פרשנות |

שינוי חוק השבות: הרב לאו רוכב במודע על הגל הגזעני

לרוב הישראלים אין שום בעיה לקלוט כאן צעיר אמריקאי שאביו יהודי ואמו נוצרייה, אבל את מי שמגיע מהעולם השלישי אוהבים פחות ולאו יודע זאת

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הרב הראשי דוד לאו צודק. צריך לערוך שינויים בחוק השבות. חוק שמהווה את ה-DNA הבסיסי לצדקת קיומה של מדינת היהודים לא יכול להיוותר 64 שנה ללא עדכונים ושיפורים ולמרות שנעשו בו כמה שינויים קטנים בעבר, הוא מזמן הוא זקוק לשיפוץ נרחב. אבל לא שינויים ברוח שהרב לאו מבקש להוביל.

בראיון המרתק שנתן לאו לרגל חג הפסח ליאיר אטינגר, הוא מתאונן על המצב הנוכחי בו אדם "בגלל סבא אחד שבכלל קבור בגרמניה, 78 נפשות - אשתו, ילדים ונכדים קיבלו כולם סל קליטה ואת כל הזכויות". יש אכן הגיון רב בבחינת הקריטריון להכרה בזכאות לאזרחות ישראלית על פי חוק השבות במתכונתו הנוכחית, שבסופו של דבר נשען על הגדרות היהודים של חוקי נירנברג בגרמניה הנאצית – כל מי שאפילו אחד מסביו או סבותיו היה יהודי. אבל ברור מאוד מדבריו שבמקום החוק הוותיק, לאו מבקש להפוך את כללי היהדות האורתודוקסית, למסגרת היחידה לפיה ייקבע מי ראוי לקבל אזרחות ישראלית. הוא אפילו מבקש להסתייע לצורך כך בשליחי הסוכנות היהודית כדי שיגיעו "לכל פינה בעולם, לבתי קברות, לפנקסי קהילות" ויוודאו מי יהודי כשר וראוי לבוא בשערינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ