ישראל מזהירה את ארגנטינה לא להתפשר עם איראן

בכירים ארגנטינאים ואיראנים נפגשו לדון בפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-94'. בישראל הבהירו כי אין להגיע להסכם ללא הסגרת החשודים ומתן פיצויים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ שיגר משלחת בכירה לשיחות בארגנטינה כדי להבהיר כי ישראל תראה בחומרה כל ניסיון להגיע להסכם עם איראן סביב הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ב-1994, ללא הסגרת החשודים האיראנים ומתן פיצויים למשפחות הקורבנות.

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, השליחים הישראלים הגיעו לבואנוס איירס בשבוע שעבר לקראת השיחות שהתקיימו אתמול (שני) בז'נווה בין בכירים ארגנטינאים לבין בכירים איראנים. משרד החוץ של ארגנטינה הודיע כי מטרת השיחות בשווייץ היא לדון בפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס-איירס (AMIA).

בפיגוע נרצחו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300, רובם יהודים, לאחר שמחבל ממוצא לבנוני פוצץ מכונית ממולכדת סמוך למבנה. לאחר יותר מעשור של ניסיונות טיוח, פרסם התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שעמד בראש החקירה, כי איראן וחיזבאללה עומדות מאחורי הפיגוע.

הסמנכ"ל לענייני אמריקה הלטינית, יצחק שהם, וסגן ראש אגף המודיעין של משרד החוץ, ראובן עזר, נפגשו בבואנוס איירס עם תת-שר החוץ לענייני אמריקה הלטינית ועם ראש אגף המזרח התיכון במשרד החוץ של ארגנטינה. שגרירות ישראל בבואנוס איירס ביקשה גם פגישה עם שר החוץ הקטור טימרמן, אולם לא נענתה בחיוב.

השליחים הישראלים העבירו מסר חריף בעניין השיחות עם איראן והבהירו כי ישראל לא תסכים לעסקה שתבוא על חשבון הקורבנות. הדיפלומטים הישראלים דרשו בתקיפות כי ארגנטינה תעמוד על הסגרת החשודים האיראנים ותשלום פיצויים למשפחות הנרצחים. הדיפלומטים הישראלים הדגישו כי איראן לא תסכים להסדרה של הנושא ללא ויתור על דרישת ההסגרה ותנסה להשתמש בשיחות כדי "למסמס" את החקירה.

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, 1994צילום: בלומברג

"אנחנו לא פראיירים והבהרנו לארגנטינים שנעמוד על המשמר בעניין הזה ולא נאפשר להחליק שום דבר שקשור לפיגוע", אמר מקור בכיר במשרד החוץ. "המלצנו להם להתנהל בזהירות רבה מול האיראנים, כיוון שהם עשויים למצוא את עצמם במצב שנתנו הרבה ולא קיבלו דבר בתמורה".

בכירי משרד החוץ הארגנטיני הבהירו כי קורבנות הפיגוע הם אזרחים ארגנטינאים שזכאים לצדק ולכן לא יתקפלו מול הדרישות האיראניות. שר החוץ טימרמן העביר מסר דומה לשר החוץ ליברמן בשיחת טלפון שהשניים קיימו בשבוע שעבר.

לשיחות שהתקיימו אתמול במטה האו"ם בז'נבה שיגרה ארגנטינה משלחת בכירים בראשות סגן שר החוץ אדוארדו זואיים, התובעת הראשית של משרד האוצר והיועצת המשפטית של משרד החוץ. מקור במשרד החוץ ציין כי ישראל מצפה לשמוע מארגנטינה את מלוא הפרטים על השיחות עם האיראנים.

במשך כעשור, במיוחד במהלך כהונתו של הנשיא קרלוס מנם, נמנעה ארגנטינה מקיום חקירה מקיפה ורצינית של הפיגוע. אחרי שמנם סיים את תפקידו, מינה הנשיא החדש נסטור קירשנר את התובע הכללי אלברטו ניסמן לחדש את החקירה. בדו"ח שהגיש ב-2006 קבע ניסמן כי הפיגוע בוצע ע"י ארגון החיזבאללה בהכוונה וסיוע של הדרגים הבכירים ביותר במשטר האיראני.

ניסמן טען כי במתן ההוראה לביצוע הפיגוע היו מעורבים המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הנשיא לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, שר המודיעין דאז עלי פלחיאן ומפקד משמרות המהפכה באותה תקופה מוחסן ריזאי.

עוד קבע הדו"ח כי בהוצאתו של הפיגוע לפועל היו שותפים ראש מנגנון הפיגועים של חיזבאללה עימאד מורנייה, שגריר איראן בארגנטינה האדי סולימאנפור ונספח התרבות בשגרירות האיראנית בבואנוס איירס, מוחסן ראבאני, שלמעשה שימש כקצין המבצעים של הפיגוע ואחמד איזא אשגארי, דיפלומט בשגרירות איראן שהיה איש מודיעין.

ב-2007 הוציא האינטרפול, לבקשתה של ממשלת ארגנטינה, צווי מעצר בינלאומיים נגד שורת בכירים איראנים ובהם אחמד והידי, שמשמש כיום כשר ההגנה וכן נגד פלחיאן, ריזאי, ראבאני ואשגארי. איראן הכחישה עד היום כל מעורבות בפיגועים וסירבה להסגיר את המבוקשים. האיראנים טענו כי הדו"ח של ניסמן חובר על בסיס מידע כוזב שישראל וארה"ב סיפקו לארגנטינה.

במארס 2011 פרסם העיתון הארגנטינאי "פרפיל" בכותרתו הראשית כי שר החוץ הקטור טימרמן הציע לאיראן עסקה במסגרתה ארגנטינה "תשכח" מהפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית ותקפיא את החקירה בתמורה לשיפור היחסים בין המדינות ושדרוג הסחר. לפי אותו דיווח, טימרמן הציע לא אחר מאשר נשיא סוריה בשאר אל-אסד לתווך בין הצדדים בנושא.

טימרמן נמנע מלהכחיש את הדיווח בצורה חדה. גם בביקורו בישראל באפריל הוא לא ניצל את מסיבת העיתונאים עם שר החוץ אביגדור ליברמן כדי להכחיש את הפרסום. ליברמן מצידו אמר באותה מסיבת עיתונאים כי הסוגיה הובהרה. עם זאת, כמה חודשים לאחר מכן, ביולי 2011, הודיעה איראן כי היא מוכנה לפתוח בשיחות עם ארגנטינה כדי להסדיר את "אי ההבנות" בנושא.

במהלך עצרת האו"ם האחרונה, בסוף ספטמבר, נפגש טימרמן בניו יורק עם שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלהי, וסיכם איתו על פתיחת משא ומתן בין המדינות על סוגיית הפיגוע בבניין הקהילה היהודית. טימרמן נפגש בניו יורק עם שר החוץ ליברמן והבטיח לו כי ארצו "לא תיפול בפח" של האיראנים ותמשיך לדרוש את הסגרת החשודים בביצוע הפיגוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ