בטעם ויניל

אף אחד לא יוריד 
את התקליט

צרכני מוזיקה זונחים את הדיסקים והקבצים לטובת התקליטים. האם התעשייה מנצלת את הגעגוע לצליל הישן, או שהאמנים הם שהחזירו אותו לתודעה?

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

אחרי שהספידו אותו פעם אחר פעם, נראה שתקליט הוויניל חוזר. מכירות התקליטים בסניפי “האוזן השלישית” בתל אביב ובחיפה, שבימי השפל תפסו נתח של שלושה אחוזים בלבד מהמכירות, מטפסות בשלוש השנים האחרונות וכרגע תופסות 30%, בשעה שמכירת הדיסקים והדי־וי־די נמצאת בירידה מתמדת.

עבור אורן אדר בורלא, מוכר באוזן השלישית זה 19 שנה, התחייה המחודשת של התקליטים היא חלום שהתגשם. זאת לאחר שבמשך שנים הוא המליץ על הוויניל ללקוחות שהביטו בו במבט משונה והוסיפו עוד דיסק לסל שלהם. "ויניל זה הפורמט הנכון ביותר שנוצר אי־פעם למוזיקה”, הוא אומר, “הגודל של העטיפה הוא כמו של ספר, כך שלא צריך מיקרוסקופ לטקסטים, ויש עטיפות שהן יצירות ממש”. בורלא מציין גם את הפורמט השונה של התקליטים, שמאלץ לשבת ולהאזין למוסיקה מבלי לעשות דברים אחרים במקביל. “אין כמו להאזין למוסיקה בריכוז אחרי 30 שנה שבהן הדיגיטליזציה הפכה אותה מעניין מרכזי לדבר קטן ורקעי", הוסיף. גם בתכונות המעצבנות של התקליט רואה בורלא יתרון. "הדבר הכי חשוב הוא הפאוזה בין שני צדי התקליט, עד שאתה קם ומחליף צד”, הסביר, “זה טוען אותך מחדש להיות קשוב לחצי השני של האלבום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ