קאמבק |

"הארץ" ב-1948: לונדון צהלה ושמחה

כשצ'ארלס נולד "הארץ" סיפר לקוראיו: הולדת הבן נתקבלה בתשואות המונים; כשוויליאם נולד 34 שנים לאחר מכן, נראה היה שמשפחתו היא "סולידית וממוסדת"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-14 בנובמבר 1948, כשמדינת ישראל הצעירה התמודדה עם מלחמת העצמאות ועם חבלי הלידה, נולד בבריטניה הנסיך צ'ארלס. "הארץ" הקדיש למאורע ידיעה קטנה תחת הכותרת "לונדון שמחה על יורש העצר".

"אתמול בשעה 9:14 לפי שעון לונדון נולד בן לנסיכה אליזבט. חבלי הלידה של הנסיכה בת ה-22 נמשכו כשעתים והלידה תוארה כקלה", נכתב. "שמו של יורש העצר, אחרי הנסיכה אליזבט, עדיין מוחזק בסוד בחצר המלכות. סבורים שהנסיכה תרצה להכניס בין שמותיו גם שמו של אביה ג'ורג'. כן יהיה לו גם השם פיליפ", נכתב.

"ברכות נתקבלו מכל רחבי העולם, ממלכים וראשי מדינות. העיר לונדון צהלה ושמחה. הולדת 'המלך בעתיד' נתקבלה בתשואות המונים; דגלים התנוססו, תותחים רעמו ופעמוני הכנסיות ענו בקול.

הכתבה הזו, כמו ידיעות היסטוריות רבות אחרות, שמורה גם בארכיון הציוני בירושלים, שהעלה אותה לעמוד הפייסבוק שלו.

בנו הבכור של צ'ארלס, הנסיך ויליאם, שהפך אתמול (שני) לאב טרי, נולד 34 שנים לאחר מכן, ב-21 ביוני 1982. גם אז היתה ישראל בעיצומה של מלחמה - מלחמת לבנון הראשונה. "בן נולד לנסיכה דיאנה", כתב "הארץ" בדיווח קצרצר. "כשנודעה הבשורה הריעו המונים שהמתינו מחוץ לבית החולים וליד ארמון בקינגהאם", בישר העיתון לקוראים.

חודש וחצי לאחר מכן דיווחה עדנה לוינשטיין ב"הארץ" על המשפחה המאושרת תחת הכותרת "הו, איזו משפחה נחמדה". "סוף סוף משפחה סולידית, ממוסדת. לא עוד כאבי ראש למלכה אליזבת, בעטיה של הכלה המשרכת דרכיה, ולא עוד רינונים בעיתונות-הפרש של הממלכה המאוחדת".

גם אז, לפני 31 שנה, דיווח "הארץ" על התקשורת הבריטית האובססיבית למידע רכילותי על בית המלוכה. "העם האנגלי, השותה בצמא כל ידיעה מלכותית, מקבלן אותן עכשיו בלגימות כה גדולות ותכופות, שקשה לו מן הסתם לעכל את כולן. די אם נזכיר, כי עוד לפני פחות משנתיים היה צ'רלס רווק מבוקש. כשהתחיל לצאת עם דיאנה, פרחו שמועות שהמלכה אסרה על בנה להתרועע עמה, אם אין לו כוונות רציניות לגביה. אחר כך עשתה חדשות שמלת הטאפטה השחורה והחשופה שהיא לבקשה בקונצרט צדקה, שלא לדבר על התסרוקת, שזכתה לחיקוי של נערות בכל העולם. האירושים המרעישים-כמעט והצילו את הכלכלה הבריטית הרופפת".

ל"הארץ" היה גם הסבר טוב להמולה התקשורתית והציבורית סביב בית המלוכה. "פסיכולוגים שניסו להבין מה מסתתר מאחורי הערצת הבריטים והזדהותם עם משפחת המלוכה טוענים, כי אנשים נוטים להזדהות עם מישהו רחוק ובלתי מושג, עם דמויות היכולות לפתוח לנו פתח לעולמות רחוקים וקסומים. הגעגועים לעולמות של נסיכים משמשמים כעין אתנחתא פסיכולוגית, שבהגיענו אליה נוכל לגייס כוחות חדשים כדי להמשיך בצעידת היום יום שלפנינו. אנחנו נזקקים לדמות נסיך מעולם האגדות כדי לשכוח מעט את האפרוריות שבה אנו שרויים". הכתבה הסתיימה בקריאה נרגשת: "צמח וגדל, נסיך קטן".

שנתיים לאחר מכן, בספטמבר 1984, נולד הבן הארי. "נמסר, כי ברחבי בריטניה מתנהלים הימורים קדחתניים על השם אשר ייקרא לתינוק הממלכתי", דיווח "הארץ". "בראש רשימת השמות עומד השם ג'ורג'...ולאחר מכן - פיליפ..., אלברט ומיכאל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ