בעזרת זרעים עתיקים, חוקרים מצאו שמתחם הר הבית הושלם זמן קצר לפני שהוחרב

חוקרים ממכון ויצמן ומרשות העתיקות תיארכו זרעים שאספו מהמלט שבתוך קשת וילסון, הנשענת על הכותל המערבי. המחקר מחזק את התפיסה שפרויקט בניית הר הבית הושלם אחרי מותו של המלך הורדוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם התפילה מתחת לקשת וילסון
מתחם התפילה מתחת לקשת וילסוןצילום: Djampa
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

במשך מאות שנים עמדה קשת וילסון, בסיס גשר שנשען על הכותל המערבי מצדו הצפוני, בלי שאיש ידע לומר בוודאות מתי היא נבנתה. כעת, בזכות זרעי חיטה וזית עתיקים שהתערבבו במלט, הצליחו חוקרים לתארך את מועד הקמת הקשת. התיארוך מלמד כי בניית מתחם הר הבית הסתיימה רק זמן קצר לפני חורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה.

קשת וילסון, המוכרת כיום כאזור המקורה של עזרת הגברים בכותל המערבי, קיבלה את שמו של הקצין הבריטי והארכיאולוג צ'רלס וילסון, שהיה הראשון לחקור אותה במאה ה-19. הקשת, אחד המבנים העתיקים והמוכרים בירושלים, נבנתה כדי לשאת גשר שהוביל לאחת הכניסות להר הבית. למעשה, הקשת עדיין משמשת בתפקיד זה, שכן חלקו העליון של רחוב השלשלת ניצב על גבי הקשת. עד עתה החוקרים לא ידעו לתארך את זמן בנייתה, וההשערות נעו בין התקופה ההרודיאנית, במאה הראשונה לפני הספירה - אז נערך פרויקט ההרחבה והבינוי העצום של הר הבית - ועד לראשית התקופה המוסלמית, כ-700 שנה מאוחר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ