דו"ח מבקר המדינה

0.09% מהבקשות אושרו: "המדינה הפרה את חובת ההגינות ביחסה למבקשי המקלט"

רק 52 בקשות אושרו מתוך 55,433 שהוגשו, עשר מהן של אזרחי סודאן ואירתריאה ■ לא הסתיים הטיפול ביותר ממחציתן, ולרשות האוכלוסין אין לוח זמנים מסודר ■ המדינה מונעת את נוכחות נציגי נציבות האו"ם לפליטים בוועדה המייעצת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

מבקר המדינה יוסף שפירא מתח ביקורת חריפה על הטיפול בבקשות המקלט, בדו"ח המתפרסם היום (שלישי) בנושא. לפי הדו"ח, 52 בקשות מקלט אושרו בתשע השנים האחרונות מתוך 55,433 שהוגשו - עשר מהן של אזרחי סודאן ואריתריאה. הטיפול ב-29,783 בקשות, יותר ממחצית מכלל הבקשות שהוגשו מאז 2009, לא הסתיים עד סוף שנת 2017.

עוד עולה מהדו"ח כי חלו פיגורים ניכרים במשך הטיפול בבקשות, השירות עצמו למבקשי המקלט לקוי, בקשות מקלט נדחו על הסף בגלל עיכוב בהגשתן והיעדר החלטות בבקשות מקלט של יוצאי חבל דרפור שבסודאן מהווה, לפי הדו"ח, "ליקוי הבולט בחומרתו ופוגע באופן חמור בזכויותיהם". עוד נקבע כי נציגי נציבות האו"ם לפליטים לא הוזמנו לדיוני הוועדה המייעצת, מה שמוגדר "פגיעה בשקיפות". המבקר קבע כי ממצאי הביקורת מחייבים את שר הפנים ואת רשות האוכלוסין לנקוט פעולות נחרצות לביסוס התשתית המקצועית הנדרשת לטיפול יעיל ותכליתי בבקשות למקלט מדיני, באופן שיבטיח שמירה על זכויות המבקשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ