דו"ח המבקר על אסון הכרמל |

המשפחות השכולות לנתניהו: פטר את ישי ושטייניץ או שנעתור לבג"ץ

אביה ובעלה של טופז אבן חן קליין שלחו מכתב לרה"מ, בו נכתב "הדו"ח חושף כשל מערכתי ברור , מצב בו יש אחריות אך אין אחראים אינו מתקבל על הדעת"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז אבן חן קליין שנספתה באסון הכרמל, ופקד עמית קליין, שהיה בעלה של טופז, פנו היום (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה להעביר מתפקידם את שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי. זאת בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהוגש אתמול, שקבע כי על ישי ושטייניץ חלה אחריות מיוחדת לאסון.

במכתב מציינים השניים כי נפגשו בעבר עם נתניהו, שביקש מהם להמתין למסקנות הדו"ח, וכי הסמכות להעביר שרים מתפקידם מצויה בידיו. אם לא ייעתר לבקשתם, ציינו, יעתרו לבג"ץ. "506 עמודי דו"ח המבקר, אשר הפך אבן על אבן בטרם הוציא את הדו"ח, מונחים עתה לפניך והם חושפים כשל מערכתי ברור ומוכח על פניו", נכתב במכתב על ידי בא כוחם של השניים, השר לביטחון פנים לשעבר, עו"ד משה שחל.

"המונח 'אזלת יד' הוא המתאר את תפקוד השרים בדו"ח מבקר המדינה ואזלת היד זועקת למרחוק ומחייבת פעולה מיידית, נחושה וחד משמעית. הממצאים אינם יכולים להישאר על הנייר והשיירה אינה יכולה להמשיך לעבור בעוד הכלבים נובחים. מצב בו יש אחריות אך אין אחראים אינו מצב מתקבל על הדעת", נכתב.

בין השאר ישנה אנלוגיה במכתב לוועדת אגרנט, שחקרה את נסיבות מלחמת יום כיפור. ועדת אגרנט אמנם לא קבעה המלצות לגבי הדרג המדיני, אולם הלחץ הציבורי הביא לפרישתה של ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין. כמו כן מציין שחל, כי ועדת אור לחקירת מהומות 2000 קבעה כי שלמה בן עמי ששימש אז כשר לביטחון הפנים, לא ישמש בעתיד בתפקיד זה והוא בחר לפרוש מהחיים הפוליטיים.

במקביל מתגבשת יוזמה דומה מצד משפחת דיין, ששכלה את יוחאי שמעון דיין, וחמש משפחות שכולות נוספות לעתור לבג"ץ בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית ולהעביר מתפקידם את שטייניץ וישי, וכן להעביר מתפקידם גם את קציני המשטרה הבכירים באירוע, ובפרט מפקד מרחב חוף דאז, רוני עטיה, שכחצי שנה לאחר אסון קודם לדרגת ניצב ומונה לתפקיד מפקד המחוז הצפוני. אבן חן וקליין לא התייחסו להעברה מתפקידם של הקצינים במכתבם, אולם דעתם היא שמפקדי המחוז הצפוני כשלו בתפקידם ויש להעביר את עטיה מתפקידו. משפחת מלינה, ששכלה את ראש משרד התנועה במשטרת חיפה, סגן ניצב יצחק מלינה, מגבשת בנפרד יוזמה דומה אף היא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ