קאמבק

ינואר לפני 38 שנה: המסמך המיני של הוואתיקן

סופרת "הארץ" באיטליה, חולדה ליברנומה, דיווחה על המסמך המפורט והארוך, שבו הכיר הכס הקדוש בחשיבות יחסי המין גם שלא למטרת הולדת בנים. המדור "קאמבק" שב ונובר בכתבות נשכחות מארכיון "הארץ"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

ינואר 1976 היה חודש משמעותי בתולדות הוואתיקן. באמצע החודש פירסמה "המזכירות הקדושה לענייני אמונה" מסמך בן 4,000 מלה, פרי שמונה שנות מחקר סוציולוגי-תיאולוגי.

שבועיים לאחר מכן, ב-1 בפברואר 1976, סופרת "הארץ" באיטליה, חולדה ליברנומה, הציגה לקוראי העיתון את "המסמך המיני של הוואתיקן", שאת עיקריו פירסם העיתון במלים אלה: "אין יותר התנגדות ליחסי-מין גם אם לא נועדו להביא ילדים. ההומוסקסואליות - סירוב לקבל את תורת האלהים".

"פעמים מעטות בדברי ימיה הארוכים עסקה הכנסיה במסמך רשמי בנושא יחסי המין, בפירוט ובאריכות כזו", כתבה ליברנומה. המסמך אותו תיארה פותח בהכרה בחשיבות יחסי המין: "האדם, לדעת מדענים בני ימינו, מושפע בצורה כה עמוקה ממין, עד שיש לראות בו אחד הגורמים המעניקים לחיי האדם את קווי היסוד שלהם".

השורה התחתונה של המסמך תוארה כך: הכנסיה הגבילה את יחסי המין למסגרת הנישואים, אך התירה לקיים אותם גם שלא למטרת הבאת צאצאים לעולם. "אין הכנסיה רואה כל פסול בהנאה שבנישואים", נכתב במסמך. "כלומר, אינה מתנגדת ליחסי-מין גם שלא למטרת הולדת בנים", הסבירה סופרת "הארץ".

הכתבה מ"הארץ", פברואר 1976

המסמך שפורסם ב-15 בינואר 1976 נועד להשלים מסמך קודם, שפורסם ב-1969, שעסק ביחסי המין במסגרת הנישואים. "בעיקרו של דבר לא שינתה הכנסיה את עמדה היסודית, כלומר שיחסי-מין יש להם הכשר רק במסגרת נישואים ורק במידה שנועדו לחזק את קשרי האהבה וההבנה בין בני הזוג או ללדת ילדים", הסבירה סופרת "הארץ".

הומוסקסואלים ללא תקנה

לחברי הקהילה הגאה ציפתה אכזבה. את "ההומוסקסואליות" הגדירה הכנסיה כתוצאה של "סירוב לקבל את תורת אלהים". היא הכירה, עם זאת, בהבדל בין "אלה שאין להם תקנה - להם יש לסייע לגבור על בעיותיהם, לבין אלה שיש להם תקנה", כפי שהוסבר ב"הארץ".

גם ביחס לאוננות הציגה הכנסיה יחס נוקשה שכלל פתח ל"הבנה מסויימת". "אך גם כאן, בעוד שהמסמך מחייב הבנה לבעיית צעירים בגיל ההתבגרות, עמדתו שלילית באורח פסקני לגבי אוננות אצל מבוגרים", הסביר "הארץ".

ברקע לפרסום המסמך היה הצורך לענות למציאות בה נתקלים אלפי כמרים בכל רחבי העולם הקתולי מדי יום, המקשיבים לוידויים של מאמינים. "ההבנה, שנדרשים הכמרים להוכיח כלפי צעירים העוסקים באוננות או הומוסכסואלים שאין להם תקנה, אינה עונה על שאלות נוקבות בכל הנוגע ליחסי מין חופשיים יותר, שהם בעיות של רבים", כתבה סופרת "הארץ".

בסופו של דבר, מומחים לענייני דת הביעו אכזבה מהמסמך. הם הצביעו על "התעלמות ממימדי הבעיה, התחמקות מניתוח מקיף של שורשיה החברתיים-פסיכולוגיים וסירוב במתכוון לתת תשובה מספקת לשאלות שמאמינים קתוליים מביאים בפני הכנסיה".

חולדה ליברנומה, סופרת "הארץ", היתה כתבת העיתון באיטליה במשך 50 שנה, וכתבה בעיתונים ובכתבי עת באיטליה ומחוצה לה. לימים היתה גם סגנית ראש הקהילה היהודית בפירנצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ