בג"ץ: על הרבנות ליישם את תוכניתה שלפיה משגיחי כשרות לא יקבלו שכר מבעלי העסקים

בג"ץ הקציב 14 חודשים ליישום התוכנית, שתפתור את הנורמה הבעייתית שלפיה המשגיחים מקבלים את משכורתם ישירות מהעסק שבפיקוחם. ח"כ עזריה: בג"ץ מכיר בכך שמערך הכשרות לא מתפקד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בג"ץ הוציא היום (רביעי) צו-מוחלט המורה לרבנות הראשית ליישם את תוכניתה החדשה לניתוק התלות הכלכלית בין משגיחי כשרות לבעלי העסקים שעליהם הם משגיחים תוך 14 חודשים. מדובר באחד הכשלים המרכזיים במערכת הכשרות הממלכתית בישראל, שנובעת מכך שהמשגיחים מקבלים את משכורתם ישירות מבעלי העסקים.

עשרות החלטות שיפוטיות, דו"חות ביקורת רשמיים ומחקרים ניסו עד כה לשים קץ לנורמה המקובלת. זו עמדה גם במרכז העתירה שהוגשה כבר ב-2004 על ידי התנועה להגינות שלטונית של עו"ד מרדכי אייזנברג. לפי העתירה, התלות הכלכלית מייצרת ניגוד עניינים ומטילה בספק את הסטנדרטים המקצועיים של משגיחי הכשרות. לאחר דיונים של שנים, שהתמקדו בסעיפים אחרים של העתירה, השופטים השתכנעו. "מבלי לפגוע במשגיחים רבים העושים מלאכתם נאמנה, פרצת הרצון לשמור על מקום עבודה עלולה ליתן מכשול לפני עיוור, לפני המאמינים בהשגחה ובאחריות הכשרות, אם חלילה הקשר בין משגיח למושגח יניב במקרים מסוימים פירות באושים", כתב ראש ההרכב, השופט אליקים רובינשטיין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ