בוטלה השביתה ברשויות המקומיות; הלימודים מתקיימים כרגיל

במהלך הלילה נפגש נתניהו עם ראשי השלטון המקומי בניסיון לפתור את המשבר; על פי הסיכום שהושג 850 מ' שקלים יועברו לרשויות המקומיות

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

בוטלה השביתה שתוכננה להתקיים הבוקר (ראשון) ברשויות המקומיות. הלימודים במערכת החינוך יתקיימו כהרגלם - זאת לאחר שבמהלך הלילה נערכו דיונים מרתונים לסיום השביתה, שבסופם הבטיח האוצר לרשויות תוספת של 850 מ' שקלים.

במהלך הלילה נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ועם יו"ר פורום ה-15 רון חולדאי במטרה למנוע את השביתה הכללית ברשויות המקומיות. הפגישה שהחלה קרוב לשעה אחת בלילה הגיעה לאחר שפגישה קודמת בין ראשי השלטון המקומי לבין שרי האוצר והפנים בסוף השבוע לא הניבה פרי.

על פי ההסכם אליו הגיעו הצדדים השלטון המקומי יקבל תוספת תקציבית של 850 מיליון שקלים. לתקציבי הרשויות (חובה וחינוך) ושיפוי על הסכמי השכר. כמו כן הוחלט כי תוקם ועדה המשותפת לבחינת נושא המים, שמטרתה להפחית את מחירי המים ולהוריד את המע"מ על המים. הוועדה, שתגיש מסקנותיה תוך 45 יום, תדון גם בהפיכת תאגידי המים לתאגידים עירוניים. היועץ המשפטי לממשלה יתבקש לאשר לרשות שעדיין לא הקימה תאגיד - שלא להקים תאגיד מים וכן יבוטלו הסנקציות שהופעלו כנגד רשויות מקומיות שטרם הקימו תאגיד מים.

עוד סוכם, כי תוקם מסגרת קבועה להדברות ובמסגרתה יוקם שולחן עגול קבוע בין בכירי השלטון המקומי ובין בכירי הממשלה שיתכנס אחת לחודשיים להסרת חסמים שונים בירוקרטים וכלליים בכל הקשור לשלטון המקומי בישראל.

אמש אמר ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי כי "האוצר נענה לרוב המכריע של דרישת הרשויות המקומיות, נותרה סוגיה מאוד נקודתית בנוגע לתאגידי המים במחלוקת והיא אינה מצדיקה פגיעה גורפת בתושבים, ובמיוחד לא במערכת החינוך".

באוצר האשימו את יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, כמי שרוצה לשבות בכל מחיר. ואילו בשלטון המקומי הטילו את האחריות לשביתה על שר האוצר שסירב להיענות לדרישות בסוגיות הקיצוץ בתקציבי החינוך, מענקי האיזון והעלאת תעריפי המים.

במקרה שהשביתה הייתה יוצאת לפועל, החל מהבוקר היו מושבתים כלל הרשויות המקומיות והאזוריות בישראל את כל השירותים העירוניים, הכוללים קבלת קהל, תברואה, שירותי רווחה, והנפקת דו"חות חנייה. כמו כן היה מושבת השירות הווטרינרי, ואם השביתה הייתה מתארכת הייתה יכולה להיות לכך השפעה על שיווק מוצרי בשר ועוף. גם שירותי הכבאות היו אמורים לפעול במתכונת חירום.

השביתה שתוכננה להיום באה במחאה על הקיצוץ בתקציבי הרווחה והחינוך ברשויות המקומיות בסך כחצי מיליארד שקלים. כמו כן דורשים בשלטן המקומי להגדיל את מענקי האיזון הממשלתיים שעומדים השנה על 2.4 מיליארד שקלים, בעוד שעל פי השלטון המקומי הם אמורים להיות שלושה מיליארד שקלים. במקביל טוענים, בשלטון המקומי, כי השלטון המרכזי נטל את ידיו ממימון שירותים ממלכתיים כמו שירותי דת, חינוך ורווחה - והאחריות מוטלת על הרשויות המקומיות. כמו כן, דורשים בשלטון המקומי להפחית את תעריפי המים שצפויים לעלות, ולדבריהם - לשלש את מחירם. "הרשויות לא מסוגלות יותר לסבסד את המדינה. האזרחים לא מסוגלים לשלם את חשבונות המים המופקעים, הרשויות המקומיות מצויות לקראת קריסה וביום שאנחנו נקרוס - תקרוס מדינת ישראל", אמר אמש בוחבוט, "אנחנו מבקשים הסדרה של היחסים בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי בחקיקה מתוקנת. לא מדובר בתוספת לשכר, אלא במאבק למנוע את הפיכת החינוך למוצר לעשירים בלבד. אנו נאבקים על איכות החינוך שיקבלו ילדינו, על מחירי המים שקפצו לאזרחים שלנו פי שלושה בתוך שלוש שנים ללא שום הצדקה, ועל תקציבי הרשויות. אנחנו מעדיפים שלא לגלגל את התשלומים לכיסי ההורים ודורשים שהממשלה תמלא את מחויבותה לאזרחיה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ