לפני 90 שנה: "הארץ" גילה את האינטרנט

המדור "קאמבק" חזר לסוף חודש מארס 1923, ומצא מודעה מסקרנת, בה בישר "הארץ" לקוראיו על אינטרנט בבית הספר הריאלי בחיפה. ד"ר מרדכי נאור הסביר את פשר הדבר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

השבוע לפני 90 שנה המציא "הארץ" את האינטרנט. עשרות שנים לפני שהשיק את אתר האינטרנט שלו, דיווח העיתון הוותיק במדינה, במודעה שפורסמה מעל עמודיו, על "אינטרנט".

היה זה ב-21 במארס 1923, כש"הארץ" היה רק בן ארבע, לפני שמשפחת שוקן, שמחזיקה בו היום, קנתה אותו. במודעה נכתב בגדול "אינטרנט" ובכותרת המשנה: "ע"י ביה"ס הריאלי העברי בחיפה".

מה פשר הדבר? כיצד השתמש "הארץ" במילה "אינטרנט" – עשרות שנים לפי שהומצא? המשך המודעה רק מעצים את התעלומה. “מכ"ה ניסן ייפתח ע"י ביה"ס הריאלי בחיפה אינטרנט לבנים ובנות, המיועד לחינוך משפחתי בשביל ילדים, אשר הוריהם נמצאים מחוץ לחיפה. האינטרנט יימצא בבניין ביה"ס ויתנהל ע"י מורים ממורי בית הספר. בדבר פרטים לפנות למשרד ביה"ס ת.ד 202”.

מהו אותו "אינטרנט" שנפתח בבית הספר הריאלי בחיפה - אשר ממש השנה חגג מאה להיווסדו?

את הפתרון מצא ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור, שאיתר את גזיר העיתון הישן הזה, ופירסם אותו באתר האינטרנט שלו. "במילה אינטרנט הכוונה היא לתלמידים 'אינטרניים' (המתגוררים בפנימייה), בניגוד לתלמידים 'אקסטרניים' (חיצוניים), המגיעים מדי יום ללימודים וחוזרים לבתיהם".

ולסיום, נציין כי את ה"אינטרנט" של 1923 הגו אינטרנאט - internat - המלה הפולנית ל״פנימיה". "מעתה אימרו: אנחנו המצאנו את האינטרנט”, סיכם נאור.

המודעה שפורסמה ב"הארץ" ב-1923

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ