמיתו האמריקאי ומשרד החוץ בירושלים צפוי לפנות למחלקת המדינה ולקונגרס. "ראוי שהקונגרס והממשל יידעו עם מי הם מתעסקים לפני שהם מחליטים להחזיר את המימון לאונסק"ו", אמר בכיר במשרד החוץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ