ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חמש מחשבות ראשונות על ניצחונו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארה"ב:

1. הבוקר של בנימין נתניהו – ראש הממשלה ויועציו עקבו בלילה אחרי ההתפתחויות במסך מפוצל – בצד השמאלי הבחירות לנשיאות ארה"ב ובצד הימני הבחירות לראשות "הבית היהודי". ראש הממשלה נאבק גם נגד אובמה וגם נגד נפתלי בנט וסייע בגלוי ליריביהם. בשני המקרים ההימור שלו התברר כשגוי. נתניהו קם לבוקר שבו אובמה חוגג בשיקגו ובנט חוגג בתל אביב. על מהלכיו השגויים ישלם נתניהו מחיר כפול ומכופל – במנדטים שיברחו מהליכוד.

2. הבוקר של אהוד אולמרט – ראש הממשלה לשעבר שנמצא בימים אלה בארה"ב עקב אחרי תוצאות הבחירות בניו יורק. עד היום התלבט אם לשוב לפוליטיקה ולרוץ בבחירות הקרובות, ניהל שיחות עם ציפי לבני, עם שאול מופז, עם גבי אשכנזי – עם מי לא. ניצחונו של אובמה יכול להיות יריית הפתיחה לקמפיין הבחירות של אולמרט. השעון מתקתק. עד סוף השבוע עליו להחליט.

אובמה ונתניהו בארה"ב, ינואר 2012צילום: אבי אוחיון לע"מ

3. הבוקר של אהוד ברק – בעוד בלשכת ראש הממשלה אפסנו את השמפניות בחזרה בארון, בלשכת שר הביטחון פתחו אותן. בעוד נתניהו ויועציו מתלבטים איך להתמודד עם בשורת האיוב, ברק היה הראשון שפרסם הודעת ברכה והזמין צוותי תקשורת להקליט ברכה מצולמת. בשנים האחרונות היה ברק קצין הקישור של נתניהו לממשל האמריקאי. רוב הזמן העביר את מסריו של רה"מ, אך לפעמים את מסריו העצמאיים שלו.

בשבועות האחרונים, על רקע המתיחות עם הממשל האמריקאי בנושא האיראני, הרחיק עצמו ברק מנתניהו וניסה להציג עצמו בוושינגטון כמבוגר האחראי. שומר הסף של יחסי ישראל-ארה"ב. עבורו זהו נכס פוליטי שמשתלב בקמפיין הבחירות שלו. אם יעבור את אחוז החסימה, ימשיך ברק להיות מועמד בולט לתפקיד שר הביטחון הבא.

4. הבוקר של שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד – שני המועמדים שמצהירים על עצמם כמועמדים לראשות הממשלה נעדרים כל ניסיון מדיני. הגורם האמריקאי הבכיר ביותר שעמו נפגשו אי פעם הוא השגריר בישראל, דן שפירו. ניצחונו של אובמה מספק להם הזדמנות לנגח את נתניהו ולהציג עצמם כאלטרנטיבה מדינית. מתגובותיהם הראשונות נראה שהם עדיין מהססים. לא בכדי חושדים רבים שיחימוביץ' ולפיד בכלל מתמודדים בבחירות האלה על תפקיד השר הבכיר בממשלת נתניהו.

5. הבוקר של יחסי ישראל-ארה"ב – מעבר לפוליטיקה יש לממשלת נתניהו ולממשל אובמה שני נושאים כבדים שבהם יידרשו הכרעות עוד לפני הבחירות בישראל ב-22 בינואר. הראשון הוא המהלך הפלסטיני באו"ם בסוף החודש והשני הוא המו"מ בין איראן לשש המעצמות שיתחדש בתוך שבועות ספורים. אובמה לא ישכח ולא יסלח לנתניהו על תמיכתו ביריבו מיט רומני. עם זאת, יש לקוות שנתניהו ואובמה יצליחו לשים את הדם הרע שזורם ביניהם בצד ולעבוד יחד מול שני האתגרים הללו. נתניהו צריך לעשות הכל כדי לעזור לאובמה לעזור לו.

אובמה וברק, לפני כשנה בארה"בצילום: הבית הלבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ