דו"ח המבקר על אסון הכרמל |

אנשי לינדנשטראוס: ישי "מגלגל את האחריות"

ישי מגיב על הדו"ח: אסון האוטובוס יכול היה להתרחש גם אילו היה מערך הכיבוי נמצא בשיא כושרו ומצויד בציוד המתקדם ביותר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

השר אלי ישי אמר בתגובה לדו"ח המבקר על אירועי השרפה בכרמל כי "לבי עם המשפחות השכולות ביום קשה וכואב זה. דו"ח המבקר מוכיח שיש להתייחס בכובד ראש לדרישות השרים בנושאים מצילי חיים, והדבר החשוב ביותר כעת הוא להפיק לקחים שימנעו אסון דומה בעתיד. אני מתכוון לדרוש דיון בממשלה להפקת לקחים מהדו"ח, וקביעת כללים מיוחדים לטיפול בדרישות הנוגעות לנושאים מצילי חיים".

לדבריו, "קביעתו הברורה של המבקר, המבחינה בין האסון הנורא ומותם האכזרי של 44 הקורבנות לבין מוכנות מערך הכיבוי מוכיחה כי אסון שכזה יכול היה להתרחש גם אילו היה מערך הכיבוי נמצא בשיא כושרו ומצויד בציוד המתקדם ביותר, ואין כל קשר בין מוכנות מערך הכיבוי להחלטות שהובילו לאסון".

הוא הוסיף כי "במשך 26 פסקאות חסרות תקדים, קובע המבקר במפורש שבזמן כהונתי נעשה מאמץ בשיעור שאין דומה לו כדי לשקם את מערך הכיבוי. דברי המבקר חדים ונחרצים:  'יש לציין לזכותו של שר הפנים מר ישי, כי הוא אכן הצליח במקום בו אחרים לא הצליחו'. התגובות אותן אני מקבל מלוחמי האש וממרבית המשפחות השכולות מרגשות אותי מאוד. חובתי האישית היא להיאבק למענם, ולהבטיח להם שלא אשקוט ולא ארפה עד שיופקו הלקחים. זה לא ישיב את יקיריהם, אך ימנע עצב וכאב ממשפחות אחרות בעתיד ובכך אולי תהא מעט נחמה עבורם".

גם בישיבות השימוע שנערכו במשרד מבקר המדינה, ובמסמכים שהעבירו פרקליטיו, עורכי הדין יעקב בורובסקי ושולי אשבול, הדף שר הפנים אלי ישי את הטענות נגדו, והעביר את האחריות לכשלים שנחשפו בעבודת הביקורת לגורמים אחרים.

בדו"ח על השריפה בכרמל דחו אנשי הביקורת את גישתו של ישי. "טענותיו של השר, יש בהן משום 'גלגול האחריות' ממנו לאחרים – לדרג המיניסטריאלי או לדרג הפקידותי – אלו טענות לא ראויות ויש בהן התנערות מאחריות", נכתב בדו"ח. בשימוע בפני מיכה לינדנשטראוס, בנובמבר בשנה שעברה, ישי אמנם הודה כי בדיונים עם אנשי הכבאות "לא מכניסים אותי לפרטים, לרזולוציות מקצועיות. אני מקבל מקצין הכבאות ומנכ"ל המשרד את המצוקה שיש בגדול... עכשיו אני שומע דברים שאני כשר לא עודכנתי עליהם בכלל. הדרג המקצועי צריך להציב בפני מה הבעיות, מה בסדר, מה לא בסדר ולא משנה באיזה רזולוציה, כל פרט".

אחר כך התפנה ישי לפזר את האחריות בין שורת גורמים. תחילה הטיל את האחריות על הממשלה, על משרד האוצר ועל ארגון הכבאים. "אין להטיל את האחריות על משרד הפנים והשר העומד בראשו, מקום בו תהליכים לקראת רפורמה במערך הכבאות נתקלו בחסמים מצד משרדי ממשלה שונים, במיוחד משרד האוצר, וגורמים אחרים כמו ועד ארגון הכבאים", טענו פרקליטיו של שר הפנים.

אחר כך הטיל את האחריות על מערך הכיבוי, שתחום המוכנות המבצעית הוא באחריותו הבלעדית, על המשרד לביטחון הפנים ועל המשטרה, שהיו אחראים לניהול אירוע השריפה ובכלל זה לפיקוד ולשליטה על האירוע. אלא שישי לא הסתפק בכך וביקש לגלגל את האשמה גם על המשרד להגנת הסביבה ולמשרד החקלאות.

האחריות על פארק הכרמל שייכת לקק"ל, הנמצאת באחריות משרד החקלאות, ולרשות הטבע והגנים, הנמצאת באחריות המשרד להגנת הסביבה. "גופים אלו מופקדים חוקית וארגונית על תכנון היער ותחזוקתו", טענו פרקליטיו של ישי, "מובן שלמשרד הפנים אין סמכות וממילא חובה או אחריות לתחומים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ