דו"ח המבקר על אסון הכרמל |

רשות הטבע והגנים כשלה במניעת השריפה

בדו"ח נכתב כי על אף שהרשות גיבשה נוהל למניעת שריפות, היא לא פעלה להקצות כספים למניעת שריפות או לתכנון קווי חיץ ביערות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הגופים האחראים על מניעת שריפות והאטת התפשטותן באזור הכרמל כשלו באופן מערכתי - כך קובע דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, שפורסם היום. בין הגופים שעליהם מטיל את האחריות השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, נמצאים נציבות כבאות האש ורשות הטבע והגנים. מנגד, גופים אלה, וכן הקרן הקיימת לישראל, מטילים את האחריות לכשלים זה על זה.

על פי חוק שירותי הכבאות, יש לבצע בשטחי יער וחורש צפופים פעולות מסוימות למניעת שריפות. בין היתר מייעצים מומחים לקבוע קווי חיץ שבהם מדוללת הצמחייה. אמצעים נוספים שמומלצים למטרה זאת הם הקמה ותחזוק מערכת דרכים לשיפור נגישות רכבי כיבוי וקידום פעילות רעייה של צאן ובקר, המביאה להפחתה כללית של כמות הצומח היבש.

ואולם, בבדיקתו מצא המבקר כי נציבות הכבאות ואיגודי הערים לכבאות לא קידמו ולא יישמו מדיניות שיטתית הקובעת היכן יוקמו אזורי חיץ ליד יישובים הנמצאים באזורי יערות. כמו כן נמצא כי הנציבות לא פעלה בשבע השנים האחרונות על מנת לאכוף מדיניות ליצירת אזורים אלה. במקום זאת, נכתב בדו"ח, הנציבות, החברה הלאומית לדרכים ורשות הטבע והגנים לא עשו את הנדרש על מנת לדלל את הצמחייה בסמוך לכבישים, והטילו זה על זה את האחריות לכשל.

השריפה בכרמלצילום: אי-אף-פי

השטח שבו התרחשה השריפה נמצא ברובו המכריע בתחום גן לאומי, שעליו אחראית רשות הטבע והגנים. דו"ח המבקר מצא שעל אף שהרשות גיבשה נוהל למניעת שריפות והמלצות של מומחים על סמך אירועים קודמים, היא לא פעלה להקצות כספים למניעת שריפות או לתכנון קווי חיץ והכשרת דרכי יער בכרמל. הרשות, מנגד, דיווחה באחת מתשובותיה למבקר כי היא פרצה שמונה דרכים, אולם המבקר לא מצא תיעוד לכך.

בדו"ח נכתב עוד כי רשות הטבע והגנים לא כרתה עצים על מנת למנוע שריפות, בטענה שהדבר נובע מהתנגדות של פקידי היערות של הקרן הקיימת, המוסמכים לאשר כריתה זו. עם זאת, הטענה נדחתה בתוקף על ידי הקרן הקיימת, שציינה בפני המבקר: "רשות הטבע והגנים אינה יכולה לתלות בשום פנים ואופן את העובדה שביצעה כריתה מזערית של עצים בשל העדר שיתוף פעולה איתנו. לא דחינו אף בקשה שהם הגישו על פי דין. להיפך, כל בקשות הכריתה אושרו".

בדו"ח כתב לינדנשטראוס כי "רשות הטבע והגנים כשלה... היא עשתה מעט מאד כדי לדלל את הצמחייה... מדובר במחדל מתמשך של אי יישום לקחים שהרשות עצמה הפיקה ובהתעלמות מלקחים ומסקנות של ועדות מקצועיות. מר אלי אמיתי, אשר שימש מנכ"ל הרשות מיולי 2002 ועד תום מועד הביקורת כשל בהשגת היעדים שקבעה לעצמה הרשות".

בתגובתו מסר אמיתי: "בתקופת כהונתי הרשות צעדה קדימה בכל הקשור לפעילות של הטיפול בצומח, הכוללת כריתה והקמת אזורי חיץ. פעילות זו התבצעה במסגרת תוכנית עבודה רב שנתית, שנעשתה באופן מחושב. אני סבור שבידי המבקר לא היו כל הנתונים והתובנות של טיפול בצומח טבעי ובשריפות. היה עליו לקחת בחשבון שלרשות הטבע והגנים היו תקציבים דלים בלבד לצורך ביצוע פעולות מניעה וטיפול בשריפות. זאת, בהשוואה לגוף כמו הקרן הקיימת, שהוא גוף לא ממשלתי וכספי תרומות אפשרו לו להצטייד כנדרש. בסופו של דבר צריך לזכור שגם בעתיד לא נוכל למנוע שריפות באופן מוחלט, ותמיד יהיה מתח בין הצורך לשמור על הנוף הטבעי והצורך לנקוט פעולות למניעת התפשטות האש".

בתגובה לדו"ח המבקר מסרה רשות הטבע והגנים כי "בכל אירועי השריפות המרכזיים בעבר, כולל השריפה האחרונה בכרמל, קיימה הרשות לקחים אשר רובם יושמו - כל זאת במגבלות התקציב. לגבי דילול החורש ויצירת דרכי חיץ, יש לציין שהמצב החוקי לא נתן לרשות סמכות לבצע כריתת עצים. רק לאחר השריפה שונה החוק והרשות הצליחה לקבל היתרי כריתה שאותם יש לבצע לפי תוכנית בכרמל. על אף האמור, יש לציין שעד לשנת 2010 נכרתו בכרמל יותר מ-30 אלף עצים, וכי מלון יערות הכרמל, למשל, ניצל מהשריפה שהקיפה אותו בזכות פעולות כריתה אלו. הרשות היא הגוף היחיד אשר פרץ דרכי חיץ בכרמל, על אף שיש לכך מחיר של פגיעה בנוף. עם זאת, השריפה הגדולה חלפה מעל דרכים אלו בכמה מוקדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ