הידור הבאת הביכורים היה גדול

עשרות אלפים חגגו בתל אביב ובחיפה את חג שבועות ב-1932. קטעי עיתונים, כרזות וסרטים נשכחים מחזירים את החגיגות לחיים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

חגיגות חג השבועות, שנערכו באיצטדיון של תל אביב ב-1932, הותירו רושם עז. "הידור הבאת הביכורים מאת תלמידי בתי הספר היה גדול", כתב "דבר". "השתתפו כאלף תלמיד ותלמידה מכיתות ו' של בתי הספר העממיים והכתות המקבילות של בתי הספר התיכוניים בתל אביב, מושבות יהודה והשרון".

לצד התלמידים השתתפו באירועים גם צופי תל אביב, אשר "עזרו בהחזקת הסדר" וכן אנשי תיאטרון "הבימה לילדים”, ש"ניהלה את החגיגה בסדר נהדר, בדפוסים של מסורת קדומה”, כפי שנכתב ב"דבר". "רעננים ושמחים חזרו הילדים הביתה לאחר שתי שעות החגיגה, שבה היו כולם גם נפשות פועלות וגם קהל צופים", דיווח העיתון. את הכתבה ניתן לקרוא במלואה באתר "עיתונות יהודית היסטורית"

את החגיגות האלה ניתן לראות כעת גם בסרטון שהעלה ליוטיוב חוקר הקולנוע העברי יעקב גרוס, מתוך סרטו התיעודי "יופי של מולדת". במרכז האצטדיון של תל אביב הוקמה במה מיוחדת: "כנגד שבעת המינים שבהם נשתמחה הארץ, שער מול כל צלע: שער-חטה, שער שעורה, שער זית, שער גפן, שער תאנה, שער רמון, שער דבש", כתב "דבר". "מביאי הביכורים חולקו לשבע יחידות, וכל יחידה ידעה מראש את השער שלה", דיווח העיתון. ברקע התנגן השיר "סלינו על כתפינו". גרוס העלה השבוע ליוטיוב גם סרטון נוסף בו נראות חגיגות הביכורים בתל אביב ב-1935.

צפו בחגיגות שבועות בתל אביב בשנות ה-30

גם בחיפה חגגו את שבועות ב-1932. "הבאת הביכורים עברה בהצלחה רבה. בתהלוכה ובטקס מסירת הביכורים השתתפו 12-15 אלף איש", כך דיווח "דבר". בהמשך פירט העיתון את המקומות מהם הובאו ביכורים לעיר. ברשימה נכללו, בין היתר, זכרון, חדרה, בנימינה, בית אלפא, תל יוסף, עין חרוד, כפר יחזקאל, בלפוריה, קבוצת השרון, שרונה, נהלל, כפר יהושע, תל עדשים, מזרע, מרחביה, משק יגור וכפר חסידים.

"הביכורים - מתנובת הארץ ממש: עגלות עמוסות חציר, שעורה, חטה, ירקות, ענבים, פרי עץ, עופות, ביצים, כבשים, עגלות - והכל ביד רחבה”, נכתב. "הביכורים היו מסודרים נאה בטנאים, שנישאו על מוטות בשניים. ילדי העיר הביאו אף הם את ביכוריהם: דברי מאפה, ריבה, מלאכה...רחוב הרצל נמלא עד אפס מקום. תנועת האבטומובילים הופנתה לרחובות הצדדיים. מעל בית 'המכבי' השמיעו הרדיו והמגפונים נגינות. קהל אלפים הצטופף ליד הבית".

תיאור נוסף של חגיגות שבועות בתל אביב מופיע ב"דבר" גם ב-1939. "מה נהדר היה הבוקר המחזה בטבורה של תל אביב, בגינה ברחובות נחלת בנימין וגרוזנברג, כשאלפי ילדים במחזורים קצובים מהשעות המוקדמות בבוקר עברו עטורי פרים ובידיהם טנא ואלונקה עם ביכורי האדמה למיניהם: ירק, עוף, ביצה ומשאר ברכת האדמה.

כ-4,000 מילדי הגנים מגיל ארבע, גנים עירוניים ופרטיים, קיימו את מצות הביכורים בשמחת נפש ובסדר נאה. חבורות חבורות 'המוניות המוניות' מ-830 עד הצהריים. לצלילי תזמורת הכבאים ושירתן של בנות בית המדרש למורות עם דגנת הפעוטות הובאו הביכורים. אחרי ימי החמסין מבית ומחוץ היה המחזה מרענן מאוד ומלטף את הנפש".

לא רק סרטים יפים הופקו בחגיגות השבועות לפני קום המדינה. גם כרזות ססגוניות הוכנו לרגל החג. כמה מהן פורסמו השבוע לראשונה בידי הארכיון הציוני. הכרזות מציגות חגיגות מאזורים שונים ברחבי הארץ, ונראות בהן תהלוכות חגיגיות של הבאת ביכורים, סלים מקושטים עם מיטב תוצרת האדמה, יום מתן תורה במעמד הר סיני, ילדים שזרים לראשיהם נושאים סלים ונערות מרקדות בשמלות לבנות וחגיגיות.

יו"ר הארכיון הציוני בהסתדרות הציונית העולמית, קיטו חסון, אמר כי "הארכיון הציוני אוצר במחסניו בירושלים מאות צילומים, כרזות ופריטים הקשורים לחג, בהם תצלומים של חג השבועות מלפני 60 - 80 שנה, שהונצחו במצלמות של אז".

מנהל הארכיון הציוני, ד"ר יגאל סתרי, הוסיף: "התנועה הציונית ייסדה מערכת יחסים חדשה בין עם ישראל לארץ ישראל, במרכזה חידוש עבודת האדמה והדגשת גאולת הארץ. תוצאה ישירה לכך היה הביטוי החדש לחגים המסורתיים בהם חג השבועות". לדבריו, "בכרזות ובתמונות המצורפות הונצחו – הנוף הכפרי של ההתיישבות העובדת, עבודת האדמה, שמחת החקלאי, נוער עברי חלוצי וילדים החוגגים את חג השבועות והבאת העומר מפירות עבודתם".

כרזות שבועות של הארכיון הציוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ